Gemi Ders Notları

Yolcu Gemileri Neden Beyaz?

Yabancı bir denizcilik sitesinde okuduğum yazı hoşuma gitti ve sizlerle de paylaşmak istedim. Konu şuydu. Yolcu Gemileri Neden Beyaz renkli? Ne kadar ilginç değil mi? Gözünüzü kapatın ve yolcu gemisi renkleri nelerdir bir hayal edin. Sizlerin de hepsi beyaz görünüyor sanki. Bununla ilgili güzel bir çalışma yapılmış zaten. İsterseniz oradan devam edelim.

İçindekiler

Yolcu Gemileri Neden Beyaz?

Deniz kenarında olanlar sıklıkla, gördükleri gemilerin farklı renklerde olduklarını görebilirler. Bununla ilgili kanunlarda bir renk kısıtlaması olmamasına rağmen yolcu gemileri neden beyaz renk ile boyanıyor sorusuna aslında en kolay cevabı bize fizik veriyor.

Ortaokul yıllarımızda beyaz rengin, güneş ışınlarını en iyi yansıtma kapasitesine sahip olan renk olarak öğrendik.  Renk spektrumunda da en iyi yansıtıcı, güneş ışınlarını en az soğuran rengin beyaz olmasından dolayı yolcu gemilerinde beyaz renk kullanıldığı ile ilgili bir bilgi bulunuyor. Güneşten gelen ışının yansımasının elbette bir çok faydası bulunuyor. Şimdi de onları inceleyelim.

Gemilerde Beyaz Rengin Faydaları

Konuyu öncelikle yolcu gemilerinin renkleri özelinde inceleyecek olursak konu aslında gayet basit bir hal almaktadır. Yolcu gemileri seferleri genellikle Karayipler gibi tropikal iklimlerde gerçekleşmektedir. Yolcu gemisi seyahatlerinin özellikle bahar ve yaz aylarında olmasının ve sefer bölgelerinin de tropikal iklimler olmasının en büyük dezavantajı sıcak hava olarak bilinir. Hem sıcak, hem de yoğun nem haftalık gemi turu yolcularının bunalmasına neden olabilir.

Güneşten gelecek olan sıcak hava etkisinin azaltılmasına yönelik olarak beyaz renk seçilerek beyazın güneş ışığını yansıtması, gemi bünyesine minimum güneş ışığı alması amaçlanmaktadır. Bu şekilde gemi içerisinde bulunan klima sistemlerinin çok fazla yorulmadan, daha sakin şekilde çalışmaları sağlanabilmektedir.

Geminin dış yüzeyinin yansıtıcı beyaz renk ile boyanması aslında geminin yolcular için dev bir fırın olmasının önüne geçen en büyük etkenlerden birisidir.

İşin bir de psikolojik tarafı da vardır ki, beyaz renk masumiyeti, saflığı, temizliği ve dürüstlüğü temsil etmektedir. Büyük bir geminin beyazlar içerisinde olması, deniz korkusu olabilecek olan insanların bu büyük metal yığınına daha güvenli şekilde binip seyahatlerini akıllarında soru işareti kalmayacak şekilde tamamlamalarına olanak sağlamaktadır. Yolcu gemisi işletmeciliği hem denizcilik hem de otel hizmetlerinin aynı anda sunulduğu özel bir hizmet sektörüdür. Bu sektörde de müşteri güveni ve memnuniyeti her şeyin üzerinde gelmektedir.

Yatlar Neden Çoğunlukla Beyazdır?

Yolcu gemilerinin renklerinden bahsetmişken yat konusuna da değinmek gerekebilir. Sonuçta yatlar da bir çeşit yolcu gemisidir. Ama küçük çaplı. Yatlar neden beyaz renk ile boyanır konusu aslında yolcu gemilerinden biraz daha farklı bir konudur.

Yatların dış cepheleri yolcu gemilerinden farklı olarak epoksi bir malzeme ile kaplanmaktadır. Özellikle hafif olması için dizayn edilen yatlarda kullanılan malzemeler, büyük gemilerde kullanılanlardan biraz daha farklıdır. Epoksi malzeme ile beyaz rengin uygun bir karışımı ile, yat imalatında dış cephe boyasından büyük ölçüde tasarruf sağlanmaktatdır.

Bu sayede yatların dış tarafları hem oldukça parlak ve pürüzsüz bir görünüme sahip oluyor, hem beyaz rengin yansıtıcılığından dolayı geminin soğutulmasına artı etki sağlıyor. Tabiki beyaz rengin güven veren psikolojik etkisi de cabası.

Bütün Yolcu Gemileri Beyaz mı?

Elbette bunu söylemek doğru olmaz. Yolcu gemilerinin yaklaşık olarak %70 gibi bir çoğunluğu hali hazırda beyaz renklidir doğru. Fakat bazı şirketler bu görünümün dışına çıkmaya başladılar. Bir çok yolcu gemisi firması artık kendilelrini deniz ile özdeşleştiren reklam renklerini de gemi gövde renklerinde kullanmaktalar.

Örneğin Disney firması, gemi gövdelerini siyah ve mavinin özel bir birleşimi olan “Monica Blue” isimli bir boya ile renklendirdi. Bu benzersiz karışım sayesinde gövdenin hava koşullarına, günün saatine ve denizdeki güneş ışığı koşullarına bağlı olarak gövde renginin değişik şekilde görsel şölen oluşturmasına imkan tanıdı. İşte bu da psikolojik bir etki ve reklam özelliği olarak kullanılabilir.

Disney Firması Yolcu Gemisi

Kısacası yolcu gemileri neden beyazdır sorularının ilk akla gelen cevabı, güneşten gelen ışınları yansıtma özelliği denilebilir. Ama son yıllarda bazı firmaların da kendine özgü reklam modellerini gemilerinde kullanmaya başlamaları ile, yolcu gemileri neden beyaz renkli sorusunun da yanıtı aslında çıkmış oluyor.

Sizin aklınıza beyaz renk ile ilgili uygulanması muhtemel başka nedenler var mı peki? Yorumlar kısmından onları da belirtebilirsiniz. Konu üzerinde biz de tartışalım..

Bu yazının güncellendiği tarih Temmuz 4, 2020 07:11