Kategoriler: Haberler

Gemide Para Kazanmak

Gemide para kazanmak özellikle pandemi neticesinde bir çok iş yerinin de kapanması ile daha önemli bir hal almışa benziyor. Bir çok kişi malum salgından dolayı mevcut işini kaybedince, insanlar artık gemide çalışmak istiyorum, gemide yüksek maaşlı iş sahibi olmak istiyorum demeye başladı. Fakat gemide çalışmak öyle sanıldığı kadar da kolay değil. Bunun için bir eğitim, bir tecrübe ve belirli oranda da çevre gerektiriyor. Çünkü covid 19 salgını nedeni ile bir çok gemi adamı ya gemilere çıkamadı, veya gemilerden inemedi. Bu da personel sirkülasyonunu düşürdü. Bu yazımızda da sizlere daha önce de anlattığım bir konu olan gemide çalışıp para kazanmak ile ilgili bilgilendirmede bulunmak istedim.

Gemide Para Kazanmak Kolay mı?

Hiç denizcilik tecrübesi olmayan kişilerin bu meslekle ilgili akıllarındaki ilk soru gemide para kazanmak kolay mı? sorusu oluyor. Daha doğrusu gemide çalışmak kolay mı? sorusu daha mantıklı. Bunu nereden mi biliyorum. Gerek bu site aracılığı ile olsun, gerekse şahsi mail adresime gelen sorular olsun hep bu yönde oluyor.

Gemide para kazanmak kolay mı sorusuna verebileceğim en kolay cevap şu olur aslında. Normal şartlarda çalışarak para kazanmak dururken, gemide çalışıp çok para kazanmak inanın çok da kolay değil. Hatta çok zor. Neden mi? Bir kere çalıştığınız yer bu güne kadar hayat standartlarınızda alıştığınız bir yer değil. Ayağınız toprağa değil, sürekli olarak bir metale temas edecek. Çevrenizde günlük hayatınızda olduğu gibi insanlar olmayacak. Aylarca çevrenizde sadece 15-20 kişi olacak ve bunlar hep aynı kişi olacak. Çalıştığınız yer bir metal kutu olacak ve üzerinde gittiğiniz yer düz bir duble yol değil. Bir yol değil. Suyun üstü olacak.

Gemide Para Kazanmak İçin Yapılması Gerekenler

Herşeye rağmen gözünüzü kararttınız. Ne olursa olsun, ben gemide çalışmak istiyorum, gemide yüksek maaşlı bir işim olsun diyorsanız işiniz bir nebze daha kolay olacak. Öncelikle gemide çalışmak için gereken belgeler nelerdir, onları öğrenmeniz gerekecek. Malum. Basit bir araba ehliyeti almak için bile o kadar kursa gidip eğitim alıp sınavlara gidip verdikleri sertifika ile başvuru yapılıyor. Şartları bu denli ağır bir çalışma ortamında da bu eğitim ve belgelendirmenin yapılmayacak olma düşüncesi bile saçma olurdu.

Peki gemi adamı olmak için gereken belgeleri nasıl öğreneceksiniz? Siz merak etmeyin. Buradaki yazımı takip ederek gerekli olan bilgilere kolaylıkla ulaşabileceksiniz.

Gemide Ne Kadar Maaş Kazanılıyor?

Gemide çalışma konusunda insanların aradığı en önemli konulardan birisi de bu aslında. İnsanlar yukarıda yazılan zorlukların karşılığı olarak gemici maaşları ne kadar sorusunu sıklıkla dile getiriyorlar. Bu durum aslında bir çok etkene bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Hatta Gemici Maaşları konusu ile ilgili bu sitede yine bir yazı var. Ama yine de standart olarak $700-$2000 skalasında olduğunu da söylememde bir sıkıntı görmüyorum. Yine de güncel gemici maaşları konusunu sürekli olarak takip etmenizi öneriyorum.

Bu tutarları karada hayatını yaşayan birilerine söyleyince elbette gemide para kazanmak çok cazip gelebilir ama bu fiyatların yanında gemide çalışmanın zorluklarını da düşünmek, bu parayı çok daha anlamlı hale getirmektedir.

Bu yazının güncellendiği tarih Ekim 8, 2020 21:08