Haberler

GemiDE Çalışmak İçin Gerekli Belgeler

Hayat şartlarımız o kadar zorlaştı ki artık insanlarımız işlerin zorluğuna bakmadan çalışmak istiyorlar. Yüksek maaş ile gemilerde çalışmak için yapılması gerekenlerin anlatılacağı bu yazımıza başlamadan önce gemide kim ne iş yapar konusunu veya gemide nasıl işler vardır bunları bilmemiz gerekmektedir.

Mesela yolcu gemilerinde çalışmak, yük gemilerinde çalışmak, uluslar arası gemilerde çalışmak için ne yapmalıyız?

Gemilerde Çalışmak İçin Ne Gerekli?

Gazete ve internet reklamlarında denizci olmanın ne kadar kolay olduğundan ve bunun getirisinin de ne kadar fazla olduğundan ballandırılarak anlatılmaktadır. Oysa bu yolda ne gibi zorluklar ile karşılaşılabileceğinden ve bu sonuca ulaşmak için ne kadar para harcanması gerektiği konusunda bir bilgi verilmemektedir.

Denizci olmak istiyorsanız, en güzeli, Aşağıda listelenmiş olan önerilerimizi dikkate alın.

Gemilerde Çalışmak İçin Gemi Adamı Kursları

Siz de denizci olmak istiyorsanız, bu konuda devletin istediği belgeleri ve eğitimleri almanız gerekmektedir. Gemi adamı kurslarında hem teorik, hem pratik eğitimler verilirken, eğitim sonunda gireceğiniz sınav ile sizler de liman cüzdanı veya gemi adamı cüzdanı sahibi olabilirsiniz.

Gemide Çalışmak İçin Liman Başkanlıklarına Başvurulmalıdır

Gerekli eğitim ve kurs bitirme sertifikalarınızın liman cüzdanı haline dönüştürülmesi için öncelikle liman başkanlıklarına belgelerinizi teslim etmelisiniz. Bu sayede gemi adamı cüzdanı gibi gemilerde kullanacağınız en önemli belgeye sahip olmuş olacaksınız.

Gemide Çalışmak İçin Gerekli Belgeler

 • Nüfus Sureti
 • İkametgah
 • Diploma Sureti*
 • 20 Resim ( Beyaz Fonlu )
 • Sabıka Kaydı
 • Askerlik İlişiksiz Yazısı veya Terhis Belgesi Fotokopisi (Askerlik şartı)
 • Hastane Raporu ( Gemiadamı olur Sağlık Raporu )

***Diploması 2002 yılından sonra olanlardan ilköğretim diploması istenmektedir.

Gemilerde Çalışmak İçin Denizcilik Şirketi Bulmak

Buraya kadar sizlerden istenen asgari şartları sağladınız ve belgeleriniz de hazır. Bu noktadan sonrası aslında sizin ikili ilişkilerinize kalmış durumda. Burada kapı kapı denizcilik şirketlerine de gidip iş başvurusu yapabilirsiniz, veya bu konuda alanında uzmanlaşmış insan kaynakları profesyonellerinden sizi gemide çalışmak için göndermeleri konusunda yardım alabilirsiniz.

Eğer denizde çalışmak konusunda daha önce bir tecrübeniz yok ise ( ki bu yazıyı hala okuyor olmanızdan, böyle bir tecrübenizin olmadığından dolayı buraya bilgi edinmek için geldiğinizi anlayabiliriz) en iyisi işi uzmanlarına bırakmak olacaktır.

Gemide iş bulma konusunda bir başka etkili yol ise her zaman en çok işe yarayan yol, bir şekilde o alanda gemide çalışan bir tanıdığın aracılığı ile kişisel bilgilerinizin bir denizcilik şirketine bırakılması olacaktır.

