Denizcilik Haberleri

Denizcilik Öğrencilerine Burs

Yeni eğitim öğretim döneminin yaklaşması ile denizcilik öğrencilerine burs veren kurumlar ve vakıflar konusunda yeni öğrencilerin arayışları çok heyecanlı şekilde sürmekte. Ben de bu konuda kendilerine yardımcı olmak amacı ile denizcilik bölümlerinde okuyan öğrencilere burs veren kurumlar ve burs şartları nelerdir gibi konuları araştırdım. Yaptığım çalışma sonucu aşağıdadır.

İçindekiler

Denizcilik Öğrencilerine Burs Veren Kurumlar

Her ne kadar coğrafi konumumuz gereği denizler ile çevrili olsak bile Türkiye’de denizcilik eğitimi konusunda benzer kategorideki ülkelerin halen daha gerisindeyiz. Denizcilik eğitimi almak isteyen, kaptan veya gemi mühendisi olmak isteyen adaylar, bu hayallerini çoğunlukla yaşadıkları şehirlerin dışına çıkarak başarabilmektedir.

Özellikle de İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlerin yaşam şartlarının zor olmasından dolayı öğrencilerin eğitimi süresinde maddi bir destek almaları, daha rahat bir eğitim için gerekmektedir. Bu nedenle özellikle denizcilik öğrencilerine burs veren vakıflar ve kuruluşlar, öğrencilerin radarlarında bulunmaktadır.

Aşağıda denizcilik öğrencilerine burs veren çeşitli kurumlar ve vakıfların burs başvuru süreleri ve burs başvuru şartları hakkında bilgilendirmeleri olan bildiğim paylaşımları yapıyorum. Faydalanmanız dileklerimle…

Denizcilik Öğrencilerine Burs Veren Kurumlar

Türk Loydu

Bildiğiniz üzere Türk Loydu ülkemizin resmi klas kuruluşudur. Her ne kadar faaliyet kolu denizcilik alanı ile sınırlı kalmasa bile denizcilik eğitimi alan öğrencilerin Türk Loydu denilince akıllarına ilk olarak bu alan gelmektedir.

Denizcilik eğitimi alan öğrenciler başta olmak üzere burs veren Türk Lordu Vakfı, amaç ve görevleri, faaliyet alanlarıyla ilişkili olarak Lisans, Lisansüstü (Yüksek Lisans ve Doktora) eğitimi alanlara yönelik maddi destek sunmaktadır. Bu kaynağını ise sahip olduğu şirketlerden elde ettiği gelirlerle sürdürmektedir.

Elbette vakıfın da burs verilecek adaylardan istediği bazı kriterler bulunmaktadır. Türk Loydu Vakfının burs vereceği kişilerde aradığı özellikler aşağıda belirtilmiştir;

 • Burs başvurusunda bulunacak öğrencilerin Gemi inşaatı ve gemi makinaları mühendisliği programı, Gemi ve deniz teknolojisi mühendisliği programı, Gemi makinaları işletme mühendisliği programı, Deniz ulaştırma işletme mühendisliği programı, Denizcilik işletmeleri yönetimi programı, Makina, İmalat, Endüstri, İşletme, Mekatronik mühendisliği programları, Metalurji ve malzeme mühendisliği programı, Elektrik mühendisliği, Elektronik mühendisliği, Elektrik-Elektronik mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme mühendisliği programları, Sigortacılık ve risk yönetimi, Bankacılık ve sigortacılık, Sigortacılık, Aktüerya bilimleri,
 • Aktüerya lisans programları bölümlerinden birisinde eğitim alıyor olması,
 • T.C. Vatandaşı olan,
 • Kendisinin veya ailesinin maddi olanakları, öğreniminin normal koşullarla devamı için
 • yetersiz olan,
 • Derslerinde başarılı olan,.
 • Bulunduğu okul ve sınıfına göre normal yaşta bulunan,
 • Düzenli bir öğrenci yaşamının gereklerini yerine getirmesi

Türk Loydu Vakfı burs miktarı lisans öğrencileri için aylık 400TL, yükseklisans öğrencileri için 500TL ve doktora öğrencileri için ise aylık 600TL olarak belirtilmiştir. (Bilgiler vakfın kendi web sitesinden edindiğim bilgiler ışığında edinilmiştir)

Vakfın burs süresi 9 ay olarak bildirilmiş ve karşılıksız burs verdikleri öğrenciden mesleki hayatta bir şart istememişlerdir.

