Denizcilik alanında kariyer düşünenler için veya gemide çalışmak isteyenler için 2020 gemi adamı kursları zorunlu hale gelmektedir. Eğer daha önce bu alanda bir eğitim alınmamışsa, gerekli olan belge veya sertifikalar için bu eğitim kurumlarına uğramak gerekmektedir. Bu yazımızda da gemici kursları ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız.

İçindekiler

Gemi Adamı Kursu Ücreti Ne Kadar?

Yazının girişinde de bahsettiğimiz gibi bu eğitimlerin sonunda ideallerinize kavuşacaksınız. Dolayısı ile sizi amaçlarınıza ulaştıracak olan bu hedefe giden yolda belli başlı harcamalar yapıp, birikimlerinizden fedakarlık etmeniz beklenmektedir.

Denizcilik kurs ücretleri konusu merak edilen konuların başında gelmektedir. Oysa piyasada o kadar çok fazla kurs mevcut ki, kesin olarak şu aralıktadır dememiz bile çok hayali kalabilir. Onun yerine genelleme yapmak gerekirse gemici kurs ücreti tahminen 1500TL – 3500TL fiyat aralığında olacaktır.

Gemi Adamı Kursları Ne Kadar Sürüyor?

Kursların tahmini maliyetini öğrendik. Tahmini olarak kursun süresinin de 2-3 ay olduğunu bildirmekte yarar var. Sonuçta kurs döneminde bir yerde çalışmayıp eğitime katılma zorunluluğu bulunuyor ve bu süreçte de cepten para yemek gerekecek.

Bazı gemi adamı kurslarının, eğitime sizleri sokmadan belge verdiği konusunda da bazı söylentiler dolaşabilir. Bunlara itibar etmemenizi, gerçekten hakkı ile sınavlarınızdan geçip gemide çalışmak istiyorsanız derslere zamanında ve gerektiği kadar girmenizi tavsiye ederiz.

Gemi Adamı Kurslarında İş Garantisi

Özellikle internetteki ve gazetelerdeki ilanlara baktığımızda, bir çok denizcilik şirketi (ki kendilerini aynı zamanda gemi adamı kursları olarak tanıtıyorlar) verdikleri denizcilik eğitiminin arkasından hemen gemide iş garantisi verdiklerini beyan eden ilanlar yayınlıyorlar.

Sözde onlardan eğitim alırsanız, anlaşmada oldukları gemilerde sizleri astronomik fiyatlarla çalışmaya gönderiyorlarmış. Aklıma şu geldi. Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez. İnsanlar ayda $2500 gelecek yerden neden 1500TL esirgesin ki? Vaat ettiklerini yerine getirselerdi memlekette işsiz bir kişi bile kalması gerekmez miydi?

En İyi Gemi Adamı Kursu Hangisi?

Aslında burada bu başlık altında “Şu kursa gidin”,”Bu size iş garantisi verir” gibi şeyler söylememiz etik olmaz. Bilmiyor muyuz? Sorunlularını da mükemmellerini de biliyoruz ama dediğimiz gibi uygun düşmeyeceği için burada en iyi gemici kursu şudur gibi bir yönlendirme yapmayı doğru bulmuyoruz.

Bunun yerine size araştırmalarınızda çıkar yol olarak şöyle bir rota çizebiliriz. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı web sitelerinde veya bazı liman başkanlıklarının resmi web sitelerinde, bakanlık onaylı olan kursların listeleri yayınlanmaktadır.

Buradan edineceğiniz isimlerin irtibat adreslerini alıp, kendi yerlerinde, aklınıza takılan soruları da sormak kaidesi ile görüşme yapabilirsiniz.

Bu yazının güncellendiği tarih Nisan 23, 2020 14:53

Yorumlar

 • Ben abkarada oturyorum dolandirilmakdan korkuyorum durumum hic iyi degil bana yardimci olurmusunuz

 • Bende internet ilanında sizin gördüğünüz ilan gibi gördüm.
  Deniz adamı belgesi almam gerektiği öncelikle 1500TL ödemem gerektiği anlaşmalı yerde 17 gün kurs görüp belge alacağımı bu belge ile MEB sınavına gireceğimi buradan aldığım GAB ile sonra yurt içi veya yurtdışına gemide 2000. ile 3000 dolar arası maaş alabileceğimi aylık pirim + 6 ayda bir maaş ikramiye alabileceğimi söylediler.

 • Ben dün başvuru yaltım bügün onaylandı bana da 17 gün belge eğitimi ardından bu eğitim için 1600 tl kurs ücreti ve aylık 2500dolar+6ayda bir ek 1 maaş diye ama bi çekindim

   • Başvurularınızı liman başkanlığından yapabilirsiniz arkadaşım bende başvuru yaptım 32 günlük eğitimim var armatör yakup aksoy lisesinde 31 ağustos 13 ekim kurslarına katılıyorum

 • arkadaşlar $2500 $3000 maaş diyen firmalara sakın ama sakın kanmayın o firmalar sadece kurs eğitimi vermek ve paranızı almak için iş vaad ediyor inanmayın denize ilk çıkacak olan personelin gemi tipine göre değişiklik gösterebilir alacağı maaş en fazla 700 800 $ dolardır sonra pişman olmayın sakinnnn

 • Ben bugün başvurdum 1000 dolar maaş +6 ayda bir pirim var dediler alınacak evrakların fotoğraflarını attılar 1500 lira gemici adami belgesi alacaksınız dediler pazartesi 1 de görüşelim yüzyüze dedi adres attı gidicem ama guvenemedim

 • Pandemiden dolayi bende buraya yöneldim aynı şeyleri söylüyorlar fakat güven vermiyor ben 42 yaşındayım görüştüğüm bir firma bana 3000 tl istedi belge için iş garantisi veriyorum dedi ilk 3 ay 4 ile 6 bin arası maaş sonrası 1000 ile 1500 dolar arası maaş vermekteyiz dedi size 1500 liraya dedikleri belge ascilik değil vasıfsız belgesidir birde size iş garantisi veremezler oyalarlar sizi kime gideceğimi şaşırdım etrafınızda bu işte çalışan biri varsa lütfen yardımcı olsun iyi gunler

  • Bu meslek öyle kolay değil severek yapmıyorsan sırf parası güzel geldi diye yapılacak meslek hiç değil belli yaş kesimi hiç bulaşmasın zaten para ile hayatınızı veriyorsunuz en güzel örnek yarı kapalı ceza evi meslek adı bu...