Bu yazının güncellendiği tarih Şubat 21, 2019 15:54

Yorumlar

 • benim gemiadamı ustagemici cüzdanı
  saglık raporu
  aşı kartı
  pasport
  tanker belgesi var ismim ustagemici MENDERES ÇELEBİ
  01 02 1969 SAMAUN TERME
  ADRES YENİÇİFLİK MEREZ MAHALLESİ:NO:3: DİRE 1
  TELEFON 0535:791:07:32

 • Hocam merhabalar.
  Polis vizesi kaldırıldı yazısını okudum. İşe başlayacağım şirket vize almam gerektiğini söylüyor. Ne tür vize almam ve nerden almam gerekiyor. Acil cevaplarsanız sevinirim

  • Evet.
   Polis vizesi kaldırıldı. Emniyet müdürlüklerinden alınan bu işlem Nüfus Müdürlüklerine devredildi.
   Artık vize işlemleri için nüfus müdürlüğüne gidip parmak izi vermeniz, ve vizenizin liman cüzdanına işlenmesi gerekiyor.

 • ben liseden mezun olacağım gemide çalışmak için gemi adamı kursu almam yeterlimi birde işe başlarsak geminin hangi bölümünde çalışabiliriz

  • Gemi adamı kursu sonrasında gireceğin sınavlarda başarılı olman durumunda Liman Cüzdanı almaya hak kazanırsın.
   Bir de pasaport çıkartırsan, gemide çalışmak için evrak yönünden önünde engel kalmamış olur.
   Gemide çalışacağın bölüm, senin liman cüzdanında yazacak olan yağcı veya gemici sınıfından belli olacak. Kurs zaten o konuda sizleri yönlendirecektir.

 • Slm.ben askerlik yaşım geldi askere gitmeden önce gemi kağıdımı falan hepsini yapsam askerlikten sonra gelsem yanlız garson yada vasıfsız hangi iş olursa gelebilir miyim ama ben orta okul mezunuyum açık tan lise okuyorum gemi için yüksek diploma gerek mi ??

 • Merhaba ben 18 yaşındayım ve ortaokul mezunuyum ben internete hep gemi ile ilgili ilanlar goruyorum peki bu firmalar guvenilir mi ben ve ben basvursam hemen baslıya biliyor muyum

  • Kimse size 2500tl karşılığında, ayda $3000 maaşla iş garanti edemez. Bu işin mantığına aykırıdır.
   Yine görüşün, konuşun. Ama işsizliğin son safhada olduğu bu günlerde, bu kadar paraya ihtiyacı olan insan varken, sizce mantıklı geliyor mu?

 • Gemide çalışan kişilerin minimum aldığı ücret sizce ne kadardır ? Ortalama olarak bir insan ne kadar kazanabilir veya bu ücretler hangi durumlara değişkenlik gösterir ?

  • Aslında soruların devamında belirtmişsin bunları. Minimum, minimumdur. Asgari ücretten biraz daha fazla para kazanılabilir gemilerde. 3000TL gibi. Kim o paraya denizlerde çalışır diye itiraz edip soranlar olacaktır. İç sulardaki küçük yakıt barçları buna güzel örnek olacaktır.
   Bu ücretler 2000 dolara kadar gider. Neye göre değişir bunlar?
   Gemi tipi, gemi bayrağı, sefer bölgesi, personel milliyeti, yapılan iş ve kadro gibi tüm durumlar, gemiden kazanacağınız ücret ile direkt olarak ilgilidir.

 • Gemi adamı kursları kaç ay sürüyor ?
  Ayrıca ortalama bir ücreti var mıdır ?
  Veya ücretler hangi durumlara göre değişkenlik gösterir ?

  • 15-30 gün arasında bir kurs süresi bulunuyor. Neden kesin bir değer vermedim? Bazı kurslar bazı müşterilerinin tüm eğitimlere gelmesine gerek olmadığını belirtiyorlar da ondan.
   Ortalama kurs ücreti 2000-3000TL arasında değişkenlik gösterir. Bu tamamen kursun size olanakları ile ilgilidir. Yatacak yer, liman cüzdanı işlemleri vb gibi.

