Gemi Adamı Olmak

Ne iş yaptığımı soranlara “Denizciyim” dediğimde genellikle

—Biz de denize çıkmak istiyoruz, nasıl gemi adamı olunur? veya nasıl denizci olunur? sorusu ile sıkça karşılaşmaktayım. Bu yazıda size kabaca gemi adamı olmak için ne yapılması gerektiğini, hangi kurumlara başvurulacağını, hangi evrakların istenileceğini bildireceğim.

Bir zahmet onları da siz yapın!

Gemi Adamı Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Denizci olmak için yapılması gerekenleri aşağıda başlıklar halinde sıraladım. Siz de denize çıkmaya karar verdiğinizde ilk yapacağınız şey başvuru yapacağınız liman başkanlığı tarafından kabul edilmiş bir denizcilik kursuna kaydınızı yaptırmak olacaktır.

Gemi Adamı Olmak İçin Eğitim Şart

Klişeleşmiş bir sözdür “Eğitim Şart!” Burada da aynı dırım geçerliliğini sürdürüyor. Gemilerde çalışmak için nasıl bir ortamda, nasıl bir iş yapacağınız ile ilgili gerek teorik, gerekse pratik bazı eğitimler almanız gerekmektedir. Bunun için de denizcilik kurslarına gidip eğitimi aldığınızı belgelemelisiniz.

Bu denizcilik kursları hangisi diye düşünmeyin. Sizler için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından onay verilmiş olan Denizcilik Kursları ile ilgili bir yazı yazıp burada paylaşacağım. (Takipte kalın!)

Gemi Adamı Olmak İçin Ne Kadar Para Gerekli?

İlk aşamayı tamamladığınızı varsayalım. Bu ortalama 1 ayınıza ( kurslar, eğitimler ve sertifikaların hazırlanması) ve her kursun farklı fiyatlandırması ile 1500TL-2500TL gibi bir maddi giderinize neden olur. Özellikle fiyat ve zaman konusunda ısrarcı olmanız sizin lehinize olacaktır. Seçtiğiniz kursun sizin adınıza işlemleri yapacak olması süre açısından  sizin işlerinizi kolaylaştıracak, gemiye çıkma zamanınız o ölçüde kısalacaktır.

İşin en çok para tutan kurs kısmını tamamladıktan sonra Liman Başkanlıklarına yapacağınız müracaat ile beraber de gemi adamı belgesi için harcayacağınız yaklaşık 150TL-250TL civarında bir para olacaktır.

Gemi Adamı Olmak İçin Gerekli Evraklar

Aslında bu konuyu Gemi Adamı Belgesi konulu yazımda da belirtmiştim. Konunun tekrar daha anlaşılır olabilmesi için burada da gemide çalışmak için gerekli olan evrakları aşağıda belirtelim;

*Nüfus Sureti,
*İkamet Belgesi,
*Diploma / Kurs Bitirme Belgeleri,
*Sabıka kaydı,
*Beyaz fonda çekilmiş fotoğraf,
*Gemi Adamı Olur Sağlık Raporu,
*Yarım Kapaklı Dosya ve Sarı Zarf,
*Askerlik ile ilişkiniz olmadığına dair tecil veya askerlik durum belgesi

Tüm bu belgeleri Liman Başkanlığınıza sunduğunuzda, artık sizlerin de bir Liman Cüzdanınız olacak ve sizler de  Yağcı, Gemici, kamarot gibi ünvanlar ile deniz hayatının birer ferdi olarak aramıza katılacaksınız. Bu uzun ve sabır gerektiren işte tüm meslektaşlarıma buradan kolaylıklar dilerim.

Yardımcı olabileceğim konuda soru sormaktan çekinmeyiniz. Yanlış birşey yapıp geri dönmektense önceden sorup öğrenmek en iyisidir.

Bu yazının güncellendiği tarih Şubat 21, 2019 21:09

Yorumlar

 • firmalara nasil guvenebiliriz vergi levhamiz liman baskanlinda kaydimiz vardir diyolar suphede kaliyoruz

  • Vergi levhası almak ülkemizde çok kolay.
   Daha da acısı bu tarz firmaları denetleyebilecek bir kurum maalesef ki yok.
   Haksız kazanç elde etmek isteyen kişiler, sırf fatura kesebilmek için bile 500TL'ye şirket kurabilmektedir.
   En güzel yöntem, bakanlık tarafından yetkili eğitim kurumları portalından ve sendikada bulunan Kara Liste firmalarından sizin görüştüğünüz firmaları kontrol etmek olacaktır.