Meslek Tanıtımı

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği

Denizcilik meslekleri tanıtımlarımız kapsamında bu sefer sırada gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümü ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Normal şartlarda gemi inşaatı mühendisliği ayrı bir bölüm ve gemi makineleri işletme mühendisliği ayrı bir bölüm fakat bazı bürokratik işlemler neticesinde her iki bölüm de isim olarak birleştirildi. Daha fazla bilgi için yazının devamına bakalım.

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Nedir?

Yanlış hatırlamıyorsam 2006 veya 2007 yılında YÖK tarafından çıkarılan bir üst yazı ile asıl adı Gemi İnşaatı Mühendisliği olan bölüm artık gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümü olarak değiştirildi. Sebebi ise, piyasada sayısı çok az olan gemi makine işletme mühendislerinin eksiklerini kapatmak.

O senelerde makine mühendisleri 6 aylık tamamlama eğitimleri aldıktan sonra bile gemi makineleri mühendisi olarak uzak yola çıkabiliyorlardı. Makine mühendislerine bile böyle bir hak tanındı ise, gemi inşaatı mühendislerine tanınması elbette daha adil bir durum.

Genel olarak gemi inşaatı mühendisleri tersanede gemi yapımından ve daha önce imal edilmiş olan gemiler ile ilgili değişikliklerden, revizyonlardan sorumlu olan teknik personellerdir. Denizcilik ile ilgili yük gemisi, yat, denizaltı ve hatta yüzer platformlar dahil her türlü deniz aracının tasarımından üretim aşamasına kadar görev alırlar.

Gemi gibi karmaşık yapıların inşaa aşamalarında sadece gemi bilgisi yeterli olamayacağından dolayı gemi inşaatı mühendisi kendi alanına ek olarak ayrıca iyi bir makine mühendisliği eğitimi, statik ve dinamik eğitimi, elektrik elektronik mühendisliği eğitimi ve aynı zamanda mimari yapıla ile ilgili tecrübesi olan bir tasarımcı bilgisine de sahip olmalıdır.

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Çalışma Ortamı Nasıldır?

Çalışma alanı tersaneler ve dizayn ofisler olarak 2 ana bölüme ayırabiliriz.

Dizayn ofisler zaten tahmin ettiğiniz gibi ofis ortamı. Yapılan projeye özgün özel dizayn programları aracılığı ile müşteri istekleri doğrultusunda geminin tasarımının yapılmasını ve çıkan teknik çizimlerin tersane saha ortamında üretim departmanına iletilmesi ile görevini tamamlar.

Bir de saha olarak genel olarak adlandırılan tersanenin kendisi vardır ki, televizyonlarda ağır sanayi denilince ilk ekrana verilen görüntüler tersanelerden verilmektedir. Yağ, pas, kir ne ararsanız bulabilirsiniz. Çalışma süreleri ve yetişmesi gereken projelerden dolayı bol bol mesai gerektiren bir çalışma ortamı bulunur genellikle. Tabi ağır çalışma saatlerinin de bir sonucu olarak sahada çok fazla bayan mühendis ile karşılaşamazsınız. Bayanlar bu sektörde genellikle ofis ortamındaki kadrolarda değerlendirilmektedirler.

Gerek ofis tarafında olsun gerekse sahada olsun tersanecilikte haftada genellikle 6 gün çalışılır. Mesai sabah 08:00 ile akşam 18:00 arasındadır.

Sipariş durumuna ve müşterinin konumuna bağlı olarak genellikle mesailere kalınır ve bazı durumlarda pazar günleri de mesaiye kalınmaktadır . Tabi ülkemizde maalesef ki bu mesai ücretleri maaş ödemeleri esnasında unutulmaktadır.

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Mezunları Gemide Çalışılabilir Mi?

İçerisinde gemi makineleri geçiyor diye öyle bir algı var ama maalesef ki şu anki mevzuatta bu bölüm mezunlarının mezuniyet sonrası gemide çalışması gibi bir durum söz konusu değildir. Bunun için öncelikle 6 aylık bir tamamlama eğitimi alınması ve sonrasında da 12 aylık bir staj döneminin tamamlanması gerekmektedir.

