Kariyer

Denizcilik Şirketleri İle Görüşme

Denizcilik eğitimi her ne kadar diğer meslek gruplarına göre iş garantisi veren bir eğitim dalı olsa da yine de öğrencilerin denizcilik şirketleri ile görüşme yapmaları usulen gerekmektedir.

Peki görüşme yapmadan önce yapılması gerekenler nelerdir? Yapılması gerekenlere uygun davranırsak başarılı olur muyuz? Bu yazımızda sizlere kısaca bu konular hakkında bilgi vermek istiyorum.

Denizcilik Şirketleri ile Görüşme Neden Önemlidir?

Üniversitelerde ne kadar mesleki eğitim veriliyorsa bir o kadar da eğitimi verilen konuların kişideki özetini yapabilmek için öğrencinin kendisini tanıması ve ileride çalışacağı şirketlere tanıtması gerekmektedir. Artık piyasada çok fazla öğrenci var ve denizcilik şirketlerinin sayıları sınırlı.

Bu nedenle artık denizcilik şirketleri bünyesine alacakları personeli kendileri seçmektedirler. Burada da mezun olacak statüdeki kişiler için görüşmenin önemi ortaya çıkıyor. Binlerce yeni mezun aday arasından sıyrılıp şirketin sizi özellikle tanıması, sizin o denizcilik şirketi ile yapacağınız görüşmenin önemini bir kez daha göstermektedir.

Denizcilik Şirketleri İle Görüşme Öncesi Yapılacaklar

 1. Gideceği Şirketleri Önceden Belirleyecektir
 2. Şirket Gemilerini ve Politikalarını Önceden Araştıracak, Bilinçli Olarak Şirkete Gidecek
 3. Gittiğinde Kiminle veya Kimlerle Muhatap Olacağını Kesin Olarak Bilecektir
 4. Şirkete Gittiğinde Ne Konuşacağını ve Ne İsteyeceğini Bilecek
 5. Nezaket Kurallarına Uygun Olarak Hareket Edecektir

Yukarıdaki maddelere şirkete gidince yapılacaklar listesi diyebiliriz. Maalesef bizim ülkemizdeki çok büyük bir eksiklik de bir yere müsadesiz olarak “Paldır Küldür” gitmemiz.

Denizcilik Şirketleri ile Görüşmeden Önce Hazırlıklı Olun

Bir şirkete gitmeden önce şirket yetkilileri ile ne kadar samimi olursanız olun daha önceden gideceğiniz tarih  ve  zamanı kesin olarak bildirip  geleceğinizi ilgili kişilere kayıt ettirerek randevu alınız. 

Bu sizin o şirkete verdiğiniz önemin yanında , sizin de ne kadar planlı ve ciddi birisi olduğunuzun belgesi olacaktır. Unutmayın!. Bir insan kaynakları personelinin randevu ajandasında isminizin olması , ileride doğabilecek bir iş fırsatı için , onları size ulaştırabilecek bir köprü olabilir…

Denizcilik Şirketleri ile Görüşmenize Zamanında Gidin!

Randevu günü geldi ve çattı. Ne yapmamız gerekiyor? Tabi ki Belirttiğimiz Zamanda! görüşme yerinde olmalıyız. Eğer görüşme istenmeyen sebeplerden dolayı gecikecekse bile bunun sebebi biz olmamalıyız ve makul bir açıklamamız olmalıdır.

Denizcilik Şirketleri İle Görüşmede Karşı Tarafı Etkilemek

Yukarıda görüşme hazırlıkları ve zamanlama ile ilgili kısımlardan bahsettik. Şimdi de görüşme anında, mülakatınızı yapacağınız kişiyi etkilemek için yapılacakları anlatalım

Düzenli ve Şık Görünmeye Özen Gösterin

Unutulmaması gereken önemli bir nokta da gittiğiniz şirkete ne kadar şık ve düzenli gittiğiniz olacaktır. Evet. Siz halen öğrenci, yeni mezun veya spor yaşamayı seven birisi olabilirsiniz  ama unutmayın ki gittiğiniz yer bir işyeri, bir kurum. Oraya yakışır ve kendinizi oranın bir personeli gibi hissederek, bu duygularla şirkete gidin…

Talip Olduğunuz İşi Yapabileceğinizi Hissettirin


Özellikle denizcilik şirketleri ile görüşmeye gittiğinizde sizinle sadece kim olduğunuz için tanışmayacaklar, özellikle kendilerine uygulama ve pratik becerileri gelişmiş bir aday görmek isteyeceklerdir. Sizin için artı puan kazandıracak nokta da sizin yapılacak iş konusunda ne kadar bilgili olduğunuzu, görüşmeyi yapacağınız kişiye anlatabilme kabiliyetiniz olacaktır…

Bu konuda elinizde ne kadar doküman, makale, özel kurs sertifikalarınız var ise bunları da yanınızda götürmeniz sizin için bir avantaj olacaktır.

Denizcilik Şirketleri ile Görüşme Esnasında Sormanız Gerekenler

Eğer bir şirket ile görüşmeye gidiyorsanız, o şirketin genel profilini, maaş düzenini ve çalışma şartlarını biliyorsunuz demek olacağından, özellikle maaş konusunda çok fazla ısrarcı olmamalısınız.

Siz zaten oraya kadar gittiyseniz önceliğinizin o şirkette çalışmak olduğunu unutmayınız. Zaten başarılı bir görüşmede sizin de eklemek istedikleriniz sorulacak, bazı küçük düzenlemeler yapılacaktır. Bu tarz ince nüansları o esnada yapmanız sizin lehinize sonuçlanacaktır…

Umarım yazımız işinize yaramıştır. Lütfen konunun altına yorumlarınızı ekleyiniz…

Bu yazının güncellendiği tarih Şubat 22, 2019 05:25

Yorumlar

 • iyi aksamlar belki yazdim msj okamaya bilirsiniz bi ihtimal gonderiyorum belki bu sefer sansim olur ben gemi adamiyim kağıt usta gemici daha once 12 sene gemi tecrubem var gemileriniz calismak istiyorum bolge olarak farketmez

  • İskender Bey Selamlar;
   Yazılarınızın okunmaması gibi bir durum söz konusu değil. Tüm ziyaretçilerimizin fikirleri bizim için çok önemlidir. Bu nedenle tüm görüşlerinize titizlikle yaklaşıyoruz.
   Site olarak bir insan kaynakları sitesi olmadığımız için size buradan iş bulmamız doğru değil. Bizim burada yaptığımız , sizlerin doğru adreslere ulaşmanızı sağlamak olacaktır.
   Bu nedenle buradan direk telefon numaranızı paylaşamıyoruz maalesef.
   Fakat sitemizde bazı denizcilik şirketlerine ait olan iletişim bilgileri ve başvuru formları bulunmaktadır. Şansınızı orada denemenizi öneriyoruz.
   İyi günler dileriz.