Özellikle fosil yakıtların endüstride kullanımının azaltılmaya çalışılması yönünde araştırmalar, ekmeğini elektrikli bisikletler, elektrikli arabalar alanında göstermişti ve bu alanda büyük ilerlemelere şahit olmuştuk. Şimdiki gelişmelerde ise elektrikle çalışan gemi üretimi yönünde oldu. Fosil yakıtların yerine kullanılabilecek enerji kaynağı aramakta olan bilim adamları, bu alanda yaptıkları son çalışma ile elektrikli gemi üretmeyi başardı.

Elektrikle Çalışan Gemi Üretildi

Daha önce farklı amaçlarla bazı küçük yatlarda veya RC modellerde yakıt olarak elektriğin kullanıldığı deniz taşıtlarının kullanıldığını görmüştük. Ama büyük çaplı kargo taşımacılığında bakıldığında bu bir ilk.

Bildiğiniz üzere gemiler, dünya ticaretinin çok büyük bir kısmını taşıyarak, kara veya hava taşımacılığına göre çok fazla yakıt tasarrufu sağlamaktalar. Bu kadar yükü kara veya hava yolu ile taşımak isteseniz, bu sefer ciddi yakıt maliyetleri ortaya çıkacaktır. Bu nedenle deniz taşımacılığı ile çok fazla miktarda ticaret malını, çok sınırlı miktarda taşımanız mümkün olmaktadır.

Elektrikle Çalışan Gemi Yakıtı Elektrik

Her ne kadar miktarda ciddi düşüş de sağlansa, bilim adamları bununla da yetinmeyip, bunu da düşürme peşine giderek yaptıkları çalışma sonuç verdi ve artık elektrikli gemiler hayal olmaktan çıktı. 70 metre uzunluğunda imal edilen geminin enerji sarfiyatı 2,4MW/h olarak imal edildi ve yaklaşık olarak 2 ton kömür yükünü taşıyabilecek kapasitede imal edildi.

Şu anki imkanlarla ancak başlangıç olarak bu kadar sınırlı bir yük ve boyutlara sahip olan geminin enerji kapasitesinin arttırılması için çalışmalar devam etmekte.

Elektrikle Çalışan Gemi Nerede Üretiliyor?

Sanayi ve üretimin çok fazla gelişmiş olan Çin’de üretilen bu özel amaçlı gemi, Çin’in Guangdong eyaletinin en büyük 3. nehri olan İnci nehri boyunda, aralarında 80km mesafe bulunan iki tersane arasında görev yapacak. Her iki tersane de bu gemiyi şarj edecek özel üniteler bulunmakta ve derinliği 4,5 metre olan bu gemi sadece 2 saat içerisinde bataryalarını tamamen doldurabilecek kapasiteye sahip.

Kapasitesine ve çalışma alanına bakarsanız Çin’de elektrik enerjisi kullanan bu deniz taşıtının çok da önemli bir gelişme olmadığı kanısına varabilirsiniz. Sonuçta sadece 80km mesafeli bir alanda ve sadece 2 ton’luk bir kömür yükü taşınacak ama ileride bu teknolojinin gelişmemesini düşünmek bile büyük bir hata olur.

Elektrikle Çalışan Gemi Ne Amaçla Kullanılıyor?

Haberdeki en dikkat çekici husus ise, fosil yakıtlardan kurtulmak için imal edilmiş bir vasıtanın, fosil yakıtların babası diyebileceğimiz kömürün transferinde kullanılıyor olması oluyor. Anladığımız kadarı ile tersaneciler kendi aralarındaki maliyet hesabını ilk aşamada bu şekilde kurtarmaktalar. Umarım bu konuya daha hassas kişilerin de katkıları ile çok daha büyük kapasiteli ve uzun menzilli elektrikli veya hibrit gemiler üretilerek fosil yakıt bağımsızlığımız artar.

Bu yazının güncellendiği tarih Mart 16, 2019 07:37