İnternette bir çok sitede liman cüzdanı polis vizesi işlemleri ile ilgili yazılar mevcut olduğunu gördüm. Gemi adamı cüzdanlarında eskiden ilk belge çıkarmada veya liman cüzdanı yenilemelerinde zorunluluk olan polis vizesi işlemi 27 Mart 2018 tarihli bir üst yazı ile kaldırılmıştır. İsterseniz yapılan bu değişiklik ile ilgili en temiz ve net bilgileri vererek aklınızdaki soru işaretlerini bitirelim.

Liman Cüzdanı Polis Vizesi Nedir?

Eski denizciler çok iyi bilirler ki, gemide çalışmak için gerekli evraklardan en önemlisi olan liman cüzdanı veya bürokratik işlemlerde geçen adı ile liman cüzdanı sahibi olanlar arka sayfalarına polis vizesi yaptırmaktalardı. Orada “Bu liman cüzdanı, XXX tarihine kadar Türk bayraklı gemilerde pasaport yerine geçmektedir” şeklinde bir ibare bulunuyordu.

Bu polis vizesini yaptırmayan gemi adamlarının liman cüzdanları geçerli sayılmıyor, denize çıkamıyordu. Liman cüzdanı polis vizesi işlemleri için de neredeyse bir gün kaybediliyordu.

Liman cüzdanlarının emniyet müdürlükleri pasaport veya yabancılar şube müdürlüklerince kontrolü ve onayı sonrasında verilen bu izine liman cüzdanı polis vizesi adı verilmektedir.

Gemi Adamı Cüzdanı Polis Vizesi Kaldırıldı

Ülkemizde bir çok devlet kurumunun elektronik ortamda verilere ulaşmasının verdiği kolaylıklardan bir tanesi de gemi adamları belgelerini etkilemiş durumdadır. Pasaport, ehliyet, kimlik belgelerinin Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüklerince düzenlenmesinin bir getirisi olarak, liman cüzdanları işlemleri de artık Nüfus Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır.

Tüm kimlik bilgilerinin tek bir merkezden kontrol edilmesi sayesinde, liman cüzdanlarının geçerlilik süreleri ve onaylarının tek merkezden yapılması ile gemi adamlarının da gerekli verileri Nüfus Müdürlüklerinde bulunmaktadır. O nedenle liman cüzdanı için gerekli parmak izi ve diğer belgelerin teslim edildiği müdürlük, gemi adamı cüzdanı polis vizesi işlemini ortadan kaldırmıştır.

Gemi Adamı Cüzdanı Polis Vizesi İşlemleri

Yapılan yeni düzenleme ile Deniz Ticaret Odası ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan değişikliklere ilişkin yazılara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki belgelerden de kolaylıkla anlaşılıyor ki, artık gemi adamı cüzdanı polis vizesi için herhangi bir emniyet müdürlüğüne gitmeye gerek kalmamıştır. Gemi adamı cüzdanı için gittiğiniz nüfus müdürlüklerinden yapmış olduğunuz başvuru neticesinde evinize gelen cüzdanınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu yazının güncellendiği tarih Ocak 12, 2020 21:51

Yorumlar

  • anlamayanlar için özet geçeyim 5.şube yani nam-ı değer polis vizesi artık tarihin sayfalarında kaldı güncel gemi adamı(güverte,makinist,gemici vb) cüzdanı olanlar ayrıca hiç bir işlem yapmadan direk yurtdışına gemi ile yada özel tekneyle vizesi olmadan çıkabiliyor.Selamlar saygılar.