Gemide Yaşam

Gemide Çalışma Saatleri

Çoğu insan gemide çalışma saatleri olduğunu bilemez. Sonuçta su üzerinde günlerce aylarca giden bir deniz taşıtı. Ne iş olabilir ki? Tamir edersin düzelir, boyarsın temizlenir geçer. Oysa gerçekler bundan çok daha farklıdır. Karada hayatını kurmuş kişiler için, gemide yapılan işler konusu merak uyandırmaktadır. Umarım bu yazımın sonunda az da olsa fikir sahibi olabilirsiniz.

Gemide Çalışma Saatleri

Aşağıdaki tabloda, saat saat, gemideki ana çalışma saatleri konusunda bilgiler verilecektir. Herkesin bu saat dilimlerinde görevleri farklıdır. Çalışma saatlerinde hangi kadronun ne gibi işler yaptığını merak ediyorsanız Geminin Bölümleri isimli yazımı okumanızı öneriyorum.

Gemi Çalışma ve Dinlenme Saatleri

SaatGemide Yapılan İşAçıklama
07:00-08:30 KahvaltıKahvaltı normalde 08:00’de biter. Vardiyadan çıkanlar için bu süre 08:30 olabilir
08:00-10:00Güverte/Makine dairesinde rutin işler
10:00-10:30Çay Molası
10:30-12:00Güverte/Makine dairesinde rutin işler
12:00-13:00Öğle Yemeği Arası
13:00-15:00Güverte/Makine dairesinde rutin işler
15:00-15:30Çay Molası
15:30-17:00Güverte/Makine dairesinde rutin işler

Güverteciler Daha Farklı Çalışıyor

Limanlarda durum özellikle güverte bölümü personeli ve zabitleri için biraz daha farklı işliyor. Herkesin belirli vardiya saatleri mevcuttur. Buna göre Vardiyacı Personel / zabit her birisi 4’er saat olmak kaydı ile günde toplam 8 saat vardiyasını tutar.

Vardiyalarda Yapılan İşler;

  • Yükün durumuna göre tahliye/yükleme gözlemi,
  • Sorumlu Vardiya Zabiti talimatlarına göre hareket etme

Göründüğü gibi her gün çay molası, yemek molası ve seyirde akşam saatlerinde    paydos gibi imkanlar mevcuttur. Akşam 17:00 itibarı ile ne kadar serbest süre de olsa herhangi bir olağan dışı durumda tüm personel hemen görev almaya hazır durumda bulunmaktadır.

Güverte / Makine Dairesinde yapılan rutin çalışmalar ise geminin genel kondisyonuna ilişkin bakımlardır. Örneğin güvertede bir yerin boyası kötü hava koşullarından dolayı kabarmıştır veya yük tahliye/yükleme ekipmanlarının planlı bakım saatleri gelmiştir, makine dairesinde ana makine ve yardımcı makinelere ait temizliklerin yapılması gibi işleri bu kategoride ele alabiliriz.

Gemilerde Haftasonu Mesaileri

Bununla beraber hafta sonları bir denizci ne yapar diye soracak olursanız bu da basit bir şekilde şöyle cevaplanabilir;
Eğer pazar günü seyir esnasına denk gelirse veya çalışılmadığında herhangi bir sorun olmayacağı durum var ise genellikle tatil yapılır. Genelde insanlar kamaralarında film izler, salonlarda beraber film izlenir veya oyunlar oynanır. Daha çok sosyalleşilebilen zamanlardır kısacası.

Bu yazının güncellendiği tarih Ekim 28, 2019 11:19