İngilizce isminin yani Vessel Traffic Service kelimelerinin baş harflerinden oluşan VTS Sistemi, denizlerde düzenli ve emniyetli seyir yapılması amacı ile kurulan dijital takip sistemidir.

Hayatın daha içinden örnek vermek gerekirse, nasıl ki hava limanlarında iniş yapacak ve kalkış yapacak olan uçaklara kule talimat veriyorsa, bu sistem de denizlerdeki gemilere yönlendirmelerde bulunuyor.

VTS Sistemi Nedir?

Aslında yazımızın giriş cümlesinde kelime anlamını özetlemiştim. Burada size daha detaylı bilgiler verelim.

İlla ki bir hava limanında uçakların piste inişlerine şahit olmuşsunuzdur. Uçaklar iniş yapacakları hava limanlarının sınırlarına geldiklerinde kuleler ile iletişime geçerler. Onlarca uçağın arasından en doğru rotaya, en doğru sürat ve yükseklikte piste inmeyi başarırlar. İşte bu sistemin gemilere uygulanmış halini düşünün.

Bir boğaz geçişi esnasında karşıdan gelen gemi ile ilgili veya geçmekte olduğunuz gemi ile ilgili verileri anlık olarak izlenmesine yarayan büyük radarlardır vts’ler.

VTS Sistemi Nasıl Çalışır?

Peki bu devasa radar sisteminin nasıl çalıştığını merak etmiyor musunuz? Aslında mantık çok basit. Gemilerde bulunan X Band Radar ve S Band Radar ne işe yararsa çalışma mekanizması da aynı şekilde işlemektedir. Bir radar kulesinden yayılan sinyaller, kapsama alanı boyunca tespit ettiği tüm unsurları bir bilgisayar merkezine aktarmaktadır.

VTS Sistemi Analizi

Burada özel bilgisayarlar tarafından gelen görüntüler anlamlı hale getirilip görüntüsünü aldığı gemilerin AIS sistemleri ile senkronizasyonunu sağlamaktadır. Bu şekilde ekranda beliren gemi veya deniz taşıtının isim, yük vb kimlik bilgileri ile VTS Operatörüne aktarılmaktadır. Operatör de bu verileri işleyerek trafiğin emniyetini sağlamaktadır.

Bu arada ais çalışma prensibi ile ilgili daha detaylı bilgiye yine sitemizde bulunan AIS Nedir ve Nasıl Çalışır linkindeki yazıdan da ulaşabilirsiniz.

VTS Sistemi Merkezleri

Aşağıdaki şekilde de görebileceğiniz üzere ülkemizde 5 adet sistem VTS Kontrol Merkezi bulunmaktadır.

Bunlar Gemi Trafik Hizmetlerine bağlı olarak çalışmakta ve merkezleri de Ankara’dır.

İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri, Çanakkale Gemi Trafik Hizmetleri, İzmit Gemi Trafik Hizmetleri, İzmir Gemi Trafik Hizmetleri ve Mersin Gemi Trafik Hizmetleri merkezleridir.

Bu yazının güncellendiği tarih Şubat 21, 2019 20:45