Kariyer

Çalışılacak Gemi

Denizcilik eğitimi veren okullarda eğitim gören öğrencilerin birçoğu çalışılacak gemi belirlenmesi ne anlama gelir düşünmezler bile. Ne zaman ki mezuniyete birkaç ay kalır ve insan öğrenci psikolojisinden çıkmaya başlar, o an bazı tercihleri yapmak zorunda kalır.
İşte o zaman Hangi gemide çalışmalıyım? sorusu akıllara gelir. Eğer daha öncesinde az da olsa bu konuyu düşündüyse, aslında yapacağı şey çok da zor değildir.  Bu yazımda size bu konuda bazı önerilerde bulunmaya çalışacağım…

Çalışılacak Gemi Belirlenmesi

Gemi tipinin belirlenmesi eğilimi az da olsa öğrencinin bilinç altına  yerleştireceğinden dolayı zaten eğitimi boyunca ilgisinin olduğu kanalı açık tutacaktır.  Bu karar verme aşamalarına maddeler halinde bakacak olursak;

Çalışılacak Gemi Tipi Belirlenmesi

Biz denizciler seyire çıkmadan önce  rota çizmenin önemini bilen insanlarız. Derler ya “Rüzgarda oradan oraya uçan yaprak misali kararsız kalmak” diye bir tabir vardır. Öncelikle biz böyle en küçük rüzgarlarda savrulmamayı öğreneceğiz. Bu işi yapmadaki önceliklerimiz neler? Bunları belirlemeliyiz;

Bunun için görev alacağın gemi tipinin belirlenmesi ve kariyer planlamanın, çalışma yoğunluğunun o gemiye göre düzenlenmesi gerekmektedir. Aşağıda bunun önemi ile ilgili bir kaç örnek bulabilirsiniz.

Tanker gemilerinin seyirleri genelde uzun olur, maaşları yüksektir fakat limanlarda fazla uzun kalmadıkları gibi yanaştıkları limanlar genellikle şehir dışında olur. (Bahsettiğim tankerler suezmax tipi büyük tonajlı gemiler)

Benzer şekilde dökmeci dediğimiz gemiler de çok güzel limanlara yanaşırlar, limanlar şehir merkezindedir, çok güzel yaşam şartları bulunur ama maaşları düşüktür.

Çalışılacak Gemi Süresi Belirlenmeli

Bence çok önemli bir konu da bu.Kendinizi denizciliğe ne kadar adayabilirsiniz? Limanlarda dışarı çıkmamayı düşünür müsünüz? Peki ağır hava şartlarında yük durumuna göre balast işlemleri? Limanlarda yük, tahliye, dolum, survey işlemlerine ne kadar zaman ayırabilirsiniz? Yanaşacağınız liman ( ki eğer limanda operasyon yapılacaksa) sosyal imkanlardan mahrumsa?

Bütün yukarıda saydığımız bu maddelere ” Ben yaparım, ne var bunlarda!” diyebilirseniz siz ideal bir “Tanker” personelisiniz demektir. Ama bunlar ağır, her limanda sevgilim olsun, her ülkeyi uzun uzun görmeliyim, seyirler çok eğlenceli olmalı gibi düşünceleriniz varsa tanker harici gemilerde çalışmalısınız. Yolcu gemisi, Ro-Ro, Kuru yük gemileri gibi.

Aslında genel maddeler halinde hangi gemilerde çalışılabileceği yönünde ve bunun nedenlerini içeren maddeleri yukarıda paragraf olarak yazmış bulunduk. Buradan sonrası da çalışacak kişinin sosyal yaşantısına bağlı olarak şekillenecek. Aslında küçük bir analiz yapmak gerekiyor. İsterseniz bu konuda ben de size örnekler ile yardımcı olmaya çalışayım.

Çalışılacak Gemi Önemli mi?

Neden gemide çalışmak istiyoruz? Çok Para kazanmak için? İnsanlar içerisinde itibarım olsun? Boşta kalmayım? Dünyanın çok yerini görmek istiyorum?

Burada verdiğiniz cevap eğer para ile alakalı ise kesinlikle en çok parayı veren tanker tipi gemileri veya deniz ortasında petrol arama faaliyetlerinde kullanılan off-shore dediğimiz petrol platformları tercih edilmelidir.

İnsanlar içerisinde itibarım olsun diyenlerden iseniz, yaptığınız işi insanların görebileceği bir gemide çalışmanız gerekmektedir. Burada da yolcu gemileri olabilir, feribotlar olabilir. Bakın farklı seçenekler çıkınca hemen önceki yanıtınız ile kıyaslama yapıp emin olduğunuz gemi tipini belirleyebilirsiniz.

Boşta kalmayım seçeneğini şeçtiyseniz, bu sizin için çok da önemli olmayacaktır aslında. Genelde bu seçeneği seçenlergemi tipinin belirlenmesi konusunda kafasına hiç bir şeyi takmayan kişiler olduğundan farketmiyor. Seçeneklere girmesi bakımından bunu ekledim.

Cevaplar arasında dünyanın bir çok yerini görmek istiyorum seçeneğini düşünenler de seçenekleri arasına yolcu gemileri, kuru yük, dökmeci, konteyner gemilerini ekleyebilirler. Diğer seçenekler ile kıyaslama yapıp özelleştirebilirler seçeneklerini. Örneğin konteyner gemileri dünyanın belirli güzel merkezi şehirlerine gidiyor. Ama o şehirde gezmek de istiyorum derseniz konteyner gemileri ile yeterli zaman limanda kalmayacağınız için sizin için iyi bir tercih olmaz bu. Dökmeci veya kuru yük gemilerine bakmalısınız. Ama orada da  diğer gemi tiplerine göre göreceli olarak daha düşük maaş alırsınız.

Umarım anlatmaya çalıştığım şeyleri anlamışsınızdır.

Bu yazının güncellendiği tarih Şubat 9, 2019 21:52