Denizciliğin bir diğer uç uzmanlık alanı olan petrol platformlarında çalışmak için gerekli eğitimlerden bir tanesi de BOSIET Sertifikası Eğitimi olduğu bilinmektedir. Özellikle platform benzeri yapılarda çalışmak isteyenler için zorlu bir eğitim sürecini içeren bu eğitim ile ilgili gerekli bilgilendirmeleri bu yazımda bulabilirsiniz.

BOSIET Sertifikası Eğitimi Nedir?

Sizlerin de kolaylıkla anlayabileceğiniz gibi BOSIET aslında platformlarda çalışmak için gerekli olan eğitimlerin uzu isimli belirli kelimelerin baş harflerinden oluşmaktadır. Tam olarak Basic Offshore Safety Induction and Emergency Training kelimelerinin ilk harflerinden oluşmaktadır. Yani, Basit platform emniyet bilgilendirmesi ve acil durum eğitimi anlamına gelmektedir.

Aslında petrol platformlarında çalışmak isimli yazımızda özel eğitimler ve sertifikalar gerektiğinden bahsetmiştim. Şimdi onlar ile ilgili daha detaylı bilgiler vermek istedim.

BOSIET Sertifikası Eğitimi Süresi

Petrol platformları gibi tehlikeli bir ortamda hayatta kalmaya ilişkin verilen bu eğitim elbette göstermelik olamaz. Bu nedenle eğitimde farklı senaryolardan kurtulmaya yönelik teorik eğitimler ve bunlara ilişkin pratik uygulamalı eğitimler yapılmaktadır.

BOSIET eğitimi süresi genel olarak pratik uygulamalarla beraber 2-3 günde bitirilebildiği gibi 4 günlük bir süreyi de bulabilmektedir.

BOSIET Sertifikası Eğitimi Veren Kurumlar

Türkiye’de henüz bakanlık onaylı olarak bu offshore platformu eğitimini veren bir yetkili eğitim kurumuna ben rastlayamadım. Şirketler genellikle personellerini ya aracı kurumlar vasıtası ile veya da yurt dışında yetkilendirilmiş olan kurslarda eğitime yönlendirmektedir.

Yaptığım küçük araştırmalar ile ülkemize en yakın ve uygun fiyatlı olarak bu eğitimi veren kurslar Romanya’da bulunmaktadır. Bunun yanında Norveç gibi ülkelerde de bu eğitim verilebilmektedir.

Ama ben yine de bu işi en üst noktadan almak isterim ve sektörde de değişmez bir yerim olur demek isterseniz OPITO bu işin en üstünde olan kurum. Gitmeyecek olsanız bile ben yine de sayfalarına bir göz atmanızı isterim. Öğrenecek yeni şeyler olabilir. 🙂

BOSIET Sertifikası Eğitimi Ücreti

Eğitim yurt dışında olduğundan ve kişi sayısına göre farklı zamanlarda açıldığından dolayı çok değişken bir fiyat politikası bulunmaktadır.

Farklı kurslardan aldığım fiyat tekliflerine göre $400-$2000 fiyat aralığında bu eğitimleri almak mümkün olabilmektedir.

BOSIET Sertifikası Eğitimi İçerikleri

Bir offshore platformunda verilecek eğitimler tahmin edebilirsiniz ki acil ve istenmeyen durumlar için olacaktır. Örneğin acil durum tıbbi müdahale, yangın ile mücadele eğitimleri, denizde canlı kalabilme eğitimleri gibi. Ama bunun yanında öyle eğitimler de var ki aklınız durma noktasına gelecek.

BOSIET Eğitimleri kapsamında denize düşen helikopterden kurtulma eğitimleri

Mesela bir hayal edin. Platformdan izin için evinize ayrılmak üzere bir helikoptere bindiniz. Tam havalandığınız anda ters bir rüzgar okyanusun ortasından çıktı ve sizin helikopterinizi okyanusun derinliğine itti ve aşağı doğru düşüyorsunuz. Ne yaparsınız? İşte eğitimlerde bu ve buna benzer durumlara karşı teorik ve uygulamalı kurtarma eğitimleri verilmektedir.

Aşağıdaki videoları da izleyerek eğitim içerikleri ile ilgili az da olsa fikir sahibi olabilirsiniz.

BOSIET Eğitimi Videoları

Bu yazının güncellendiği tarih Eylül 26, 2019 14:48