Kariyer

Denizcilik Eğitimi Veren Bölümler

Üniversite sınav yerleştirmelerinin henüz tamamlandığı bu günlerde Türkiye’de denizcilik eğitimi veren bölümler ile ilgili bir tanıtım yazısı yazmak istedim. Sınav sonucunda bir bölüme yerleşmiş olan arkadaşlar için çok tesiri olmasa bile, henüz tercih yapmamış öğrenci kardeşlerim veya yeniden sınava girecek arkadaşlarımız için bir yol gösterici niteliğe sahip olacağını düşünüyorum.

Türkiye’de Denizcilik Eğitimi

Çevresini saran denizler olmasına rağmen ülkemiz denizcilik eğitimi konusunda maalesef bu alanda benzer ülkelerin gerisinde kalmış görünmektedir. Eğitim düzeyimizin gün geçtikçe ilerlemesine rağmen denizcilik alanında kalifiye yetişmiş elemanın olmamasını Türkiye’deki denizcilik eğitimi konusundaki eksiklikte görmekteyim.

Bir süre öncesine kadar yeterli sayıda denizcilik eğitimi veren bölümler bulunmamasına rağmen, şu an bol miktarda eğitim kurumu bulunuyor. Fakat şimdi de bu eğitim kurumlarında yetişmiş, bu okullarda eğitimcilik yapabilecek kadronun eksikliği dikkatlerden kaçmıyor.

Denizcilik Eğitimi Veren Üniversiteler

Türkiye’de denizcilik eğitimi veren üniversiteler konulu yazımı incelerseniz, aslında hangi üniversitelerde bu bölümlerin olduğunu görebilirsiniz.

Bu yazımda ise daha çok denizcilik alanında hangi bölümler var? sorusunun cevabını sizlere sunmak ve bu konuda profesyonel bir kariyer sahibi olmak isteyen arkadaşlara rehber olmak istedim. Gelecekte en çok kazandıracak olan meslekler listesinde nedense denizcilik ile ilgili bir meslek göremiyorken benim size bu meslekleri anlatmam biraz ilginç geliyor olabilir ama son kararı verecek olan sizsiniz.

Denizcilik Eğitimi Veren Bölümler

Denizcilik alanında bir kişinin ve çevresindekilerin aklına ilk olarak Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği (Güverte) ve Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümleri gelmektedir. Ama yukarıdaki listede de görülebileceği üzere, denizcilik alanında eğitim veren çok fazla bölüm bulunmaktadır. Denizcilik alanında kendisine bir meslek seçimi yapmak isteyen adayın, bu bölümleri, geleceklerini, kariyer planlamasını yapmadan önce incelemesi gerekir.

Hangi Bölümden Kaptan Olunur?

Aslında yazının özeti konumundaki bu bölümünü, insanların denizcilik işletmeleri yönetiminden kaptan olunur mu veya deniz ve liman işletmeciliği mezunu kaptan olabilir mi sorularının cevabı niteliğinde yazmak istedim.

Arkadaşlar. Kaptan olmak için deniz ulaştırma işletme mühendisliği bölümü mezunu olmanız gerekmektedir. Bazı 2 yıllık ön lisans bölümlerinden de kaptan ehliyeti alma hakkınız olur ama orada alacağınız ehliyetin kısıtlamaları ve sınırlamaları bulunmaktadır.

Bu yazının güncellendiği tarih Ağustos 27, 2020 21:40