Denizcilik Haberleri

Uluslararası Gemi Adamı Maaşları

Uluslararası gemi adamı maaşları, belli aralıklarla, ILO başkanlığında toplanan bir kurul tarafından belirlenmektedir. Buradaki amaç, dünya genelinde gemilerde çalışan denizci maaşları miktarının asgari tutarı belirlenerek bir standart oluşturmaktan geçmektedir. Bu yazımda da sizlere Kasım 2018 döneminde toplanan kurulun kararı ile gemilerde çalışan gemi adamı maaşlarının asgari tutarlarının miktarını bildireceğim.

İçindekiler

Gemi Adamı Maaşları

Denizcilik şirketlerinde çalışanlar için güncel gemici maaşlarına bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Burada aslından anlatmak istediğim konu 2018 yılı sonunda Cenevre’de toplanan Dünya Çalışma Örgütü ILO‘nun toplantısında belirlenen denizci maaşları olacak.

Usta Gemici Maaşları %4.5 Arttı

ILO maaş skalasını belirlediği toplantısında alt komite tarafından yoğun bir çalışma dönemi geçirdi. Yapılan uzun toplantılar sonunda usta gemici maaşlarında %4.5 oranında artış yapılması karara bağlanmış oldu.

Alınan bu karar neticesinde usta gemici maaşları, 2 yıllık süreç içerisinde $27 kadar artmış olacak. Bu artışla beraber de 1 Temmuz 2019 tarihinden geçerli olmak üzere en düşük usta gemici ücret, $618, 2020 yılında $625 ve 2021 yılında ise $641 olması kararlaştırıldı.

Bu artışa ait hesaplamalar yapılırken, dolar kurundaki dalgalanmalar ve enflasyon oranlarındaki artışlar göz önünde bulunduruldu.

Uluslararası Gemi Adamı Maaşları

Gemide Çalışsam Ne Kadar Maaş Alırım?

Gemide çalışmak isteyenlerin büyük çoğunluğu gemici maaşlarının yüksek olmasından ileri geliyor. Hal böyle olunca da insanın aklına Acaba gemide çalışırsam ne kadar maaş alırım? sorusu geliyor. Bunun bir çok değişken cevabı olabilir.

Tıpkı bu yazımızın konusundaki gibi uluslararası gemi adamı maaşları ne olur konusu zaten yukarıdaki tabloda verildi. Bununla beraber çalışılacak geminin işletmeci şirket profili, bayrağı, tipi, sefer bölgesi gibi etkenler işin içerisine girmektedir.

Eğer ki çalışmış olduğunuz veya çalışacak olduğunuz denizcilik şirketi bir ITF anlaşması dahilinde koruma kapsamında ise minimum olarak yukarıda verilen tablodaki skalaya dahil olursunuz. ITF anlaşma yapmış olduğu bayrak devletlerinden minimum olarak bu maaş skalasında personel çalıştırmasını istemektedir.

Aslında skaladaki fiyatlar uluslararası büyük şirketler için gerçekten de komik sayılacak ölçekte küçük görünmektedir. Ama bu listeye bakarken de şunu göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Dünya denizciliğinde deniz emekçisi yetiştiren Filipinler, Hindistan gibi ülkelerdeki yaşam standartları bu skalanın çok çok altında bulunmaktadır. Gemilerde çalışanlar da yoğun olarak bu ülkelerin insanları olduğundan dolayı, bu ücretler bize ne kadar az görünse bile, o ülkelerdeki insanların standartlarının üzerinde ve kabul edilebilir ücretler oluyor.

Bu yazının güncellendiği tarih Ocak 31, 2021 20:59