ECDIS Emniyet Ayarları

Denizcilik mesleği içerisinde çalışanlar ECDIS Cihazının ne derece önemli olduğu konusunda bilgi sahibidirler. Burada tekrardan cihazın nasıl çalıştığı konusunda bilgi vermeyeceğim. Yukarıda verdiğim link üzerinden gerekli bilgilendirmeleri alabilirsiniz. Burada ise, ECDIS Emniyet Ayarları Verimli Kullanımı konusunda bilgi vermeye çalışacağım.

ECDIS Emniyet Ayarları Nelerdir?

ECDIS için yapılacak emniyet ayarı, cihazın ekranları için büyük öneme sahiptir. Bu ayarlar, seyir yapılan suyun derinliği gibi detay bilgileri vererek seyir güvenliğinin hayati ölçülerde önemini ortaya çıkarmaktadır.

Aşağıda sizlere örneklerle açıklanacak olan Elektronik Harita Emniyet Ayarı Nasıl Yapılır konulu açıklamalarda emniyetli derinlik görüntü ayarları gibi detay bilgilerle cihazın emniyetli ve verimli şekilde kullanımı konusunda size yol gösterici olacaktır.

Örneklerle anlatımı yapılan cihazın markası FURUNO’dur.

ECDIS Emniyet Ayarları Nasıl Yapılır?

Aşağıda anlatılan adımlar uygulanarak FURUNO ECDIS menüsünden değerler belirtildiği şekilde girilebilir;

1.Main Menu’ye gelerek Chart Display tıklanır
2.Görüntülemek için Main Tab’ı seç

ECDIS Cihazı Kullanım Ayarları
ECDIS Cihazı Kullanım Ayarları

ECDIS Emniyet Ayarları – Emniyet Konturu

Emniyet Konturu, güvenli olmayan su alanlarının görüntülenmesi, karaya oturma ihtimali olan alanların gösterilmesi gibi hayati uyarıları yapan güvenlik ayarlarının en önemli parametresidir. Temelde emniyetli ve emniyetli olmayan bölgeleri ayıran çizgidir. Beyaz ve gri alanlar emniyetli alanları gösterirken, mavi renk emniyetli olmayan alanı göstermek için kullanılır.

ECDIS Emniyet Ayarları – CATZOC Bölgesi

Gemilerde Emniyetli Derinlik Hesaplamasında CATZOC özellikleri veya emniyet bölgesi de önemlidir. Mevcut dokümanlardaki derinlik bilgilerinin güncelliğine güvenilmemesi gerekmektedir. ZOC datası, su altındaki yapının gerçek değerlerle uygun olduğunu belirleme amacı ile kullanılmaktadır. 6 kategori halinde bulunur. Seyir planı yapılırken vardiya zabitinin çok daha hassas seyir planı hazırlamasına yardımcı olur.

ECDIS Kullanımı ve CATZOC Ayarları

ECDIS Emniyet ayarlarında bir konu da emniyetli derinlik ayarının yapılmasıdır. Seyir planında vardiya zabitinin belirlediği derinlik parametreleri içerisinde geminin emniyetli veya emniyetsiz olduğunu bildirmeye yaramaktadır.

ECDIS Emniyet Ayarları Kontrolleri

Gemide bulunan her iletişim ve haberleşme cihazlarında olduğu gibi bu cihazın da belirli oranlarda hata payı veya arızaya girme durumu olabilmektedir. Her ne kadar günümüz teknolojisinde üretilenler kısa süre içerisinde arızalarını bildirebilseler de, arıza raporlanamadığı durumlar da görülmüştür.

Bu veya buna benzer sorunlar henüz gerçekleşmeden cihazın verimliliğinin tespitinin yapılması için belirli aralıklarla cihaza fonksiyon testi ve çalışma versiyon sorgulaması yapılmalıdır.

Köprüüstü cihazlarına ait olan genel haberleşme cihazlarının genel olarak en kısa süreli test zamanı 1 haftalık periyotlardır. Üreticinin belirlediği testler belirlenen zaman aralıklarında yapılmalıdır ama en basit fonksiyon testlerinin süresi 1 haftayı aşmamalıdır.

Yorum yapın