Denizcilik Firmaları Analizi

Daha önce gemi, denizcilikle ilgili detaylı bir bilgisi olmayan kişilerin, çevresinde bu konuda tanıdıkları da yoksa denizcilik firmaları analizi konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Çünkü son zamanlarda insanlara iş vaadinde bulunarak o kadar çok fazla dolandırıcılık vakası oldu ki, bu konuda kısa bir bilgilendirme yazısı yazmak istedim.

Denizcilik Firmaları Analizi Nedir?

Artık iletişim çağının bir gereksinimi olarak, gerek sosyal medyada, gerek internette gerekse gazetelerde denizcilik ile ilgili iş ilanlarına ulaşabilmek çok kolay hale gelmiştir. Hatta öyle noktalara gelmiştir ki, ismini daha önce duymadığımız o kadar çok denizcilik şirketi varmış ki, şaşırmamak elde değil.

Dolayısı ile bu kadar fazla şirketin içerisinden doğru olanı bulmak ayrı bir marifet gerektirmektedir. Çünkü yukarıda giriş bölümünde de yazdığım gibi, geliri çok olan bu meslek dalında dolandırma olayları o kadar çok fazla olmaya başladı ki, insanlar artık daha önce çalıştıkları şirketlerin ilanlarını görünce bile şüphe ile yaklaşmaya başladılar.

Burada yapacağımız ve püf noktasını vereceğimiz şey tek tek şu şirkete gitmeyin, bu şirket güvenilir değildir tarzında bir yönlendirme olmayacak. Ama ilan verme tarzına göre şirketlerin ne kadar inandırıcı oldukları konusunda analizleri yapacağız ve bir bakışta bu kadar ilan arasından sizler de hangi ilanın sahtekarlık içerdiklerini görebileceksiniz.

Sahte Denizcilik Firmaları İş İlanları

Kariyer sitelerinde siz de denk gelmişsinizdir. “Maaş, Sigorta, Ek Pirim, Yıpranma Hakkı, Kalacak Yer, İkramiye, Yemek ve 6 ayda bir maaş ikramiye” gibi imkanlar tanınmakta ve bu tarz ilanlar çok rağbet görmektedir.

Aşağıdaki ilanı inceleyelim;

sahte denizcilik firması iş ilanları

Yukarıdaki ilan, en bilinen kariyer sitelerinden birisinden alınmış, ilanı veren firmanın resmiyette çok kurumsal bir denizcilik şirketi olduğu izlenimi verilmişti. Ben sadece ekran görüntüsü olarak burada paylaşıp sizleri bu ilanın gerçekk olup olmayacağını sorgulayacağınız yerlerini, yani şüphelenmeniz gerekli olan yerleri turuncu renk ile işaretledim. Haydi inceleyelim;

Gemi Kadro İsimleri Hatalı;

Gemilerde mutfak bölümünde aşçı yardımcısı, komi, garson
Makine bölümünde makinacı, kaynakçı, boyacı
Güverte bölümünde de vasıfsız personel diye bir kadro kesinlikle yoktur. Bunlar denizcilik ile hiç bir alakası olmayan kişilerin, karada işyerlerinde sürekli olarak duyduğu kadroları buralarda sıralamışlar. İlanlarda bu kelimeler geçiyorsa, o ilanı hemen kapatın…

Sosyal İmkanlar ve Olanaklar Şüpheli;

Son bölümde yazdıkları imkanlara bakınca ben bile tekrardan bunlara iş başvurusu yapmak isterdim doğrusu. Baksanıza, devletin denizcilerden aldığı erken emekliliği bile veriyor. Bunun yanında ikramiye veriyor, sefer başı pirim dağıtılıyor. Yani adam sadece para dağıtmak için iş ilanı açmış. Yemek ile kalacak yer sanki abartı olmuş. Seni gemi ile 6 ay sefere götürüyor, akşamları kenara çekip seni indirecek değil ya. 😀

Yukarıda belirttiğim alanda çıkarılacak özet şu olmalı, bu kadar imkan, birbiri ile çelişen kavramlar da şüpheli bir durum ki, devletin bile sunmadığı bir sistemi veriyor gibi anlatmak tamamen sahtekarlık örneği olmuş durumda.

Diğer Küçük Ayrıntılar;

İlanda maaş olarak 2000-2500 dolar/TL diye bir ibare görüyorsunuz. İki para birimi arasında neredeyse 6 misli fark var. Siz dolar diye gidip TL olarak mı döneceksiniz? Sonuçta belirli bir işin belirli bir ücreti olmak zorundadır. Herşey normal bile olsa parasal kısımda sizleri kandırmaya veya yanlış yönlendirme ile istemediğiniz bir fiyata çalıştırmak isteyebilirler. Bu konuda dikkatli olun.