İsim biraz aldatıcı gelse de eskiden var olan bir hak, şu an kullanılamadığından ve ünvan da eskiden kaldığından dolayı böyle bir karmaşa yaşanmaktadır. Ama yukarıda da belirttiğim gibi ille de denizde çalışmak isterseniz mezun olduktan sonra tamamlama eğitimlerinizi aradan çıkarıp liman cüzdanı sahibi olursanız ve 12 aylık stajınızı da tamamlarsanız uzakyol vardiya mühendisi sınavına girmeye hak kazanabilirsiniz.

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Hangi Üniversitelerde Var?

Denizcilik ile ilgili bu bölümler çoğu üniversitede bulunmuyor. Sadece ;

  • İstanbul Teknik Üniversitesi
  • Yıldız Teknik Üniversitesi
  • Karadeniz Teknik Üniversitesi
  • Piri Reis Üniversitesi’nde bulunuyor.

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Denizcilik mesleği sonucunda üretilen mamullerin katma değerlerinin fazla olması demek, bu sektörde çalışanların maaşlarının da yüksek olacağı anlamına gelmemektedir. Sektör dönemlik olarak inişli ve çıkışlı bir süreç izlemektedir. Bu nedenle sabit bir fiyat politikası olmamakla beraber;

yeni mezun bir gemi inşaatı mühendisi ortalama olarak 2500TL-3500TL arasında bir maaşla iş bulabilir. Tecrübe arttıkça edinilen kazanç da artacağından dolayı 4-6 yıllık bir mühendis ortalama olarak 4500TL-7000TL arasında kazanabilirken 10 yıl ve üzeri tecrübesi olan mühendisler 10000TL üzerinde maaş alabilmektedir.

Tekrar hatırlatmakta fayda var. Bunlar kesin ücretler olmamakla beraber çalışılan departmana, var ise fazla mesailere, çalışılan projenin büyüklüğüne ve önemine göre değişkenlikler gösterebilmektedir.

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliğinde İş İmkanları

Sektörde üretilen araçlar bilindiği gibi uluslararası piyasalarda ticari ürünleri taşımakta kullanılmaktadır. Dolayısı ile sektörün ekonomik durumunu iyi analiz edebilmek için küresel piyasaların ticaret hacimlerini yorumlayabilmek gereklidir.

Benim izlenimlerim 2008 yılına kadar bu meslek altın çağını yaşadı. Tersaneler müşterilerine 20 yıl sonralarına sıra verirlerdi ve artık müşteriler neredeyse bir gemi parasını , sırasının üst tarafa taşınması için tersanelere para öderlerdi. 2010 yılında patlak veren küresel kriz ile beraber siparişlerin hepsinin geri çekilmesi bir tarafa, elde olan siparişlerin bile paraları ödenemediğinden çok fazla tersanenin battığını gördük. 2010 yılından itibaren de çok sakin ve durağan bir seyir mevcut.

Şu an tersaneciliğin lider bölgeleri İstanbul Tuzla ve Yalova Altınova bölgeleri. Hatta Yalova’da bulunan 3-5 tersanenin iş hacmi , tüm Tuzla bölgesindeki aktiviteden daha verimli ve daha karlı olarak işletilmekte. Eğer yat sektöründen de temsilci katmak isterseniz, yat tersanesi baş bölgesi olarak Antalya bölgesi listeye eklenebilir.

Yukarıda da belirtildiği gibi bu bölüm mezunları sadece tersanelerde sahada değil, özel dizayn ofislerinde, klas kurumlarında, sigorta şirketlerinde, gemi acentalarında çalışabilir. Eğer gerekli eğitimler alınırsa gemide çalışma olanakları vardır ve ekonomik olarak en rahat olan seçenek de günümüzde bu olarak görülmektedir.

Bu yazının güncellendiği tarih Ağustos 16, 2019 06:12