Gemilerde farklı tip ve çeşitlerde pompalar mevcuttur. Santfifüj Pompa, gemilerde en çok kullanılan pompa tipidir. Bu yazımızda sizlere bu pompanın çalışma prensipleri konularında bilgiler verip yazımızın sonunda da salmastra gasket değişimleri ile ilgili uygulamalı video görselleri paylaşacağız.

Santrifüj Pompa Çalışma Prensibi

Gemilerde sıklıkla kullanılan bu pompalarda, tüm turbo makinalarda olduğu gibi, sabit eksen etrafında bir açısal hızla dönen ve çark adı verilen bir ana eleman vardır. En basit şekliyle merkezkaç çark, birbirine paralel iki diskin arasına merkezcil (radyal) kanatlar konarak elde edilir. Ayrıca, disklerden biri eksen etrafında kalınlaştırılarak bir mile bağlanır.

Orta kısımda emiş devresi üzerinde bu dönüşten kaynaklanan vakum oluşup akışkanı içine çekecektir ve içeride impeller kanaltlarına çarpan akışkan daha sonra çıkış hattına basınçla gönderilecektir.
Sizin için daha da faydalı olması bakımından elimde olan bir PDF dosyasını paylaşımınıza açıyorum.

Santrifüj Pompa Nasıl Çalışır?

Aşağıdaki videoda santifüj pompa nasıl çalışır konusunda kısa bir bilgilendirme videosu bulacaksınız. Yukarıda öğrendiğiniz temel bilgileri burada daha net şekilde görebilirsiniz.

Santrifüj Pompa Nasıl Çalışır?

Santrifüj Pompa Dokümanı

Özellikle yabancı kaynaklarda pompalar ile ilgili çok faydalı kaynaklar bulunmaktadır. Ben de size burada benim faydalandığım bir kaynağı paylaşmak ve sizlerin de bu konuda yararlanmanızı istediğim bir pompa dokümanı bulunuyor. Burada bulunan PDF dosyayı sizler de kullanabilirsiniz.

Salyangoz pompalar adı da verilen bu pompaların endüstride bir çok alanda kullanım yerleri olduğundan bahsetmiştik. Giriş hattında oluşan vakum ile belirli bir yerdeki akışkanı vakum gücü ile alarak pompa impellerine ulaştırmaktadır. Bu vakumun oluşmasında etkili olan şey pompa impelleri adını verdiğimiz ana case içerisindeki üzeri salyangoz kıvrımları ile oluşan pervanenin , dıştan tahrikli bir mil veya şaft ile dairesel dönüş hareketini yapması ile oluşturduğu merkez kaç kuvvetinden dolayıdır. Bu merkez kaç kuvveti iç tarafa vakum olarak dönüşmekte ve pompa girişindeki akışkanın üzerinde ciddi çekim kuvveti oluşturmaktadır.

Bu çekim kuvveti ile pompa içerisine kadar giren akışkan madde, impellerin bu şekilde dönmesinden dolayı yine aynı merkez kaç kuvveti etkisine girerek pervane kanatları arasından pervanenin uç kısmına doğu yani dış tarafa doğru savrulur. Pompa dış tarafında bir çıkış kanalına yönlenen sıvı da belirli bir başınca ulaşarak akışını devam ettiririr.

Aslında santrifüj pompa çalışma prensibi başlığı altındaki videoyu da izleyerek bir akışkanın pompalanma işleminin nasıl olduğunu daha iyi şekilde anlayabilirsiniz.

Santrifüj Pompa Salmastra Değişimi

Bu pompalarda en önemli hususlardan birisi de sızdırmazlığın sağlanması işlemidir. Pompa boğazlarında oluşacak sızdırmazlık işlemi sağlanarak pompalarda basınç düşümü ve dolayısı ile verim kaybı en az oranda yaşanacaktır.

Pompalarda sızdırmazlık da salmastralarla sağlanmaktadır. Pompa tipi ve çeşidine göre mekanik salmastralar ve eski usül don yağlı salmastralar kullanılabilir. Aşağıdaki videoda da salmastra değişiminin nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Bu yazının güncellendiği tarih Şubat 21, 2019 21:08