Kategoriler: Haberler

GemiDE Çalışmak İçin Gerekli Belgeler

Hayat şartlarımız o kadar zorlaştı ki artık insanlarımız işlerin zorluğuna bakmadan çalışmak istiyorlar. Yüksek maaş ile gemilerde çalışmak için yapılması gerekenlerin anlatılacağı bu yazımıza başlamadan önce gemide kim ne iş yapar konusunu veya gemide nasıl işler vardır bunları bilmemiz gerekmektedir.

Mesela yolcu gemilerinde çalışmak, yük gemilerinde çalışmak, uluslar arası gemilerde çalışmak için ne yapmalıyız?

Gemilerde Çalışmak İçin Ne Gerekli?

Gazete ve internet reklamlarında denizci olmanın ne kadar kolay olduğundan ve bunun getirisinin de ne kadar fazla olduğundan ballandırılarak anlatılmaktadır. Oysa bu yolda ne gibi zorluklar ile karşılaşılabileceğinden ve bu sonuca ulaşmak için ne kadar para harcanması gerektiği konusunda bir bilgi verilmemektedir.

Denizci olmak istiyorsanız, en güzeli, Aşağıda listelenmiş olan önerilerimizi dikkate alın.

Gemilerde Çalışmak İçin Gemi Adamı Kursları

Siz de denizci olmak istiyorsanız, bu konuda devletin istediği belgeleri ve eğitimleri almanız gerekmektedir. Gemi adamı kurslarında hem teorik, hem pratik eğitimler verilirken, eğitim sonunda gireceğiniz sınav ile sizler de liman cüzdanı veya gemi adamı cüzdanı sahibi olabilirsiniz.

Gemide Çalışmak İçin Liman Başkanlıklarına Başvurulmalıdır

Gerekli eğitim ve kurs bitirme sertifikalarınızın liman cüzdanı haline dönüştürülmesi için öncelikle liman başkanlıklarına belgelerinizi teslim etmelisiniz. Bu sayede gemi adamı cüzdanı gibi gemilerde kullanacağınız en önemli belgeye sahip olmuş olacaksınız.

Gemide Çalışmak İçin Gerekli Belgeler

 • Nüfus Sureti
 • İkametgah
 • Diploma Sureti*
 • 20 Resim ( Beyaz Fonlu )
 • Sabıka Kaydı
 • Askerlik İlişiksiz Yazısı veya Terhis Belgesi Fotokopisi (Askerlik şartı)
 • Hastane Raporu ( Gemiadamı olur Sağlık Raporu )

***Diploması 2002 yılından sonra olanlardan ilköğretim diploması istenmektedir.

Gemilerde Çalışmak İçin Denizcilik Şirketi Bulmak

Buraya kadar sizlerden istenen asgari şartları sağladınız ve belgeleriniz de hazır. Bu noktadan sonrası aslında sizin ikili ilişkilerinize kalmış durumda. Burada kapı kapı denizcilik şirketlerine de gidip iş başvurusu yapabilirsiniz, veya bu konuda alanında uzmanlaşmış insan kaynakları profesyonellerinden sizi gemide çalışmak için göndermeleri konusunda yardım alabilirsiniz.

Eğer denizde çalışmak konusunda daha önce bir tecrübeniz yok ise ( ki bu yazıyı hala okuyor olmanızdan, böyle bir tecrübenizin olmadığından dolayı buraya bilgi edinmek için geldiğinizi anlayabiliriz) en iyisi işi uzmanlarına bırakmak olacaktır.

Gemide iş bulma konusunda bir başka etkili yol ise her zaman en çok işe yarayan yol, bir şekilde o alanda gemide çalışan bir tanıdığın aracılığı ile kişisel bilgilerinizin bir denizcilik şirketine bırakılması olacaktır.

Bu yazının güncellendiği tarih Şubat 21, 2019 15:54

Yorumlar

 • benim gemiadamı ustagemici cüzdanı
  saglık raporu
  aşı kartı
  pasport
  tanker belgesi var ismim ustagemici MENDERES ÇELEBİ
  01 02 1969 SAMAUN TERME
  ADRES YENİÇİFLİK MEREZ MAHALLESİ:NO:3: DİRE 1
  TELEFON 0535:791:07:32