Gemide çalışmak için gittiğinizde orada aylarca kalacağınızı bilirsiniz. Bu nedenle denizci çantası aslında sadece kullanılacak eşyaların taşındığı basit bir çanta değil, aynı zamanda eviniz olabiliyor. Belirli zamanlarını gemide çalışarak geçirmiş denizciler az çok fikir sahibi olsalar bile bazıları için bu halen soru işareti. Özellikle gemiye ilk defa çıkacaklar için ve stajyerler için denizci çantası konusu tam bir karmaşa olabiliyor.

İçindekiler

Denizci Çantası Hazırlanırken Dikkat Edilecekler

Denizci çantası içinde ne olur? sorusunun yanıtını vermeden önce, bu çantanın hazırlığı aşamasında bilmemiz gerekenler konusunda hazırlıklı olalım. Bu sayede çantamıza gerekli gereksiz şeyleri doldurmamış oluruz.

Gemiye giderken bilmemiz gereken en önemli konu, net olarak bilinmese dahi ne kadar süre gemide kalınacağının bilinmesidir. Yanımıza almamız gereken eşya ve ekipmanların miktarlarını ilk önce buna göre belirleyeceğiz.

Geminin çalışacağı sefer bölgesini bilmek de denizci çantası hazırlanması hususunda bizlere kolaylık sağlayacaktır.

Denizci Çantasında Bulunması Gerekenler

İşte konunun en civcivli kısmına geldik. Gemiye giderken yanınızda bulunması gerekenleri taşıyacağınız denizci çantasında aşağıdaki listedekilerin olmasına dikkat etmek gereklidir. Bunlar her zaman gemi gibi bir ortamda işimize yarayacaktır.

Gemiye Giderken Yanımıza Ne Almalıyız?
  • 4 mevsimlik kıyafetler. Gemiye hangi ayda, hangi mevsimde, nerede katılıyor olursanız olun. Geminin ne zaman nereye gideceği ve gittiğiniz yerdeki hava şartları konusunda bir bilginiz olmayacak. Dolayısı ile her zaman 4 mevsimlik elbiseniz çantanızda olsun.
  • Özellikle T-Shirt , Sweetshirt gibi kullanacağınız elbiselerinizi gemi içerisinde kullanacağınızdan dolayı eski veya yıpranmasına müsaade edeceklerinizden alın. Dışarıda giyeceğiniz çok da fazla kıyafet almanıza gerek yok. Zamanınızın çoğunu gemi içerisinde geçireceğiniz için eskimeye yüz tutmuş, gündelik kullanım için alelade kıyafetleri tercih edin.
  • Kamaranız içerisinde kullanmak üzere terlik bulundurun. Tuvalet-banyo kullanımı için ve kamara içerisinde kullanım için fazla yer kaplamayan hafif olanlardan tercih edebilirsiniz.
  • Çorap ve iç çamaşırı konusunda elinizi korkak alıştırmayın. Denizci Çantası ne kadar alabilir demeyin. Gerekirse bunlardan sırt çantanıza, el çantanıza da eklersiniz. Güverte ve makinada çalışınca çok fazla terlemeye müsait olursunuz ve sık sık değiştirmek durumunda kalabilirsiniz. Her ne kadar yıkasanız da belirli süre sonra bunlar da yıpranıp kullanılamaz duruma gelebilir.
  • Gemide kalacağınız kamara için nevresim, yastık kılıfı gibi malzemeler olsa bile hijyen konusunda hassassanız pratik kullanımlı nevresim ve yastık kılıfı alabilirsiniz yanınıza.
  • Kişisel temizlik için traş köpüğü, traş makinesi veya jilet, yumuşatıcı kremler, diş fırçası ve macunu, kolonya vb. (Gemide genel olarak sabun, tuvalet kağıdı, temizlik bezleri gibi malzemeler bulunduğundan dolayı bunları yük etmenize gerek yoktur.)
  • Banyo havlusu ve el-yüz havlusu
  • Elektronik cihazlarınıza ait tüm aksesuarların fazlası ile bulunduğu bir çanta. Şarj aletleri power bank’ler , şarj kabloları, flash bellek, saat, yedek birkaç pil her zaman işinize yarayacaktır.
  • En önemli madde ise, eğer stajyerseniz staj defterini unutmayın. Hatta staj defterinizle beraber önemli evraklar bölmesi yapıp pasaport, liman cüzdanı, aşı kartı, şirketten gemiye katılmak üzere aldığınız katılış ordinosu (hizmet belgesi) gibi önemli evrakları bu bölmede sürekli yanınızda olacak şekilde tutun. (Bu evrakların olduğu çantayı uçak, otobüs, tren ne ile seyahat ediyorsanız bagaj bölümüne vermeyin. Yanınızda el çantasında olsun. Diğer eşyalar kaybolsalar bile sonradan size ulaştırılabilir ama bu önemli evraklar sizin için her zaman önemli olacak. Hele de yurtdışındayken.)

Denizci Çantası Nasıl Olmalı

Gemiye giderken nasıl bir çanta hazırlanmalı sorusunun cevabı sanırım yukarıdaki bölümde iyice anlaşılmıştır. Şimdi asıl konu bu çantanın özellikler. Öyle bir çanta olmalı ki, farklı yerlere seyahat ederken bize yük olmamalı, kolaylıkla taşınabilmeli.

Mümkün olduğunca tek parça halinde olmalı. Gemilere katılırken her zaman düz ayak bir yerden veya standart limanlardan katılamıyoruz. Demir yerlerinden, şamandıralardan, pilot botu ile şeytan çarmıhı denilen o dik merdivenlerden katılmak gerekebiliyor. Bu gibi durumlarda sürekli tek parça ve hareketi kısıtlamayacak bir çanta edinmek gerekiyor.

Denizci Çantası Hangi Model Olmalı

Elbette gemiye giderken yanınızda olması gereken çantanın bu şekilde olma zorunluluğu yok. Fakat yılların birikimi ile, çok parçalı, sürgülü valizleri taşımaktan yıpranıyorsunuz. Bunların dezavantajları da güvenlik kontrollerinde çanta içerisine bakmak isteyen görevliler olunca çantayı boşaltıp tekrar yerleştirmesi zulüm oluyor. O nedenle X-Ray’de sıkıntıya sebep olabilecek türden bir eşya vb var ise (örneğin jilet takımları) en üste koymanızda yarar var.

Bu yazının güncellendiği tarih Ocak 20, 2023 08:22