Gemi aşçılığı konusunda burada vereceğim bilgiler aslında başlıkta da mevcut. Nasıl gemi aşçısı olurum, gemi aşçı maaşları ve gemide aşçı olarak çalışmak gibi sorular son zamanlarda sıklıkla karşılaştığım konulardan bir tanesi. Bildiğiniz gibi gemilerde para kazandıran en büyük etken yükün transferi olduğu kadar oradaki insanların yaşam memnuniyeti de bu kazançta dolaylı olarak etkilidir. O nedenle gemide aşçı olmak aslında basit bir iş değildir. Yazımın devamında sizlere bu konuda merak edilen soruların yanıtlarını vermek isterim.

Gemi Aşçılığı Nedir?

Aşçılık mesleği insanların yeme ihtiyaçlarını karşılamak üzere, insanlığın en eski zamanlarından beridir var olan bir meslektir. Ama bunun icra edileceği yer gemi gibi kısıtlı bir ortam olunca işin şekli değişmektedir.

Dışarıda bir restaurant veya otele gittiğinizde bir aşçı görebilirsiniz ve kendisini genellikle bir alanda uzmanlaştırmış insanlarla karşılaşırsınız. Örneğin “Ben kebap ustasıyım” veya “Ben meze ustasıyım” derler. Oysa gemide bunu söylemek gibi bir lüks bulunmamaktadır.

Gemide çalışmak istiyorum diyen bir aşçının tüm yemek alanlarında usta olması gerekmektedir. Ortamala 5-6 ay boyunca insanlar ızgara yemek yiyemezler. Veya sürekli olarak pasta börek yemek istemezler. Yeri geldiğinde kebabın en lezzetlisini, yeri geldiğinde de pastanın en güzelini gemi ortamında yemek isterler.

Hatta işin bir diğer dikkat edilmeyen veya dışarıdan fark edilemeyen bir konusu da şudur. Türkiye, Hindistan gibi ortadoğu yemek kültüründe olan ülkeler haricinde bizdeki damak tadında olan ekmeği bulmak neredeyse imkansızdır. Ekmekleri bizdeki gibi değildir. Özellikle kıtalararasında seyir yapan gemilerde ekmek bile bulmak imkansızdır. Bu durumda aşçıbaşının gemide kendi imkanları ile karadaki ekmek özlemini aşması için kendi ekmeğini kendisinin yapması gerekmekte ve bu istenilmektedir.

Gemi Aşçılığı İçin Gerekenler Nelerdir?

Mesleği bu kadar anlattıktan sonra gelelim gemilerde nasıl aşçı olunur konusuna. Öncelikle gemilerde aşçıbaşılık yapacak adayın çok başarılı bir usta olması gerekir. Bunu destekleyecek en büyük kanıtları daha önce çalıştığı yerlerden alabileceği bonservis, hizmet belgeleri ve referansları olacaktır.

Gemide çalışmak isteyen aşçının ayrıca çok yetenekli olması gerekmektedir. Hamurişi, ekmek ve pasta, mezeler, sulu yemekler, tatlı ve atıştırmalıklar, ızgaralar konusunda çok geniş bir ürün portföyünün olması gerekmektedir.

Yemek işi aslında bir sunum ve show işidir. İşin doğası gereği bunu sağlamaya aday kişilerin doğal olarak dış görünüş ve konuşmaları, insanlarla ikili iletişimlerinin de çok üst düzeyde olması gerekmektedir.

Gemi Aşçılığı için Gereken Eğitimler ve Belgeler

Aslında son zamanlara kadar gemilerde mutfakta görev almak isteyen personeller için özel bir eğitim gerekmezdi. Hatta bununla ilgili bir eğitim programı yoktu. Fakat sektör analizi yaptığımız zaman bazı eğitim kurumlarının bu alanda özel programlar açtığını ve mezunlarına da belge vererek bu işi sertifikalı, belgeli hale dönüştürdüklerini görüyoruz.

Mesela Piri Reis Üniversitesinde Gemi Aşçılığı Programı olduğunu gördüm. İlgili eğitim kurumu çoğunlukla denizde çalışmak isteyenler için eğitim vermesinden ötürü ve kurucularının Deniz Ticaret Odası üyeleri olmasından dolayı, denizcilik sektöründe gayet söz sahibi bir otoriteye hakim. Dolayısı ile bu bölümden mezun olacak olan kişilerin önümüzdeki günlerde gemilerde aranan adam olacaklarını kestirmek zor değil.

Zaten halihazırdaki gemilerde çalışan aşçılar da belirli sürelerde, kalite yönetim sistemlerinin gerekliliklerini yerine getirmek için dışarıdan özel kurslara giderek mesleki yeterliliklere sahip olduklarını belgelendirmek zorundalar.

Gemi mutfağında çalışmak isteyen personelin hijyen konusu belki de en önemli gerekliliktir. O nedenle mutfak bölümü personelinin belirli aralıklarla portör muayene kayıt belgelerini de sunmaları gerekmektedir. Bu konuda gerekli olan bilgilendirmeleri Kamarot Nedir? konulu yazımda da dile getirmiştim.

Gemi Aşçılığı Maaşları Ne Kadar?

Gemideki en önemli kadrolardan birisi olan aşçı kadrolarının sürekliliğini sağlamak için denizcilik şirketleri gemi aşçı maaşları konusunda da hassasiyetle konuya yaklaşmaktadır. Çok fazla tecrübesi olmayan bir aşçı maaşı ortalama $1000’dan başlayıp şirket ve gemi tipine göre $4500’a kadar çıktığı görülmektedir.

Tabi $4500 maaş alan gemi aşçıları artık işinde en üst düzeyde tecrübe sahibi olmuş, çeşit ve lezzet bakımından herkesin beğenisini kazanmış ve turistik amaçla geziler düzenlenen yolcu gemisi aşçılığı yapan kişilere verilen tutarlardır. İlk maaşlarda bu miktarları beklemek hayalden öteye geçmeyecektir.

Eğer yine de şirketler bazında gemi aşçı maaşları ne kadar diye merak ediyorsanız Gemi Maaşları 2019 yazımdaki tablodan hangi şirketin aşçılara ne kadar maaş verdiklerini de bulabilirsiniz.

Bu yazının güncellendiği tarih Temmuz 7, 2019 13:34