Kariyer

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi

Uzun zamandır bana üniversiteye hazırlanan arkadaşlardan ısrarla gelen sorular üzerine denizcilik ile ilgili mesleklerin tanıtım yazısını yazmak düştü. İlk olarak Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi yani diğer adı ile kaptanlık ile başlamak istedim. Denizi bilmeyen, görmeyen arkadaşlar için denizcilik mesleği çok ilginç gelmekte. Haklı olarak insanlar doktorluk ile ilgili bilgi almak isteyince hastanelerde doktor bulabiliyorlar. Hukukçu olmak isteyince de adliyelerden

istedikleri meslek gurubuna ulaşabilirlerken denizcilere ulaşması o kadar da kolay olamayabiliyor. Çünkü kendileri bile evlerine 4-6 ayda bir gidiyorlar. Bu nedenle merak edilen soruları 1. ağızdan cevaplamak istedim. Bu tarz sorularla bu mesleği tercih edecek arkadaşlara da faydalı olacağı ümidi ile keyif almanızı umuyorum.

DENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜHENDİSİ KİMDİR?

Bir  kaptan, gemi idaresini almadan önce deniz ulaştırma işletme mühendisliği bölümünden mezun olup deniz araçlarının amiri olur. Kısaca açıklamak gerekir ise gemilerin sevk ve idaresinden sorumlu, liman varış-kalkış işlemlerindeki yetkili, gemilerin tahliye dolum işlemlerinin idarecisi ve gemi sahibi adını verdiğimiz “Armatör”ün resmi merciilere karşı temsilcisidir.

NASIL DENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜHENDİSİ OLUNUR?

Deniz ulaştırma işletme mühendisi olmak için öncelikle bu eğitimi vermeye yetkili bir kurumdan mezun olmak gerekmektedir. Ülkemizde son yıllarda bu yeterliliği veren bir çok yüksek öğretim kurumu açılmıştır. ÖSYM tarafından gerekli yerleştirilmeleri tamamlanan aday öncelikle ön kayıt işlemleri için fakültesine giderek gerekli prosedürleri izler.

Burada denizciliğe uygunluğunun tespiti amacı ile deniz kökenli okul mezunlarından oluşan bir heyet tarafından sözlü mülakata alınır. Birkaç basit soru ile adayın konuşma, hal ve tavır ile bazı konulardaki fikirleri alınır. Bundan sonra beden yeterliliği sınavına tabi tutulur. Burada basit jimnastik hareketlerinden oluşan kısa bir parkurda teste tabi tutulur. ( Öne takla, geri takla, düz bir çizgi hizasında yaklaşık 10mt yürüme, mekik, şınav, barfiks)

Burada şuna da değinmek isterim ki bunlar tamamen adayın belirli hareketleri yapıp yapamadığını görmek üzere planlanmış hareketlerdir. Yoksa şu kadar barfiks, şu kadar şınav çekme şartı bulunmamaktadır. Bu etabı da tamamlayan aday sonraki sınav olan “Yüzme Havuzu”na alınır. Burada adayın yüzme yeteneğinden ziyade “su korkusu” olup olmadığına bakılmaktadır.

Bu etabı da tamamlayan aday sınavın fakülte kısmını tamamlamış olur. Bundan sonra kesin kayıt için gerekli olan ” Gemi Adamı Olur Sağlık Raporu” almaktır. Bu belge Denizcilik Müsteşarlığı tarafından belirlenen yetkili hastane ve kurumlar tarafından verilmekte olup bir dizi sağlık kontrollerini içermektedir. Aday burada;

 • Göz Polikliniği
 • KBB Polikliniği
 • Kardiyoloji Polikliniği
 • Nöroloji Polikliniği
 • Dahiliye Polikliniği
 • Genel Cerrahi Polikliniği
 • Psikiyatri Polikliniği

gibi bölümlerin uzman doktorlarına muayene olarak Denizde Çalışmasına Engel Durumu Olup Olmadığı konusunda bir rapor alır ve alınan bu rapor ile beraber fakültesinde kesin kayıt işlemlerini tamamlar.

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi ile İlgili Merak Edilenler Nelerdir?

SORU:  Gözlerimde Hipermetrop/Miyop/Astigmatizm kusurları var. Göz Polikliniğinden bu raporu alır mıyım?

