Bildiğiniz üzere son yıllarda denizcilik mesleğinin de sürekli gelişimi ile literatüre yeni bir kavram girdi. Bu kavram elektro teknik zabiti kavramıdır. 31.12.2016 tarihine kadar bazı yeterliliklerin iyileştirilmesi ve belgelenmesi istenilmiş, bu tarihten sonra yeni elektrik zabiti alınmayacağı, onun yerine eski adı elektrik zabiti olan bu kadro ile devam edileceği bildirilmiştir.

Elektro Teknik Zabiti Kimdir?

Aslında gemilerde mevcut bulunan elektrik zabitlerinden bir farkları yoktur. Yeni düzenleme ile mevcut elektrik zabitlerinin farklı bir kaç eğitimi alarak elektro teknik zabiti olarak göreve devam edecekleri bildirilmiştir. Genel olarak anlatmak gerekirse de gemide bulunan elektrikli ve elektronik aletlerin bakımından ve arızalanması durumunda tamirinden sorumlu kişilerdir.

Yeni düzenlemede elektro teknik zabitlerinin, elektrik zabitlerine göre daha fazla elektro mekanik konusunda bilgi sahibi olmaları istenilmektedir. Yeni inşa gemilerinin artık büyük çoğunluğu otomasyon sisteme sahip olduğundan dolayı kullanılan alet ve ekipmanlar da paralel şekilde değişmiş, mekatronik hale gelmiştir. Artık gemi elektriğinden sorumlu kişilerin sadece elektrik bilmeleri yetmeyecek, aynı zamanda PLC, mekanik bilgilerinin de olması gerekecektir.

Kimler Elektro Teknik Zabiti Olabilir?

Eğer 4 yıllık eğitim veren fakültelerinin mekatronik veya kontrol ve otomasyon mühendisliği bölümü mezunu iseniz,
2 yıllık meslek yüksek okullarının mekatronik veya kontrol ve otomasyon teknolojisi bölümü mezunuysanız,
meslek liselerinin yukarıdaki alanlara denk gelen bölümlerinden birisi mezunu iseniz, gerekli olan gemi adamı kurslarını ve mesleğinizle ilgili olan destekleyici bilgilerin eğitimini alarak siz de elektro teknik zabiti olabilirsiniz.

Bu düzenlemede detaylı şekilde belirtilmemiş olmasına rağmen elektrik ve elektronik mühendisliği mezunları da bu kadrolara başvurabilmekteler. Detaylı bilgiler için en yakın liman başkanlıklarına başvurulabilir.

Elektro Teknik Zabiti Görev ve Sorumlulukları

Organizasyon şemasında direk olarak baş mühendise bağlı olmasına rağmen, uygulamada ikinci mühendisin emrinde görev yapar. Genel olarak elektro teknik zabitinin görevlerini sıralayacak olursak;

  • Gemide bulunan tüm elektrikli, elektromekanik ekipman ve malzemelerinin arızalarını gidermek, zamanı geldiğinde planlı bakımlarını yapmak ve planlı bakım takvimi oluşturmak,
  • Gemide bulunan elektrik yedek parça ve ekipmanlarının stok listelerini tutmak, eksik görülenlerin tamamlanmasını sağlamak ve mevcut yedeklerin düzenli stoklanmasını sağlamak,
  • Gemide gördüğü elektriksel ve elektromekaniksel sorunları en kısa sürede ikinci mühendise rapor etmek ve beraber uygun bir onarım takvimi çıkarmak,
  • Gemi emniyeti için gerekli tüm donanımların haftalık, aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık kontrollerini sağlayıp belirlenen periyotlarda testlerinin mevzuata uygun şekilde yapılmasını sağlamak ve tüm bunları kayıt altına almak olarak sıralayabiliriz.

Elektro Teknik Zabiti ve Kara Elektrikçisi Farkları

Yapılan iş ne kadar aynı gibi görünse de karadaki bir elektrikçi ile gemide çalışan arasında çok büyük bir fark vardır. En basitinden, evinizde bir arıza olduğunda hemen tesisatçıyı çağırırsınız ama aracınızda bir elektriksel sorun meydana geldiğinde aynı tesisatçıya gidemezsiniz. Çünkü onun uzmanlık alanı değildir ve mecburen sanayide bir oto elektrikçisine gidersiniz. Veya her farklı ekipman için o alanda uzmanlaşmış bir elektrikçiye gitmek durumundasınız.

Karadaki elektrikçiler kolaylıkla “Ben ondan anlamam, onun için ….’a gitmeniz lazım” diyebilmektedirler. İşte denizde çalışan bir elektro teknik zabitinin farkı burada ortaya çıkıyor. Ana makine veya jeneratörde de bir arıza olsa aynı kişi, köprüüstü ekipmanlarından birisine bir şey olsa da aynı kişi, atölyede bir sorun olsa da aynı kişi, mutfakta da bir sorun olsa hep aynı kişi müdahale etmek zorunda kalıyor. Yeri geliyor elinde kablolarla tesisat çekiyor, yeri geliyor bilgisayarda meydana gelen donmanın sebebini çözmeye çalışıyor.

Kısacası karadaki elektrikçiler belirli bir alanda, belli bir konuya hakimken, gemide çalışan elektroteknik zabitleri her konuya hakim olmak veya bilgi sahibi olmak zorundadır. Bilgi sahibi değilse bile, o sorunu anlayabilme kapasitesine sahip olmak zorundadır.

Bu nedenledir ki karada çalışan bir elektrikçi, gemide çalışan elektrikçinin yanında kazanç konusunda çok farklı konumdadır. Denizde çalışan elektro teknik zabiti maaşları işte aynı anda birden fazla uzmanlık gerektiren elektrikçilerin bilgilerinden dolayı haklı olarak daha fazladır. Maaşlar konusunda daha detaylı bilgi edinebilmek için Gemi Adamları Maaşları konulu yazımı okumanızı öneriyorum.

Bu yazının güncellendiği tarih Ekim 31, 2019 09:39