 • Merhaba ben kayseriden yaziyorum nasıl başvuracağını bilmiyorum ne yapmam.gerektifini bilmiyorum yardımcı olurmusunuz

 • Adım Umut Can yaşım 21 3 yıllık motoryat ve guletler de charter tecrübem var gemi yapmak istiyorum tanker ve roro belgesini tamamladım 0549 491 11 31 eğer bana bir şans verirseniz hiç pişman olmazsınız

 • Mrb turkos denizcilik guvenilirmi acaba ilanini internetten buldumda gemiadami kartım olmadigi için gemi adamı kartı istediler biz cıkartırız dediler istanbulda anlasmali yerleri varmiş 17 günlük bi kurs dediler

  • Bu tarz firmalar genellikle sizlere liman cüzdanı çıkarırlar. Onda sıkıntı yok. Asıl sıkıntı olan gemi adamı cüzdanı sonrası sizi vaad ettikleri şekilde maaşla ve düzgün şekilde işe yerleştirmeleri. İşte bu aşamada siz kandırılıyorsunuz. Sizden cüzdan için istedikleri ücretin tam yarı fiyatına siz de kendi cüzdanınızı çıkarabilirsiniz. Emin olun. Kimseyi cüzdan için aracı yapmaya veya iş için umut bağlamaya gerek yok. Başarılar diliyorum

 • Merhaba.
  Bir kaç sorum olacak sizlere.
  öncelikle gemide çalışmak için gerekli belgeler için nereye baş vurmalıyız?
  Bu tarz kurs yerleri için hepsine güven olmuyor insanlar para olsun da nasıl olursa olsun kafasında ve kadınlar için herhangi gibi bir şart var mı açıklık kapalılık gibi.
  kurs almak için önere bileceğiniz bir şirket var mı?

  • Gemide çalışmak için gerekli belgeler konusunda öncelikle gemi adamı kursu veren bir yetkili eğitim kurumuna başvuruda bulunmalısınız. Onlar sizin temel eğitimi almanızı ve bunun sonucunda girdiğiniz sınavlar neticesinde size liman cüzdanı çıkarılması konusunda yardımcı olacaklardır.
   Kadınlar için kapalı olmak açık olmak konusunda bir engeliniz bulunmamaktadır.
   Sitemizde herhangi bir şirketin reklamını yapamıyoruz. Ama en net bilgiler için Türkiye Denizciler Sendikasından bilgi almanızı öneririm.
   Saygılar ve başarılar.

 • Merhaba ismin halil eroğlu gemide çalışmak istiyorum 28 yaşındayım vasıfsız olarak çalışmak istiyorum iş olanların da en az ilkokul toplaması istiyor benim ilk okul ter kim toplamam yok sinivlsra girerek liman denizcilik cüzdan da almak istiyorum tek sıkıntı toplama

 • Merhabalar, yolcu gemisinde çalışmak istiyorum. Garson komi mutfak filan. Kursu ve cüzdanı aldıktan sonra bu alanda gemide iş bulabilir miyim?

  • Bu alanda hizmet veren acenta şirketler aracılığı ile iş bulma imkanınız daha fazla olacaktır.

 • Peki bu internette gördüğüm gemi kurslarına nasıl güvenebilirim istanbuldan bi yer aradı beni ama guvenemedim sizin bildiğiniz varsa yazar mısınız lütfen .

  • Bir kurs size iş garantisi var, kendi gemilerimiz var, bize şu kadar para verin sizi garantili gemici yapalım diyorlarsa %99.9 doğru söylemiyordur.

 • Yat ve kataraman iş ilanı buldum görüştüm aşçılık icin bana yat ve kataranda calısmak icin yat kotra belgesı istediler bu nedir nereden cıkartıcam? İnternette hiçbir bilgi bulamadım.

 • Merhabalar sizlere birkaç sorum olacak...Bütün evraklarımı aldım İngilizcem var.Ama sabıka kaydım bulunmaktadır. Bu sorun olurmu sorun olmaması için ne yapmam gerekiyor