Türk Loydu Lisans Bursu için gerekli olan belgeler;

 • Türk Loydu Vakfı Burs İstek Formu (istenilen bilgiler doldurulmalı)
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi
 • Adli Sicil Belgesi ( Cumhuriyet Savcılığı ya da E-devlet uygulaması aracılığıyla)
 • Kayıtlı olduğu lisans programı ile ilgili transkript belgesi (başarı ve kayıt durumu) ve
 • öğrenci belgesi
 • İkametgâh belgesi
 • Üniversiteye yeni kayıt yaptırmışsa Lisans Yerleştirme Puanını içeren ÖSYM belgesi
 • Lise mezuniyet ortalaması belgesi (Eğitim Öğretim Yılında üniversiteye yeni kayıt
 • yaptıranlardan talep edilmektedir.)
 • Başvuru formunda Anne ve Baba ile ilgili beyan edilen bilgilere ait sunulabilecek belgeler
 • (İş durumu, Ailenin durumu, Aile kirada kalıyorsa kira kontratının birinci sayfası, vb.)
 • Ailenin ve öğrencinin gelir durumu ile ilgili sunulabilecek diğer belgeler

Burada bana göre dikkat edilmesi gereken bir madde var ki, çok önemli.

Ara sınıflarda bursun sonraki yılda da devam edebilmesi için genel ağırlıklı not
ortalamasının yüksek lisans veya doktora ağırlıklı genel not ortalamasının en az 3.20/4.0 olması

Daha detaylı bilgi, sorular ve başvurular hakkında bilgi talebi için: burs@turkloydu.org adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

Türk Deniz Eğitim Vakfı (TÜDEV)

İsminden de kolaylıkla anlayabileceğimiz gibi TÜDEV denizcilik eğitimine destek amacı ile kurulmuş bir vakıftır. Vakfın kendi web sitesinde kuruluş amaçlarını Türk Deniz Taşımacılığının ileri ülkeler seviyesine erişmesi ve ülkemizin bu konuda ekonomik gücünü refah ve verimliliğini arttıracak denizcilik politikalarının oluşturulması ve hedeflerinin belirlenmesi için gerekli çalışmaları yapmak, yaptırmak ve Türk Denizciliğine hizmet etmek maksadıyla elemanların yetiştirilmesi ve meslek sahibi olmaları için Özel Öğretim Kurumları açmak ve işletmek, mevcut veya açılacak Denizcilikle ilgili Öğretim Kurumlarının gerek eğitim ve gerekse tesis açısından gelişmelerine yardımcı olmak olarak tanımlamışlardır.

Bildiğiniz üzere Piri Reis Üniversitesi TÜDEV tarafından kurulmuş ve halen de desteklenmektedir. TÜDEV Burs Başvurusu Eğitim-Öğretim dönemi öncesi Eylül ayında TÜRK DENİZ EĞİTİM VAKFI’na  burs talep başvuruları yazılı olarak yapılmaktadır. Burs komitesince yapılan tetkik ve değerlendirilmeler ile yıl içinde bölümlerinde Akademik ve Disiplin başarısı elde eden ilk üç öğrenciye belirli oranlarda burs desteği sağlanmaktadır.

TÜDEV Burs Ücreti ve Başvuru Şartşarı ile alakalı çok fazla bilgi bulamadım. Vakıfa bizzat telefon ile veya mail yolu ile sorularak detaylı bilgi alabileceğinizi düşünüyorum.

WISTA Türkiye

Denizcilik öğrencilerine burs veren kurumları incelerken ilk defa karşılaştığım WISTA, 1974 yılında İngiltere’de kurulmuş bir dernek olarak karşıma çıktı. Özellikle denizcilikte erkek egemenliğinin kırılıp kadınların da bu alanda desteklenmesi amacı ile faaliyet ve desteklerine devam ettiklerini anladım ben.

Yine de denizcilik eğitimi alan kadınlar için verdiği burslar yönünden faydalı olabileceğini düşünüyorum. WISTA Türkiye Burs Başvurusu haberlerinin de bir çok yerde gördüğümden dolayı, onu da listeme eklemek istedim. Burslar konusunda da Denizcilik Fakültelerinde okuyan kız öğrencilere maddi destekte bulunduklarını bildirmişlerdir.

WISTA Türkiye Burs Başvuru Şartları aşağıda listelenmiştir;

 • Üniversitelerin; “Denizcilik ile alakalı” bölümlerinde eğitim gören kız öğrenciler başvurabilir.
 • Özel üniversitelerin Denizcilik Fakültelerinde en az 50 burslu eğitim gören kız öğrenciler başvurabilir.
 • Daha önce derneğimizden burs almamış öğrenciler başvurabilir.
 • Maddi imkanı olmayan öğrencilerin başvurması önemlidir. Gerektiğinde okullarından ve öğrencilerden maddi geçimleri hakkında bilgi istenecektir.

