Bu yazımın ana konusu özellikle sıvı yük taşıyan gemilerde gerekli olan tanker sertifikaları .Gemiler, birçok karmaşık sistemin iç içe olduğu , farklı tiplerde yüklerin büyük oranlarda aynı anda taşındığı büyük deniz araçlarıdır. Bu nedenle bu vasıtalarda görev alacak personelin de özel eğitimlerden geçip, başarısını belgelemesi gerekmektedir. Burada sizlere tanker belgelerinin isimlerini, nerelerden ve hangi şartlarla alınabildiğini anlatmaya çalışacağım.

Yazımı hazırlarken en büyük kaynağım, Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından 20.09.2013 tarihinde ve 2013/179 numarası ile yayınlanan uygulama talimatı esas alınmıştır.

Tanker Sertifikaları Nelerdir?

Öncelikle isterseniz tankerler için neden böyle bir sertifika ihtiyacı doğmuş, bunu anlatmaya çalışayım.

Bildiğiniz üzere deniz vasıtaları yapılan iş, taşınan yük ve çalışılan ortam gereği alışılagelmiş ulaşım araçları arasından en tehlikeliler sınıfına girmektedir. Bir kargo gemisinin taşıyacağı yük her zaman sabit olmamakla beraber, operasyonları yapacak kişilerde değişkenlik gösterebilmektedir.

Aynı yük için farklı insanların çalışma düzeni işin içerisine girdiği zaman, hassas ve tehlikeli olan sıvı kargo yüklerinde sabit değerlere ihtiyacımız bulunmaktadır. Personelin sabit olmadığını belirttim. Yeri geldiğinde yük de sabit olamıyor. Bu durumda yapılan kargo işlemini standarta bağlamak ve genel emniyet önlemlerini almak kalıyor.

Her personelin yapabileceği standart tanker yükü işlemlerini farklı insanların yapabileceği düzedeki eğitimler sonucunda gemi adamına verilen sertifikalara tanker sertifikaları adı verilmektedir. Tankerlerdeki işlemler ve farklı akışkan yükler için farklı eğitimler olduğundan dolayı bunlar da kendi aralarında farklı kategorilere ayrılmaktadır.

Zorunlu Tanker Sertifikaları Nelerdir?

Belirttiğim gibi sıvı kargo taşıyan tanker gemilerinin de kendilerinin arasında farklı tipleri var ve bu yüklerin her birisinin ayrı tehlike barındırmasından ve hepsi için ayrı uzmanlık gerektiğinden dolayı, farklı tip tüm tankerler için özel eğitimler ve başarılı olanlara düzenlenen ayrı sertifikalar bulunmaktadır.

Bu sertifikalar tankerlerde çalışmak isteyen gemi adamlarının , tanker tipine göre alması gereken zorunlu sertifikalardır. Yani çalışacağınız tanker tipine ait olan tanker sertifikanız bulunmuyorsa, o gemide çalışmanıza idare tarafından izin verilmemektedir.  Gemilerde kullanılan tanker sertifika isimleri ve çeşitlerini aşağıdaki listeden görebilirsiniz.

 • Petrol ve Kimyasal Tankerlerinde Yük İşlemleri Temel Eğitimi
 • Sıvılaştırılmış Gaz Tankerlerinde Yük İşlemleri Temel Eğitimi
 • Petrol Tankerlerinde Yük İşlemleri İleri Eğitimi
 • Kimyasal Madde Tankerlerinde Yük İşlemleri İleri Eğitimi
 • Sıvılaştırılmış Gaz Tankerlerinde Yük İşlemleri İleri Eğitimi

Yukarıdakilerin haricinde bazı özel kursların, tankerler için düzenlediği farklı birkaç eğitim de bulunuyor. Bunlardan bazılarını aşağıda görebilirsiniz.

 • Petrol Tankeri Yük ve Balast Elleçleme Eğitimi
 • Kimyasal Tanker Yük ve Balast Elleçleme Eğitimi
 • Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) Tankerleri Yük ve Ballast Elleçleme Eğitimi
 • Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG) Tankerleri Yük ve Ballast Elleçleme Eğitimi
 • Ham Petrol Yıkama Eğitimi
 • Inert Gaz Operasyonları Eğitimi

Tanker Sertifikaları Nereden Nasıl Alınır?

Zorunlu olan bu sertifikaların verilmesi ile ilgili kurumların kurum tarafından yetkilendirilmesi ve Gemi Adamları Eğitim ve Bilgi Sistemine (GAEBS) kaydedilmiş olması gerekmektedir. Dolayısı ile tanker belgelerini vermeye yetkili olan kursları, bakanlığın internet sitesi üzerinden yetkili eğitim kurumu olarak aratıp yetki belgesi kontrolü yapılabilir.

Tanker Sertifikaları Geçerlilik Süresi ve Ücreti

Tanker belgelerinde bir diğer merak edilen konu da bu sertifikaların geçerlilik süreleridir. Denizcilikte bir çok konuda olduğu gibi tanker eğitim belgelerinde de belirli bir geçerlilik süresi bulunmaktadır. Bu sürelerin sonunda yenileme eğitimleri neticesinde belgelerini almaya hak kazananlar, liman başkanlıklarına yenileme ve tarih güncellemesi yapmak için başvuruda bulunurlar.

Tanker sertifikalarının geçerlilik süresi 5 yıldır. 5 yıl sonunda süresi tamamlanmış olan sertifikaları olanlar gemide kaptanın veya yetkili zabitin verdiği eğitim sonunda kaptanın gerekli eğitim belgelerini düzenleyerek bu belgelerle liman başkanlıklarına yenileme için başvurabilirler.

Bir diğer belge yenileme işlemi de, yine bakanlık tarafından yetkilendirilmiş eğitim kurumlarına eğitim başvurusu yaparak gerekli eğitimler sonucunda sınava girip başarılı olmaktır. Ama zaten gemilerde çalışıyorsanız, tekrar denizcilik eğitim kurumlarına ekstra para verip eğitim, sınav ve zaman kaybı ile uğraşmadan direk gemiden bu belgelerinizi alıp yenilemelerinizi yaptırmanız sizlerin yararına olacaktır.

Tanker sertifika ücretleri konusunda da arada özel kurslar olduğundan dolayı fiyatlar da çeşitlilik göstermektedir. Temel sertifikalar için 250-500TL, ileri işlemler için de 250-500TL fiyat aralığında olduğunu biliyorum. Bununla da kalmıyor. Aldığınız belgeleri liman cüzdanına işletmek için sertifika başı 12,5TL-15TL arasında bir işletim ücreti liman başkanlıkları tarafından talep edilecek.

Liman cüzdanına sertifika işletmek istediğinizde de zaten bu paraları sistemden kendinize C Kodu Oluşturma aşamasında görebileceksiniz. Kendi sistemiz ile C Kodu oluşturmak istediğinizde zaten sistem ilgili sertifikalar için toplamda ne kadar ücret ödemeniz gerektiğini size bildirecek ve bakkaya o ücreti yatırıp dekontunuzu başkanlığa teslim ettiğinizde işlemleriniz başlamış olacak.

Bu yazının güncellendiği tarih Temmuz 3, 2019 07:50