Gemi Yakıtı Ücretleri

Özellikle sosyal medya üzerinde gemi yakıtı ücretleri konusunda inanılmaz bir bilgi kirliliği yaşanmaktadır. Bahsi geçen konu ÖTV’siz yakıt konusu. Hani sosyal medyada bir traktör ve yat paylaşılıp traktör 6TL mazot için para veriyor, yat 2tl veriyor diye fotoğraflar görüyorsunuz ya, işte bazı şeyler göründüğü gibi değil. Nasıl mı? İsterseniz yazının devamında inceleyelim.

Gemi Yakıtı Ücretleri Ne Kadar?

Gemi yakıt fiyatları konusunda bilgilendirme yapmadan önce gemide kullanılan yakıt tiplerini bilmekte yarar var. Bu yakıt sınıflandırması ücretlendirmelere göre yapılmaktadır.

Gemide yakıt fiyatı konusunda iki çeşit yakıt bulunmaktadır. Bunlar;

ÖTV’siz yakıt,
Transit (Vergisiz) Yakıt

Gemilerde ÖTV’siz Yakıt

ÖTV’siz yakıt konusu kanunlarla belirlenmiş olan ve alınabilmesi çok fazla bürokratik işlemler gerektiren bir durumdur. Bu tip vergisiz yakıt alabilmek için gemilerin Türk Bayraklı ve Ticari faaliyet gösteren gemiler olması gerekmektedir.

Türk Bayraklı kısmı açık ve net. Peki ticari gemiler kapsamına hangi tip tekneler girmektedir? Bu gruba balıkçı, yolcu motoru, hizmet tekneleri, turizm tekneleri girmektedir. Eminim ki özel yatları da turizm teknelerine sokup art niyet arayanlar elbette olacaktır. Onu da şöyle açıklamaya çalışalım.

Özel yatlar belirli kişiler tarafından turizm teknesi statüsüne sokulmaya teşebbüs edilmektedir. Fakat bir çok yakıt sağlayıcı firma size direkt olarak bu yakıtı vermeden önce bu tekneleri bir araştırmaya koyuluyor. Yani arabanızla istasyona yanaşır yanaşmaz deponuzu fulleyen pompacı gibi değiller. Eğer o teknenin ticari turizm amaçlı olarak kullanılmadığı belli olursa yakıtı alamıyorsunuz.

Buna çare olarak da bazı kişilerin, bu yatları şirket hesabına kaydedip, bu sefer işe kurumsallık katarak ucuz gemi yakıtı almaya çalıştıkları biliniyor. Burada da devletin kuralları devreye giriyor. Madem ki ticari amaçlı bir gezi teknesisin ve para kazanmak için bu işi yapıyorsan göster maliye kayıtlarını, giriş çıkış ve sefer bilgilerini diyorlar. Burada da işin iç yüzü, kullananlar belli olduğundan dolayı özel yatların, şahsi kullanılan yatların ÖTV’siz gemi yakıtı alınmasının önüne geçilmektedir.

Gemilerde Transit (Vergisiz) Yakıt

Yurtdışına çıkış yapacak olan ticari gemilere verilen yakıt tipidir. Eğer aynı gemi yurda döndüğünde üzerinde kullanmadığı transit yakıt var ise, kalan miktar ayrıca vergilenmektedir. Alınan bu yakıtın Türk karasularında kullanılması yasaktır.

Bu yakıt gemilere pompalar aracılığı ile verilmez. Bir gümrük memurunun mühürlediği özel tankerler ile rafineriden direk gemiye satış yapılmak üzere satışa çıkar ve yakıtın tamamı aktarılır. Bu nedenle düşük oranlarda veya perakende olarak satışı yapılamamaktadır. Bunun satışını yapacak olan firmalar da devlet tarafından özel olarak denetlendiğinden dolayı, normal şartlarda satış yapabilen her firma bu yükümlülük altına giremez. Kısacası her firma bu tarz yakıt satışı yapamaz.

Bu uygulama da sadece Türkiye’ye özgü bir uygulama değildir. Tüm dünya üzerinde uygulanan standart bir prosedürdür.

Gemi Yakıtı Ücretleri Yasal Dayanak ve İddialar

Gemilerde kullanılan yakıt fiyatları ile ilgili, özellikle ÖTV’siz yakıt ile ilgili yasal çalışma için https://atlantis.udhb.gov.tr/OTV2/_public/ adresindeki bağlantıdan yararlanabilirsiniz.

Gemi yakıt ücretleri konusunda piyasada çok fazla bilgi ve detay da bulunmaktadır. Son yıllarda bu konuda bir siyasi parti milletvekili de mecliste bir soru önergesi verdi. Bununla ilgili de “Doğruluk Payı” sitesinde iddiaların ne derecede gerçek olduğu açıklanmış. Bu da sizlere konuyu kavrama konusunda yardımcı olacaktır. https://www.dogrulukpayi.com/iddia-kontrolu/ozkan-yalim/ozel-yatlar-icin-yakitin-litresi-1-25-liradan-aliniyor-ciftciler

Yorum yapın