Kariyer

Gemici Arayan Şirketler

İnternette gemici arayan şirketler veya gemi adamı arayan şirketler olarak aramalar yaptığımızda bir çok ilan çıkmaktadır. Bunlardan en önemlileri de ismi çok bilinen kariyer siteleri. Denizcilik alanında maaşların da karadaki maaşlara göre yüksek olmasından dolayı, insanların para kazanmak için gemilere yönelmesi çok normal görünüyor. Bundan dolayı da gemici iş ilanları konusunda bazıları suistimal ederek insanların paralarını da almaktadırlar. Bu yazımda sizlere gemi adamı arayan şirket nasıl bulunur konusunda sizlerin de bildiği bazı noktalardan bahsetmek istiyorum.

İçindekiler

Gemici Arayan Şirketler Var mı?

Piyasa her sektörde arz talep dengesine göre yürümektedir. Eğer bir iş kolunda çalışan sayısı az, çalışılacak yer çok olursa, işveren bu sefer iş yerinde çalışan istihdam etmek için bazı yollar arar. Bunlardan ilki personeline yüksek maaş vermektir örneğin.

Fakat işin denizcilik boyutu tarafından bakacak olursak, artık eskisi gibi çok fazla gemi, az insan durumundan çıktı işler. Eskiden gemiler küçük ama sayıları fazla iken, şu an çok çok daha büyük gemiler aynı hatta daha az personel ile yollarına devam edebilmekte. Bu durumda da gemi adamı ihtiyacı çok fazla olmamaktadır. Piyasaya aynı zamanda çok fazla gemi adamı kursu ve gemi adamı da sürülünce işler karışmaktadır. Çalışmak isteyen sayısı fazla ve çalışılacak yer sayısı az miktarlara gerilemiş bulunuyor.

Gemici Arayan Şirketler ile İletişim

İnternette bilinen kariyer siteleri gibi gemi adamları ile denizcilik işletmelerini yapan şirketler ile armatörleri aynı platformda buluşturan siteler de mevcuttur. Genelde bu şirketler zabitan sınıfı için özellikle armatörlere ve gemi işletmecilerine hizmet vermektedirler ama bazı durumlarda da gemi personeli ve tayfalar için de yardımcı olabilmektedirler.

Sitemizdeki bir proje ile bu sitelerle yapabileceğimiz bir sponsor anlaşması ile kendilerinin tanıtımını da yapmayı planlamaktayım. Böyle bir durumda direk denizcilik şirketinde boş bulunan pozisyonlar için uygun gemi adamı kadrosu bu siteler ve platformlar aracılığı ile ulaşılabilecek konumda olacaktır.

Gemici Arayan Şirketler Güvenilir mi?

Bu soru ilk etapta bana farklı gelmişti ama aklıma gelen bir farklı soru da şuydu. Normalde gemi adamı veya gemiciler gemide çalışmak için iş ararken işverene başvuru yapar. Peki özellikle benim gemilerimde çalışmaya gelin diyen bir şirket ne kadar güvenilir olabilir?

Burada öncelikle iş ilanı açan şirketi iyi tanımak ile işe başlayabilirsiniz. Yeni bir şirket mi yoksa köklü bir şirket mi? Neden personel ihtiyacı meydana gelmiş de başkaları ona başvurmamış? Maaşları ne kadar? Denizde çalışma şartları nedir? Daha önce veya yakın zamanda o şirkette çalışmış birileri olmuş mu? Onların şirket hakkındaki görüşleri nelerdir?

Tüm bu soruların cevapları aslında şirkette çalışılıp çalışılmayacağı konusunda sizlere en büyük rehber olabilir. Her şeyi de kötüye yormamak gerekir. Denizcilik şirketi gemici arıyor ise bunun bazı farklı sebepleri olabilir. Mesela;

  • Sorumluluk vereceği iş uzmanlığı konusunda piyasada istediği gibi bir kişi yoktur,
  • Şirketin özel bir personel istihdam sistemi vardır,
  • Maaş veya sosyal haklar konusunda çok farklı teklif ve önerileri bulunuyordur.

Bu örnekler elbette çoğaltılabilir ama dediğim gibi gemi adamı arayan şirketler her zaman kötü şirketler olarak görülmemeli, farklı bir özelliklerinin de olabileceği düşünülmelidir.

Bu yazının güncellendiği tarih Eylül 7, 2021 22:07