Gemide Yaşam

Açık Denizde İletişim

Daha önce gemide çalışmak veya gemide yaşam konularında farklı makaleler yazdım. Ama günümüz iletişim çağında bu konuda gelen sorular da daha spesifik olabiliyor. Bu konuda en sık karşılaştığım konu açık denizde telefon çeker mi veya gemide internet var mı gibi sorulardan geliyor. Bunlardan dolayı bu yazımda sizlere açık denizde iletişim yani kısaca gemide iletişim konusunda bilgiler vererek aklınızdaki soruların cevaplarını vermeye çalışacağım.

Açık Denizde İletişim Nasıl Oluyor?

Çoğu zaman karada bile köyde, kasabada, yaylada, hatta şehir merkezinde bir bina içerisinde bile telefonumuz sinyali çekmiyor, diğer odadaki internetin wifi sinyali telefonumuza ulaşmıyor. Aynı sorunun bir de denizde olduğunu düşünmek sizlere nasıl gelir?

Gemiler kullanılan teknolojileri itibarı ile dünya üzerinde üretilen araçların çoğundan fazla şekilde teknoloji içerir. Bulunan en yeni teknolojileri gemilerde görebilirsiniz. Çünkü çalışma alanları ve çalışma şartları neticesinde firmaların ürünlerini en iyi derecede temsil etme kabiliyetleri bulunmaktadır.

Emniyetli ve güvenli seyirin sonucu olarak gemiler de sürekli olarak uzaktan izlenip takip edilip bir sıkıntı durumunda hemen müdahaleye açık olmaları için açık denizde iletişim çeşitleri ile donatılmıştır. Gerek uydu takip sistemleri olsun, veya uydu ile haberleşme sistemleri olsun, bunların hepsinin donanımı gemilerde mevcuttur. Peki aynı sistem insanlar için de gemilerde kullanılamaz mı? Örneğin açık denizde telefon çeker mi? Okyanusun ortasında internet bağlantısı nasıl kurulur? Gelin sizlere şimdi de bununla ilgili bilgi vereyim.

Açık Denizde İletişim – Gemide İnternet Var mı?

Günümüz bilgi ve iletişim çağında, gemide personel olarak çalışmak isteyen de, bu işin üniversitesini okuyup zabit olarak gemiye gitmek isteyen kişiler de hatta sevdiği kişi gemide olup da ondan bir an olsun ayrılmak istemeyen sevgili de hep bu konuyu merak ediyor. Gemide internet bağlantısı var mı? 

Artık bir çok denizcilik şirketinin gemilerinde V-SAT sistemi ismi verilen uydu bağlantılı internet destekleri var. Herkesin yüklenip film ve dizi gibi yoğun kota sarfetmesini engellemek için film ve dizi gibi çok fazla yavaşlamaya sebep olabilecek olan portlar kapatılıp, günlük anlamda internetten haberlere bakabileceğiniz, facebook gibi whatsapp gibi sosyal medyadan aileniz ile görsel olarak iletişime geçebileceğiniz kadar kalitede internet bağlantınız olabiliyor ve artık bu birçok şirket için standart uygulama haline geldi. 

Bağlantılarınız elbette bir fiber hızında değil ve sıkça internette kopmalar yaşanabilir ama denizin ortasında, kimsenin olmadığı yerde bile tanıdık bir yüzün olduğunu görmek, deniz psikolojisinde insanlara iyi gelebiliyor.

Gemide internet bağlantısı konusunda yakın hatlarda çalışıyorsanız veya belirli limanlarda sık sık gidiyorsanız, oranın yerel internet hattı ve mobil modemleri ile de işlerinizi çözebilirsiniz. Türkiye’de nasıl Turkcell, Vodafone ve Avea’ya ait özel modemler var ise yurtdışında da bu şekilde data hatları ve modemleri satılıyor ve neredeyse bedava.

Açık Denizde İletişim – Gemide Telefon Çeker mi?

Gemide telefon çeker mi sorusu da internet sorununun aşılması ile daha az önem arz ediyor artık değil mi? Çünkü internetin olduğu yerlerden sesli veya görüntülü görüşme yapılabiliyor. Yine de eski usül ile telefonda görüşmek isterseniz de karaya yakın olan hatlardan, yurt dışı Roaming hizmeti ile (Çok pahalı olarak) kendi hattınız üzerinden görüşmeler yapabilirsiniz veya yurt dışında geçici bir hat alıp, gittiğiniz ülkenin fiyat tarifesi üzerinden çok daha uygun fiyatlara görüşebilirsiniz.

Ama gemide telefon çeker mi sorusunu asıl soranların en merak ettikleri limanlarda falan değil de, okyanusun ortasında telefon çeker mi konusu. Orada da şöyle bir durum oluyor. Acil durumlara karşın gemide bulunan direk uydu bağlantılı telefon ile görüşmeler sağlanabiliyor. Örneğin okyanus geçişlerinde yaklaşık 20 günlük bir sürede hiçbir telefon şebekesi çekmemekte. Bu durumda dakika karşılığında uydu telefonu ile görüşmek mümkün olabilmektedir. Zamanında 1 dakikası için $2 ücret ödediğimizi biliyorum.

Gemide telefon görüşme ücretleri neden bu kadar pahalı diye soracak olursanız sebebi çok basit. Aslında kullanılan hizmet direk olarak iletişim için hazırlanmış yaygın bir sistem değil. Gemide uydu telefonu kullanmak sıradan bir iş değil, şirketlerin acil durumlarda iletişim için aldığı bir altyapı ve direk uydu bağlantısı üzerinden görüşmek için şirketler, bu işlerin servis sağlayıcılarına çok yüksek ücretler ödemekteler. Bunun bir kısmını da hizmeti kullanan gemi adamlarından çıkarıyorlar.

Bu yazının güncellendiği tarih Haziran 24, 2019 05:46