CEVAP: Kesinlikle öyle bir sorun olmayacaktır. Eğer kullandığınız gözlük ile görmenizde sorun yoksa sağlam raporunu alırsınız.

Renk körlüğü, gece körlüğü gibi tedavisi mümkün olmayan bir rahatsızlıklar bu raporu almaya engel oluşturabilir.

SORU: Vücudumun herhangi bir yerinden ameliyat oldum. Genel Cerrahiden sağlam raporu alabilir miyim?

CEVAP: Vücut anatomisini bozmamış olan ameliyatlar sorun teşkil etmemektedir.

Fakat denizciliği yapmanızı engelleyecek bir operasyonunuz var ise veya zorlu denizcilik mesleği esnasında size sorun çıkarabilecek bir rahatsızlığınız tespit edildiğinde bu raporu alamayabilirsiniz.

Kayıt işleminiz de tamamlandı. Sıra geldi işin akademik kısmına. İlk yıl temel mühendislik derslerinden sizinle alakalı olanları alırsınız. 1. yılın sonunda 3 aylık bir staja çıkarsınız. Staj yeriniz sizin belirleyeceğiniz bir ticari gemidir.
SORU:  Staj için gerekli şirketleri veya gemileri okul mu ayarlıyor yoksa aday kendi mi ayarlıyor.

CEVAP: Aslında aslolan adayın kendi çalışmak isteyeceği gemi tipini belirleyip kendi istediği şirkette staja çıkmasıdır. Bu sayede sadece kendi istediği gemiye gitmiş olmayacak, staj arama süreci içerisinde hem şirketleri tanıyacak, hem de bir iş başvurusunda nasıl davranılması gerektiğini bizzat görecektir.

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi Stajları

Oldu ki aday staj için geç kaldı veya gemi bulamadı hemen okul devreye girer. (Bu resmi olarak değil ama zaten okuldaki öğretim görevlilerinin çoğu aynı zamanda bu okuldan mezun olduklarından dolayı bunu hem öğrencilerinin işlerinin görülmesi, hem de kardeşlerine yardım olarak görürler. Bunun yanında buna yardımcı kulüpler de mevcuttur)

İkinci sınıfta mesleki dersler başlamıştır ve öğrenciler genelde bu dönem zorluk çekerler. İkinci sınıf sonunda da 3 aylık gemi stajı istenir.
Üçüncü sınıfın ilk dönemi diğer dönemler gibi okulda akademik takvime göre ilerlerken, 3. sınıf 2. dönem yani okulun 6. döneminde 15-24  krediye karşılık gelen Açık Deniz Eğitimi’ni tamamlamak üzere gemilere staja gidilir. Bu 6-7 aylık bir süredir. Asıl denizcilik mesleği bu stajda öğrenilmektedir. Bu stajdan dönen öğrenciler hazırladıkları staj defterlerini staj komisyonuna sunarlar. Hepsi denizci olan staj komisyon üyeleri öğrenciye gittikleri gemi ile ilgili teknik sorular sorarlar. Verilen cevaplara göre alınan not sistemi kredi ile çarpılarak öğrencinin o dönemki başarı notunu etkilemektedir.
4. Sınıf genelde uzmanlık derslerinin görüldüğü bir sınıftır. Bu dönemde derslerini başarı ile geçen öğrenci denize çıkmak için şart olan “Uzakyol Vardiya Zabitliği Sınavı” na girme hakkını kazanır.

Denizcilik Müsteşarlığı tarafından açılan sınavda başarılı olan bir aday sınavda başarılı olduğu taktirde direk olarak deniz ulaştırma işletme mühendisi olmasa da ” Uzakyol Vardiya Zabiti” ünvanı alarak denizde çalışmaya hak kazanır. DUİM ünvanı kendisine yükseköğretimi tamamladığında verilir.

36 aylık deniz hizmetini tamamlayan Vardiya Zabitleri gerekli evraklarla kayıtlı oldukları liman başkanlıklarına başvuru yaparak bir üst rütbe olan ” Uzakyol İkinci Kaptanlığı” sınavına girerler. Başarılı olunca elde ettikleri ünvan ” Uzakyol İkinci Kaptanı“dır.

