Meslek Tanıtımı

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği

Gemi makineleri işletme mühendisliği bölümü, gemilerde yönetici olarak çalışabilmeniz için eğitimini almanız gereken iki önemli bölümden birisidir.

Bu yazı, gemide çalışmak isteyip de makine bölümünü tercih edecek olan arkadaşlara, üniversite sınavını kazanıp kayıt aşamasından başlayıp da, mezun olup meslek hayatının ortasına kadar karşılaşabilecekleriniz ile ilgili hazırlanmış, rehber bir yazı niteliğindedir.

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Nedir?

Kısaca açıklamak gerekirse, gemilerin sevk ve idaresinin teknik kısmından sorumlu
gemide mevcut bulunan her türlü mekanik, elektronik cihazların, kazanların, ana makine, yardımcı makineler, ve kargo sistemlerinin gerek planlı bakım tutum operasyonlarından, gerekse işletmecilik anlamında sorumlu kişilere gerekli eğitimin verildiği bölümdür. Kısaca gemideki sevk işlemi harici tüm teknik işlerden sorumlu personelin yetiştirildiği bölümdür.

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Nasıl Kazanılır?

Öncelikle bu eğitimi vermeye yetkili bir kurumdan mezun olmak gerekmektedir. Aslında genel olarak sistem Deniz Ulaştırma Bölümü ile aynıdır.Sadece tercihlerinizde Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümünü yazmanız gerekmektedir.

Tercih sonuçlarınızla zorlu olan süreç başlamış bulunmaktadır. ÖSYM tarafından gerekli yerleştirilmeleri tamamlanan aday öncelikle ön kayıt işlemleri için fakültesine giderek gerekli prosedürleri izler. Burada denizciliğe uygunluğunun tespiti amacı ile deniz kökenli okul mezunlarından oluşan bir heyet tarafından sözlü mülakata alınır.

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Sözlü Mülakatında Ne Sorulur?

Birkaç basit soru ile adayın konuşma, hal ve tavır ile bazı konulardaki fikirleri alınır.

Beden Yeterliliği Sınavında Hangi Hareketler Yaptırılır?

Bundan sonra beden yeterliliği sınavına tabi tutulur. Burada basit jimnastik hareketlerinden oluşan kısa bir parkurda teste tabi tutulur. ( Öne takla, geri takla, düz bir çizgi hizasında yaklaşık 10mt yürüme, mekik, şınav, barfiks) Burada şuna da değinmek isterim ki bunlar tamamen adayın belirli hareketleri yapıp yapamadığını görmek üzere planlanmış hareketlerdir. Yoksa şu kadar barfiks, şu kadar şınav çekme şartı bulunmamaktadır.

Yüzme Sınavında Adaylardan Beklenenler

Bu etabı da tamamlayan aday sonraki sınav olan “Yüzme Havuzu”na alınır. Burada adayın yüzme yeteneğinden ziyade “su korkusu” olup olmadığına bakılmaktadır. 

Bu etabı da tamamlayan aday sınavın fakülte kısmını tamamlamış olur. Bundan sonra kesin kayıt için gerekli olan ” Gemi Adamı Olur Sağlık Raporu” almaktır. Bu belge Denizcilik Müsteşarlığı tarafından belirlenen hastaneler tarafından verilmekte olup bir dizi sağlık kontrollerini içermektedir. Aday burada denizcilik mesleğini yapıp yapamayacağının kontrollerini içeren bazı poliklinik muayenelerine girerek denizde çalışmasına engel durumu olup olmadığı konusunda bir rapor alır ve alınan bu rapor ile beraber fakültesinde kesin kayıt işlemlerini tamamlar.

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Çalışma Şartları Nelerdir?

Bölüm ile ilgili bilgi verirken aslında bir şekilde bundan bahsetmiştik. Gemideki ana makine, yardımcı makineler, ve bunlarla alakalı tüm sistemlerin sorunsuz şekilde çalışmasından sorumlu teknik yetkili personellerdir.

Burada kavram karmaşası yaşamamanız için ana makinenin geminin pervanesini döndürmeye yarayan makine, yardımcı makine olarak genellediğimiz makinelerin de ana makinenin düzenli şekilde çalışmasına yardım eden makineler olduğunu bilmeniz yeterli olacaktır.

Her ne kadar ünvanınız mühendis olsa da, bu kadar ekipmanın ve personelin teknik anlamda sorumluluğu sizlerin üzerinde olacağından dolayı mühendisten çok ustabaşı gibi çalışmanız gerekecek.

Düşünsenize, sürekli üzerinizde yağlı tulumlar, cebinizde üstübü, gece ve gündüz ayrımı olmadan her arızada aşağıda, makine dairesinde olacaksınız.

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Bölümün ne olduğunun merak edildiği kadar bir başka merak edilen konu da gemide ne kadar para kazanılabileceği konusudur.