Geri ödemenin olmadığı burs yılda bir kere verilmektedir. WISTA Türkiye Online Burs Başvurusu için linke tıklamanız yeterli olacaktır. Daha detaylı bilgi veya başvuru yapmak için info@wistanbul.org adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

Med Marine Holding Bursları

Denizcilik alanında yine ismini duyurmuş olan Med Marine Holding daha önceki dönemlerde Milli Eğitim Bakanığına bağlı resmi ilköğretim-orta öğretim ve üniversitelerde  öğrenim gören başarılı ve maddi imkanları yetersiz öğrencilere burs vermişti. Yani önlisans denizcilik öğrencilerine burs veren kurumlar içerisinde Med Marine Holding sayılabilir. Hatta kurumdan burs alan ön lisans mezunu öğrencilerden öğrenimine ara vermemek kaydıyla üçüncü sınıfa başlayanların burslarının ödenmesine devam edileceği bilgisini de paylaşmışlar.

Med Marine Holding Burs Başvurusu için kurumun iletişim bilgilerinden bilgi alabilirsiniz.

DEFAV İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Sosyal Yardımlaşma Vakfı Bursları

İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) Mezunları Sosyal Yardım Vakfı kuruluş amaçlarından bir tanesi de ihtiyaç sahibi öğrencilere ve akademisyenlere burs desteği sağlamaktır. Vakıf bu doğrultuda kuruluş yılı olan 1995’ten beri bu amaç için çalışmalar yürütmektedir. Vakfa yapılan bağışlar sosyal yardım ve burs olarak denizci ailelerine ve yönlendirilmektedir.

Mersin Deniz Ticaret Odası Bursu

Mersin Deniz Ticaret Odası Burs Başvurusu için odanın web sitesindeki burs şartları;

 • Başvuru yapanın Mersin ili dahilindeki liselerden mezun olması ve /veya müracaat tarihi itibariyle ailesinin Mersin’de ikamet ediyor olması,
 • Fakülte/Meslek Yüksek Okulu ve bölüm isimleri ile şehir bilgilerinin, forma açık olarak yazılması,
 • Ev adreslerinin formda eksiksiz olarak yazılması şartları aranmaktadır.

Burs kabul edilmeme koşulları ise;

 • Denizcilik Fakültesi/MYO dışında kalan bölümlerde önlisans okuyan öğrencilerin başvuruları kabul edilmemektedir.
 • Yurtdışındaki üniversitelerde okuyan öğencilerin başvuruları kabul edilmemektedir.
 • Özel üniversitede okuyan öğrencilerin başvuruları kabul edilmemektedir.

Kısacası Denizcilik bölümlerinde önlisans 2 yıllık eğitim alan kişiler Mersin Deniz Ticaret Odası Bursuna başvuru yapabilmektedirler.

Burs Veren Denizcilik Şirketleri

Yukarıdaki bölümde denizcilik öğrencilerine burs veren kurum ve vakıfların haricinde bir de burs veren denizcilik şirketleri de bulunmaktadır. Bunların bir çoğu kendi gemilerinde staj yapan ve mezun olduktan sonra da kendilerinde vardiya zabiti veeya vardiya mühendisi olarak göreve başlatmak istedikleri öğrenciler olsa bile, bazı şirketler hiç bir koşul öne sürmeksizin de burs verebilmektedirler.

Özet olarak burs veren denizcilik şirketleri listesi aşağıdadır. Burada bir dip not vermek gerekir. Denizcilik şirketlerinde kararlar yıllık olarak değişebilmekte olup, geçmiş yıllarda burs veren şirketler bu yıl burs vermeyebilirler. O nedenle burs görüşmesinden önce şirketler ile iletişime geçmekte yarar var.

 • İnce Denizcilik
 • Yasa Denizcilik
 • Ciner Grup

Yaptığım kısa bir araştırma ile denizcilik öğrencilerine burs veren kurum vakıf ve şirketler bunlardır. Bunun haricinde sizlerin de bildiğiniz ve burs veren kuruluşlar var ise, daha fazla arkadaşımızın yararlanması adına konu altındaki yorum bölümünden paylaşırsanız sevinirim.

Bu yazının güncellendiği tarih Eylül 9, 2020 14:56