36 ay deniz hizmetini tamamlayan 2. kaptanlar yine evraklarla başvuru yaparak “Uzakyol Kaptanlığı” sınavına girerek başarılı olmaları durumunda “Uzakyol Kaptanı” ünvanları ile kariyerlerini devam ettirebilirler.

DENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜHENDİSİ İŞ İMKANLARI VE MAAŞLARI

Adayların bu bölümü tercih etmelerindeki en büyük sebep aslında tamamen maddi imkanlarının çok fazla olmasından dolayıdır. Denizcilik mesleğinin maddi olarak getirisi karadaki mesleklere göre gerçekten çok fazladır. Bu ücretler çıkılan gemi tipine, geminin sefer bölgesine, yaşına ve gemideki personelin durumuna göre farklılık göstermektedir. Burada unutulmaması gereken önemli bir unsur da geminin Türk Bayraklı veya yabancı bayraklı olup olmamasıdır. Eğer gemi Türk Bayraklı ise Sigortanız var demektir. Ama bazı şirketler diğerlerine göre $200 fazla vererek adayları gemilerine alıyorlar. Bunlar yabancı bayraklı gemiler olduğundan dolayı sigortanız olmuyor. Bunların tamamını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Bir genelleme yapacak olursak, aklınızda birşeyler kalması bakımından size bazı örnek ücretlendirmeleri burada belirteyim.

Kuru Yük Gemileri ===========>$2000-$3000
Tankerler    ==================>$2500-$3500
Yolcu Gemileri================>$2000-$2500

Buraya kadar işin maddi kısmını konuştuk. Acaba bu fiyatlara bile olsa iş bulabilir miyiz? Türkiye şartlarında iş bulma konusunda sıkıntı çıkacağına inanmıyorum. Burada mezun olduğunuz eğitim kurumunun da etkisi büyük olacaktır.

DAHA FAZLA AYRINTILI BİLGİ

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi ile ilgili daha fazla merak ettiğiniz konu varsa, bunun için konuya yorum yapmanızı rica ediyorum. Böylelikle sizin merak ettiklerinizi başkası da merak etmiş olabilir ve o arkadaşlarımızın da sorularına cevap vermiş oluruz.
Buna ek olarak bana mail de atabilirsiniz.

Bu yazının güncellendiği tarih Şubat 5, 2019 12:48

Yorumlar

 • şirketler için hangi üniversiteden mezun olduğunun önemi var mı? varsa öncelik sırası sizce hangileridir.

  • Piyasada çok fazla arz, az talep olunca bu sefer de etiket faktörü girdi devreye.
   Burada ilk sıradakiler İTÜ DF, Dokuz Eylül ilk sıralarda oluyor .
   İTÜ DF bu sektörün ilk eğitim kurumu olduğundan dolayı, piyasadaki denizcilik şirketlerinin %90'a yakınının başında ve idari kadrolarda İTÜ DF mezunları bulunuyor. Bu da İTÜ mezunlarını daha avantajlı hale getiriyor.
   DEU de piyasada tutulan ve yetiştirdiği mezunları beğenilen eğitim kurumlarındandır.
   Bunlar haricinde KTU mezunları geliyor.
   Umarım yardımcı olmuşumdur.

 • Merhaba denizcilik hakkında bir sorum vardı istanbul üniversitesi denizcilik fakültesi mezunu biri iş bulmakta çok zorlanır mi ?

 • Piri reis üniversitesinin mezunlarına sağladığı iş imkanı nasıl sizce bilginiz var mıdır?

  • Üniversitenin direk bir etkisi olmasa bile üniversite kurucu heyeti sonuçta armatör. Kendi gemilerinde çalışması gerekenlerin yetişmesi işine gelir. Ama piyasadaki diğer şirketlerin maaş politikasına da bakmanızı öneririm.

 • 36 ay bekleyip sınava girdik fakat geçemedik.Bir daha ne zaman sınava girebiliriz?

  • Online sistemin en güzel yanı bu zaten. Online sınav ile sonuç hemen örüldüğünden dolayı, sınavdan çıkar çıkmaz GOSS ile hemen yeni randevu oluşturup ilk müsait zamanda sınava tekrar girebilirsiniz.

  • Ben geçen sene askeriyede skolyozdan elenmiştim denizcilikte de böyle bi sorunla karşılaşır mıyım?