İlanda şüpheye sebep verecek en önemli konu da “Anlaşmalı Kurumumuzda” kelimesi. Aslında en can alıcı ve ilanın şifresi bu kelimede. İlanı açan kişi ne kadar profesyonel ve kurumsal bir denizcilik şirketi ismi kullanırsa kullansın, aslına bakarsanız resmiyette öyle bir denizcilik şirketi bulunmuyor. Asıl ilanı verenler bu “Anlaşmalı Kurum” dedikleri o kurs. Evet. O koca ilanlar bir denizcilik kursu tarafından veriliyor ve denizde çalışmak isteyenlerin önce gerekli evrak işlemlerini tamamlaması için sizi o anlaşmalı kuruma, yani kendilerine yönlendiriyorlar.

Yukarıda basit bir sahte denizcilik şirketi iş ilanına nasıl yaklaşılıp detayların nasıl tespit edilebileceği konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştım. Şimdi de isterseniz bu işi hakkı ile yapan firmalara nasıl ulaşabileceğimizi belirleyelim.

Kaliteli Denizcilik Firmaları

Maalesef ki ne internette, ne gazetelerde ne de resmi bir kurumda bu işi hakkı ile yapanların listesine ulaşamazsınız. Aslında bu sadece denizcilik ile ilgili değil, hayatın her alanında aynıdır. Sonuçta belirli bir kanuna ve usule göre kurulan her işletme kaliteli olmak zorundadır ve aynı standartlarda hizmet vermek durumundadır. Ama işin hilesine kaçanlar nedeni ile insanların da belirli bir sınıflandırma yapma zorunlulukları doğmuştur.

Daha Önce Çalışmış Kişiler

İşini layığı ile yapan kaliteli denizcilik şirketlerini öğrenmenin en eski ve bilinen yolu, daha önce oralarda çalışmış tecrübeli bir dost veya tanıdık. Bu şekilde şirketin içerisinden de bilgiler edinebilir, oraya gitmeden önce firmanın şartları konusunda direk olarak uygulamalı bilgi sahibi olmuş olursunuz. Aynı zamanda daha önce bir şirkette tanıdığı olan birisi aracılığı ile o şirkete başvuru yaparsanız da, sizin için artı bir referans olacaktır.

Sosyal Medya Araması

Hayatın her alanında olduğu gibi kariyer konusunda da bilgi sahibi olmak için sosyal medyanın gücünden yararlanabilirsiniz. Nasıl ki bir iş veren, kendi firmasında çalışmak isteyenler konusunda sosyal medyadan bilgi toplayabiliyorsa, aynı işlemin çalışılacak firma ile ilgili de yapılması gayet doğal ve başarılı bir yöntemdir.

Hatta bu yöntem yukarıda bahsettiğimiz firmada çalışmış olan bir tanıdığın bir üst versiyonu bile olabilir. O firmada daha önce çalışmış olup bizim tanımadığımız insanların da tecrübelerini birleştirerek o firma hakkında daha detaylı bilgi sahibi olunabilir.

Denizcilik Firmaları Listesi

Denizcilik şirketlerinde çalışma, iş ilanları ve araştırması ile ilgili epeyce bilgi paylaşımında bulunduk. Peki bu şirketlerin listelerine nereden ulaşılabilir? Bir kişi de çıkıp denizcilik şirketleri listelerine nereden ulaşabilirim derse nereyi göstereceğiz?

Güncel denizcilik şirketleri listeleri için en güvenilir adres Deniz Ticaret Odasının Üye Listesi olacak elbette. Türkiye sınırları içerisinde faaliyetlerine devam etmek isteyen tüm denizcilik şirketlerinin buraya kayıtlı olması gerekmektedir.

“Denizcilik Firmaları Analizi” üzerine bir yorum

 1. eşim 2000 -2003 yılları arasında çalışmış şimdi tekrardan dönmek istiyor.
  Sağlam, düzgün, iyi güvenli bir denizcilik şirketi arıyoruz.
  kime nasıl gidip araştırabiliriz.
  Bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?
  yıllar önce yağcı olarak çalışmış kaptanlardan hep onur belgesi almış ama belgeler şuan elimizde yok…
  hidrofor pompa gemi pompası ve herçeşit makina konusunda yıllarca çalışmış biri .son 5 yıldır dalgıç pompa üzerine çalışmış kalifiye biri

  Yanıtla

Yorum yapın