Bölüm mezunlarının kazanacağı maaşlar konusu çalışacağı gemi tipine, geminin bayrağına, sefer bölgesine, taşıdığı yüke ve hatta gemi personelinin milliyetine bile bağlı olarak çok fazla çeşitlilik göstermektedir.

Ama genel olarak listelemek gerekirse eğer gemi makineleri işletme mühendisliği bölümü mezunları gemilerde $2500 ile $12500 arasında aylık olarak kazanmaktadırlar.

Yeni mezun bir vardiya mühendisi yani 3. veya 4. mühendis ortalama $2500 civarında kazanırken 2. mühendisler $8500’a kadar kazanabilmektedirler ve Baş Mühendislerin $12500 kazandıkları bilinmektedir.

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği İş İmkanları

Bu bölüm mezunlarının iş konusunda sıkıntısı şu dönem için bulunmamaktadır. Özellikle gemilerde kalifiye personel ihtiyacından dolayı ve dünya ticaretinin yaklaşık %85 kadarının deniz yolu ile yapılmasının gerektirdiği fazla deniz taşıtına kumanda edecek personelden dolayı değerli bir meslek olarak bilinmektedir.

Ayrıca bölüm mezunları belirli bir deniz tecrübesinden sonra karada da çok cazip fırsatlarla işbaşı yapma imkanına sahipler.

Kamu kurumlarında Bakanlık ve Liman Başkanlıklarında çeşitli kadrolarda iş bulurken, özel sektör içerisinde özellikle denizcilik şirketlerinde makine enspektörlüğü, teknik müdürlük, otellerlerde ve otomobil fabrikalarında teknik müdürlük, tersanelerde bir çok departmanda bölüm sorumluluğu, enerji santrallerinde idari amirlik gibi teknolojinin olduğu her alanda, deniz tecrübesinden dolayı çok güzel işler yapabilmektedirler.

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Eğitimi Veren Üniversiteler Hangileri?

Bundan 3-4 yıl kadar önce her şehire üniversite kapsamında denizi olmayan şehirlerde bile bu bölüm vardı ama şu anda bir düzene girmiş gibi görünüyor.

Bu yıl akreditasyonlarını almış Mersin Üniversitesi, Bandırma Üniversitesi, gibi üniversitelerde de bu bölüm olmasına rağmen biz artık sektör ile ismi netleşmiş olan üniversiteler ile ilgili bilgi vermek istedik .

Denizcilik makine eğitimi veren üniversiteler aşağıdaki gibidir;

  • İstanbul Teknik Üniversitesi
  • Yıldız Teknik Üniversitesi
  • Dokuz Eylül Üniversitesi
  • Piri Reis Üniversitesi
  • İTÜ – KKTC
  • Girne Üniversitesi – KKTC

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Eğitimi Üniformalı mı?

Denizcilik mesleği, yapılan iş ve temsiliyeti nedeni ile hiyerarşi gerektiren bir meslektir. Bu nedenle bu hiyerarşinin mesleki eğitimler sırasında adaylara verilmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde yeni bir mezun gemide zorluk yaşamadan mesleğini devam ettirecektir.

İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi, yani piyasadaki bilinen adı ile Yüksek Denizcilik Okulu, denizcilik mesleğinin Türkiye’deki önderidir. Denizcilik mesleği bu ülkede bu okuldan yayılmıştır bile denilebilir. Eğitim üniformalı, ciddi hiyerarşik bir yapı içerisinde devam etmektedir. Mezunları arasında iş bulma konusunda hiç bir sıkıntı yaşanmaz.

Dokuz Eylül ve Piri Reis’te de üniformalı bir eğitim ile ast üst ilişkisinin kurulmaya çalışıldığı bir sistem olduğu bilinmektedir.

Yıldız Teknik Üniversitesi denizcilik eğitimi esnasında öğrencilerin en rahat eğitimlerini alabilecekleri üniversitedir. Hem üniforma giyilmez hem de ast üst yoktur.

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği ile ilgili merak ettiğiniz konuları ister bu konu altından yorumlar bölümünden bize iletirseniz en kısa süre içerisinde size dönüş sağlanacaktır.

Bu yazının güncellendiği tarih Mart 3, 2019 09:54

Yorumlar

  • Merhabalar. Ben bu sene tercih yapacağım ve bu bölümü yazmayı düşünüyorum. Sorum şu olacak:
    Şirketler işe alırken diplomaya bakıyorlar mı? Mesela İTÜ'de okuyan birinin iş olanakları Dokuz Eylül'de okuyan birine göre daha mı iyi? İTÜ'lülerin birbirlerine sahip çıktıklarını ve bu yüzden iş bulmakta sıkıntı çekmediklerini biliyorum fakat aynı zamanda birkaç kişiden diplomanın pek bir öneminin olmadığını da duydum. Cevaplarsanız sevinirim.