Meslek Tanıtımı

Dynamic Positioning (DP) Officer

Denizin ortasında duran bir petrol platformu, o kadar yağmur, fırtınaya raşmen yerinde sabit kalan zemin araştırma platformlarının o şekilde orada durmalarının, beklemelerinin arkasındaki sır nedir sizce? Kesinlikle Dynamic Positioning DP Officer sayesinde. Dünya genelinde de son zamanlarda isminden sıkça bahsettiren bu meslek ile ilgili daha detaylı bilgi vermeye geçelim.

Dynamic Positioning (DP) Officer Nedir?

Bildiğiniz gibi yüzer taşıtlar ne kadar sabit stabil olsalar bile, çalıştıkları ve üzerinde hareket ettikleri yüzey sabit değildir. Sürekli hava şartları, akıntılar gibi etkenlerden dolayı her zaman sabit bir değer vermez.

Özellikle uzun zaman aynı noktada araştırma veya çalışma yapmak üzere deniz üzerine inşaa edilen çeşitli platformlarda da bu tarz araştırma ve üretim faaliyetlerinde tek bir nokta üzerine yoğunlaşılması gerekmektedir ve yukarıda bahsettiğimiz deniz şartlarından dolayı buna fazla imkan olmamaktadır. Bu nedenle bu araçların, deniz gibi hareketli bir ortamda sabit olarak veya kendisine verilen sapma payını aşmayacak şekilde tolere edilecek alana kaymalarına müsade edilebilir.

DP Officer’ları , bu hareketli platformları, işin ve üretimin aksamayacağı şekilde deniz veya okyanus üzerinde sabit tutarak işin devam etmesini sağlamaktadır.

Dynamic Positioning (DP) Officer Özellikleri

Bir Dynamic Position Operatörü, öncelikle sürekli olarak değişken dediğimiz deniz şartları konusunda çok bilgili olmalıdır. Farklı hava koşulları, farklı deniz tepkileri konusunda ne kadar fazla senaryo barındırırsa, gerçek hayatta bir DP Gemisinde bunu o derecede etkili kullanabilir.

İyi bir DPO (DP Operatörü) , DP özellikli gemilerin tüm iç sistemlerini ve fonksiyonlarını çok iyi şekilde bilir ve kumanda edebilir.

Nasıl Dynamic Positioning (DP) Officer Olunur?

Başarılı bir DPO olmak için de bazı adımları tamamlamak gerekmektedir. Bu adımları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Öncelikle Dynamic Positioning ile ilgili eğitim veren yetkili bir kuruma kayıt olmak gerekmektedir. Bu kurs DP ile ilgili tüm başlangıç bilgilerini verecektir.
  • İkinci adım ise teorik olarak kurstan edinilen bilgileri pratikte kullanabilecek düzeye gelecek bilgiyi edinebilmektir. Bir DP gemisinde minimum 60 günlük staj benzeri bir eğitim ile gerekli olan hem teorik hem de pratik minimum bilgi seviyesine ulaşılabilir. (Sürelerde güncelleme yapılmıştır. Önceden 1 ay olan bu süre 2 aya çıkarılmıştır. )
  • Yukarıdaki temel eğitimlerini tamamlamış olan adaylar, ileri seviye DP kursuna katılmaya hak kazanırlar ve ileri seviye DP simülasyon eğitimine katılırlar. Bu kurs ile birlikte hem teorik, hem pratik bilgilerini de kullanarak stajda görülen eğitimin pekiştirmesi yapılır.
  • Dördüncü adımda kişiye odaklı, DP gemilerinde pratik eğitimler gelmektedir. İkinci adım ile bu adımın farkı, bu adımda kullanılan DP sistemlerinin 2. ve 3. seviye sistemlerle donatılmış olmasıdır. Bu süreç 6 ay sürmektedir. Burada DP gemilerinde vardiya tutma eğitimi yapılmaktadır. (Vardiya tutma eğitimleri classII ve ClassIII tipi gemilerde minimum 2 ay sürmekte, geri kalan süre de eğitimin diğer aşamaları için harcanmaktadır)
  • 6 aylık DP gemilerinde vardiya tutma eğitimlerinde başarılı olabilen adaylar seviye 2 ve seviye 3 gemiler için yeterlilik sertifikası (certificate of suitability) sahibi olarak Chief DP Operatör eğitimini tamamlamış olurlar.
  • Tüm bu eğitimlerin sonunda adaylar girdikleri sınavda başarılı oldukları taktirde kendilerine sertifikaları düzenlenir ve Nautical Institue ‘ye başarı sertifikaları iletilir ve enstitünün de onayı ile artık DP operatörü olarak görev yapabilirler.

Dynamic Positioning Officer Maaşları Ne Kadar?

Bu mesleğe ilgi duyan zabit veya zabit adaylarının aslında bu yazı içerisindeen çok merak ettiği bölüm de DPO maaşları olduğunu tahmin ediyorum.

Öncelikle burada şunu da söylemem gerekir. Bir DP Operatörünün maaşını belirleyen faktörler arasında çalışılan bölge, çalışılan gemi, çalışılan şirket gibi, tıpkı gemilerdeki maaşları belirleyen faktörler bulunmaktadır. Maaşlar buna göre farklılık göstermektedir. Yani bizim size burada vereceğimiz maaş miktarları ile ilgili bilgiler sadece size fikir vermesi açısından önemlidir.

Evet. Şimdi en önemli kısım olan maaş bilgisi. Bir DP Officer’ın ortalama kazancı yıllık olarak $200.000 civarındadır. Bu sadece ortalama değerdir. Hatta düşük olan kısmı budur. Çok daha fazla ücretlerle iş bulunması imkanı vardır.

Bu yazının güncellendiği tarih Nisan 21, 2019 08:05

Yorumlar

  • mrh isnim levent cerrah 1985 trabzon dogumluyum evli bir cocuk babasiyim 13 yildir usta genici olarak uzakdogu kargo gemilerinde gorev yapiyorum son 10 senem marinsa denizcilikde gecti yabanci personele gecis yaprindan ayrilmak zorunda kaldim tam olarak eminde deyil bu msf enerji gemileri sitesi yaziyorum dogru yaziyorsam cunku pandemiden dolayi dorumlar internet uzerinden okiyo fakat yazdimiz forumlar gidiyomu okunuyomu tan emin deyilm geri donen olmuyo benim amacim enerji gemilerinde calismak yardimci okursaniz sevinirim