   • Merhabalar.
    Gemi adamı olur sağlık raporunda bu durum belirtilirse sıkıntı yaşanabilir ama bu kadar incelenip ileri düzeyde olmadığını sanıyorum.
    Sorun yaşanmayacaktır.

 • Uzak yol Vardiya Zabitliği Sınavına girdik ama kazanamadık diyelim. Fakülteden mezun bu adam ne iş yapabilir en kötü ihtimalle ?

  • Sınava hazırlanacağı süre içerisinde denizcilik şirketlerinde enspektörlere yardımcı olabileceği pozisyonlarda çalışabilir. Tabi bunun için geniş bir çevre gerektiğini de belirtmek gereklidir.

 • Merhaba ben bu sene sınava giricem İTÜ ni düşünüyorum fakat puanım yetmezse sizce pirireisi tercih ediyimmi yoksa bir sene daha hazırlanıyim mi çok fazla fark oluştururmu itü ile pirireis

 • MERHABA SAĞLIK MUAYENESİNDE NELERE BAKIYORLAR ÖRNEĞİN KAN TAHLİLİ VAR MI?

  EĞER TERCİH YAPIP YERLEŞİP SAĞLIK RAPORUNDAN ELENİRSEK EK TERCİH Mİ YAPIYORUZ SENEYE TEKRAR MI GİRİYORUZ???

  SAĞLIK RAPORUNU SINAVDAN VE YERLEŞTİRMEDEN ÖNCE ALABİLİR MİYİZ?

  • Gemi adamı sağlık raporu başlıklı yazımıza bakarsanız, gemi adamı sağlık yoklamasında hangi branşlardan nasıl muayene edilip hangi kan tahlillerine bakıldıklarını görebilirsiniz.
   Kayıt esnasında sizden sağlık raporu istenilecektir. Çok ciddi bir sıkıntı yok ise sağlık raporunda sıkıntı çıkayacaktır.
   Sağlık raporunu sınavdan önce, yerleşmeden önce elbette alabilirsiniz.

 • Abi ben kaptan olmak istiyorum ama boşta kalacam diye çok korkuyom saten maddi durumumuz elverisli degil o yuden sizce sorun yasarmiyim? Birde 4 yil okutan her kaptan direkmen iş bulur mu?? COK TESEKKUR EDERIM SIMDIDEN

  • Hiçbir meslekte, mezun olur olmaz iş garantisi olacak diye bir durum olmuyor maalesef.
   Bu tamamen senin öğrencilik yıllarını nasıl değerlendirdiğin ile alakalı. Ne kadar çok fazla şirket tanıyıp, ne kadar fazla şirkette staj yaptıysan, ona göre iş nbulma şansın artmaktadır. Ama okulda meslek ile ilgili bir çalışma yapmadan, mezuniyet sonrası hemen gemiye gidip iş bulurum diye bir düşüncen var ise yanıldığını direk olarak bildirmek isterim.

   • Iyi gunler benim anlamadiğım sağlık raporunu tercih yapıp universite belli olduktan sonramı alıyoruz yoksa tercih donemindemi alıyoruz

    • Üniversite yerleşimleri belli olduktan sonra ön kayıt ve mülakat için bazı sınavlara girersiniz. Kesin kayıt için sağlık raporu istenilir.
     Yani kesin kayıt belli olunca, gereken evraklardandır sağlık raporu

 • İskenderun teknik üniversitesine gitmeyi düşünüyorum sence nasıl olur? Staj imkanı iş bulma konusunda güçlük çeker miyim?

  • Birçok fakülte öğrencisi hali hazırda stajlarda sıkıntı çekmektedir.
   Bu tamamen sizin staj konusunda gayretlerinizle alakalı olarak değişiklik gösterir.

  • Merhabalar;
   Staj konusunda verilecek ücretler konusu aslında biraz karışık.
   Karışıklık şu durumdan ileri geliyor. Stajyer olarak gemiye gidecek olan öğrenci veya adayın sigortaları bağlı bulundukları eğitim kurumu tarafından ödeniyor.
   Şirketler de kendilerinde sigorta yükümlülüğü olmayan kişinin maaşını ödemeyebiliyor.
   Hepsi aynı değil elbette. Ödeyen şirketler de bulunuyor. Hatta yabancı işletmecinin işlettiği gemilerde hatrı sayılı ücretlerin stajyerlere ödendiğini biliyoruz.