Korona ve Gemi Adamları

Sanırım 2020 yılına en çok damga vuran olay dünya genelinde etkisini gösteren Covid-19 salgını oldu. Ben de bu yazımda sizlere korona ve gemi adamları , denizciler arasındaki etkileşimi, nasıl etkilendiklerini anlatmaya çalışacağım. Korona virüse karşı denizcilerin aldığı tedbirler ve salgına karşı gemi adamlarının ülkelerine nasıl döndükleri ile ilgili de kısa bilgiler paylaşacağım.

Korona ve Gemi Adamları

Elbette korona virüsü denizciler tarafından yayılmaya başlamıştır diye bir cümle ile başlamayacağım. Fakat taktir edersiniz ki, denizciler meslekleri gereği dünyanın bir çok ülkesine durmaksızın gidip gelmektedirler. Dünya ekonomisinin ciddi zarar gördüğü bu zorlu süreçte, işlerinin başından ayrılmayan bir diğer iş kolu da denizciliktir. Fakat bu maalesef gözlerden kaçmaktadır.

Korona salgını başlamadan önce gemilerde çalışan gemi adamları, salgın ile birlikte gemilerde korona virüs önlemleri konusunda bilgilendiler. Fakat bu onların salgın merkezi olan ülkelerine gidip yük alıp boşaltmalarına engel olmadı. Taktir edersiniz ki salgının başladığı Çin, aynı zamanda dünyanın en çok ihracat yapan ülkelerinden birisi. Bu ticaretinin büyük bir kısmı da gemilerle deniz yolu taşımacılığı ile gerçekleşmektedir.

Gemi Adamlarının Küresel Korunma Yöntemleri

Denizcilerin korona virüse karşı korunma yöntemlerinin sadece bireysel düzeyde olması maalesef ki yeterli olmuyor. Çünkü yapılan iş gereği çok fazla farklı kişi ile kontak kurmak zorunda olan bu meslek alanındakiler için uluslar arası düzeyde de korunma önlemleri gerekmektedir. Bu gereklilikten ötürü Uluslararası Denizcilik Örgütü IMO, bilgilendirme sirkülerleri yayınlamaktadır. IMO’nun virüsten gemi adamlarını korumak ve gerekli standart önlemler konusunda bilgilendirmelerin bulunduğu bilgi mektuplarına Koronavirüs hastalığı (COVID-19) Salgın sayfasından da farklı dillerde bulabilirsiniz.

Koronavirüse Karşı Gemide Alınacak Önlemler

Buradaki küresel ölçekte alınan önlemler bir çok ülkede aslında benzer uygulamalar. Örneğin en çok karşılaşılan durum bir gemiye dışarıdan gelecek personel ile ilgili. Birçok ülkede seyahat engelleri devam ettiği için, denizcilik şirketleri de çoğunlukla, acil bir durum olmadıkça personel değişimleri konusunda erteleme kararı aldılar. Gemiye dışarıdan gelecek olan servisler, veya liman operasyonlarının yürütülebilmesi için gereken işlemler için de birebir görüşmelerin minimuma indirildiğini görüyoruz.

Birçok şirkette ve gemide , gemilere operasyon için gelen kişiler evrak işlemlerini aynı ortamda değil, farklı yerlerde yapmaktadırlar. Ayrı ayrı imzalar atılıyor. Anlaşmalar, altyapının müsait olduğu yerlerde iletişim cihazları ile sağlanmaktadır.

Bununla birlikte bazı ülkelerin limanlarına gemiler yanaşmadan önce de hem gemi personelinin hem de geminin genel hijyen kurallarına riayet ettiklerinin doğrulanmış olması istenebiliyor. Kimi limanlar personele test yapıyor, kimisi de geminin detaylı bir dezenfeksiyonunu isteyebiliyor. Bununla beraber insanların kullanabileceği ortak yaşam alanlarında, tek kullanımlık tulumlar, maske ve yüz siperliği, dezenfektanlar gibi kişisel önlemler alınabiliyor.

Türkiye’de Gemi Adamlarının Koronadan Korunmaları

Ülkemizde de Covid-19 korona virüse karşı alınan ciddi bazı önlemler alınmış durumda. Bu önlemler sonradan değil, salgının başladığı ve tespit edildiği ilk günlerden itibaren yapılmaktadırlar. Bu erken tedbirler sayesinde ülkemizde koronavirüs mücadelesi gayet başarılı şekilde devam etmektedir.

Denizcilerin korona virüsten korunması kapsamında da alınan bazı önlemler, yurt dışından gelen vatandaşlarımızdakilere benzer niteliktedir. Salgının başladığı ilk dönemlerde, dışarıdan gelen tehditlerin azaltılması kapsamında, belirlenen bazı çıkış noktaları haricinde personel değişimine izin verilmedi. Bu sayede giriş noktaları kontrollü şekilde takip edilerek salgın olma ihtimali en aza indirildi.

Özellikle yurt dışı aktarmalı gelen gemilerden gelen personel, ülkeye giriş yaptıklarında 18 Mayıs 2020 tarihine kadar ilk 14 gün KYK yurtlarında karantinaya alınıp durumları kontrol edildi. İçlerinden herhangi bir hastalık belirtisi göstermeyen gemi adamlarımız evlerine kontrollü olarak gönderildiler. Bu uygulama, ülkemizdeki salgındaki başarılı mücadelemiz neticesinde vakaların azalmasına müteakip olarak 19 Mayıs 2020 itibarı ile sonlandırılarak, yurt dışı bağlantılı gelen vatandaşlarımızın 14 günlük karantinalarını kendi evlerinde geçirmesi ile devam etmektedir.

Korona ve Gemi Adamları konusunda denizcilik alanında alınan bir diğer önlem de gemilere verilen pilotaj hizmetlerinde gemilere çıkan kılavuz kaptanların tamamen izole şekilde hizmet vermeleri ile devam etmektedir. Bu durum aynı zamanda dünyada da benzer şekilde devam etmektedir.

Bildiğimiz kadarı ile Türkiye’deki bir çok şirket gemilerinin dezenfektesini sorunsuz şekilde yapmaktadır. Liman periyotlarının ve liman çıkışlarının da zorunlu haller dışında kısıtlanması, alınan önlemlerden bazılarıdır.

Sizlerin de bildiğiniz korona ve gemi adamları konusunda önlem ve gözlemleriniz var ise, bizlere aşağıdaki yorum bölümünden yazabilir, konumuzun gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum yapın