Birçok sektörde olduğu gibi denizcilik alanında çalışmak isteyen kişiler de bu işi yapabilmek için bazı belgelere ihtiyaç duyarlar. Gemide çalışmak için gerekli olan belgelerin başında gemi ehliyeti gelmektedir. Sektör içerisinde bu belgenin gemi adamı belgesi, liman cüzdanı gibi isimleri de bulunmaktadır. Bu yazımda da sizlere gemi ehliyeti nasıl alınır konularında bilgilendirmede bulunacağım.

Burada yazılanlar ışığında siz de gemi adamı belgesi almak için gerekenler konusunda bilgilenmiş olacaksınız. Belki de bu belgeye başvuracaksınız.

İçindekiler

Gemi Ehliyeti Nedir?

Gemi ehliyeti aslında yukarıda da belirttiğim gibi gemide çalışmak için veya deniz vasıtalarını kullanabilmek için yetkili idare tarafından verilmiş bir yeterlilik belgesi niteliğindedir. Nasıl ki karayollarında bir aracı kullanmak için sürücü belgesine ihtiyaç duyuyorsanız, gemide herhangi bir kadroda veya pozisyonda çalışmak için de gemi adamı belgesi ihtiyacınız bulunacaktır.

Denizcilik içerisinde liman cüzdanı veya gemi adamı belgesi isimlerini de alan bu belge sahibi olmak için belli başlı şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. Bu konu ile ilgili detaylı yazıyı Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır? konulu yazımda da detaylıca anlattım.

Gemi Ehliyeti Başvuru Şartları Nelerdir?

Gemi ehliyeti almak için aşağıda listelenmiş olan belgelerin eksiksiz şekilde bir liman başkanlığına teslim edilip başvurunun yapılması gerekmektedir.

 • Dilekçe
 • Noter Tasdikli Diploma Sureti
 • Nüfus Cüzdanı veya Kimlik Belgesi Sureti
 • İkamet Belgesi
 • Fotoğraf
 • Sabıka Kaydı
 • Askerlik Durum Belgesi
 • Yarım Kapak Dosya
 • Sağlık Raporu
 • STCW Kurs Başarı Belgesi

Liman Cüzdanı almak için getirilen bir yeni yöntem de parmak izi tespit yöntemidir. Gemi ehliyetlerine parmak izi tanımlaması eskiden emniyet müdürlükleri tarafından yapılmaktaydı. Yeni getirilen sistem sayesinde bu işlem Nüfus Müdürlüklerinden yapılabilmektedir. Başvuru evraklarına nüfus müdürlüklerinden alacağınız parmak izi tarama belgesini de eklemeniz istenilecektir.

Gemi Ehliyeti Başvuru Dilekçesi

Yukarıda gereken belgeler içerisinde dilekçe de görülmektedir. Bu dilekçe sizlere liman başkanlıklarında matbu form olarak verilebileceği gibi sizler de bunu doldurabilirsiniz. Gemi ehliyeti başvurusunda vereceğiniz dilekçe aşağıdaki gibi olmalıdır.

…………………….Liman Başkanlığına;
Ticari gemilerde çalışmak amacıyla …………. yeterliliğinde gemiadamı cüzdanı almak istiyorum.Daha önce hiçbir liman başkanlığından gemi adamı cüzdanı almadığımı beyan eder, gereğini arz ederim.

Gemi Ehliyeti Kaç Günde Çıkar

Başvuru yapıldıktan sonra sonucunu beklemek epey bir yıpratıcı olmaktadır. Önceden gemi ehliyeti süresi 1-2 ay kadar süreleri bulmaktayken, artık online sistemin de vermiş olduğu avantaj ile birlikte bu süre 1 haftaya kadar düşmüş durumdadır. Tabi bu genel tahmini bir süredir. Bazı zamanlarda yoğunluk ve bazen de tatillerin araya girmesi ile beraber bu sürelerde değişiklikler yaşanmaktadır.

Bilinmesi gereken artık bu işlemler online olarak yapılmaktadır. Başvurunuz kabul edildiği andan itibaren başvurunuz liman başkanlığından çıkmış, gemi adamı cüzdanı basım merkezine talimat geçmiş oluyor. Dolayısı ile işlemleriniz neredeyse bitmiş oluyor.

Gemi ehliyeti başvuru takip işlemlerini de e-devlet hesabınız üzerinden kolaylıkla yapabiliyorsunuz. Her ne kadar cüzdanınız basılıp kargoya teslim edildiği an telefonunuza bir bilgilendirme mesajı geliyor olsa da sıraya alma veya yazım işlemleri sürecini e-devlet sayfanızdan da an be an takip etme şansınız bulunuyor.

Bu yazının güncellendiği tarih Kasım 19, 2020 22:13

Yorumlar

 • gemi ehliyeti temin ettiğim zaman sadece ticari deniz taşıtlarındamı yada özel yatlarla beraber tüm deniz taşıtlarını kullanma imkanım vrmı