Gemide Yaşam

Yolcu Gemilerinde Silver Servis

Yolcu gemilerinde silver servis uygulamalarına hakim olmak, hizmet sektörünün öncüsü yolcu gemilerinde çalışmak için gerekenlerden en önemli maddesini oluşturmaktadır. Tabi öncelikle silver servis nedir bunu bilmek gerekir. Nasıl bir servis uygulaması olduğunu öğrendikten sonra, yolcu gemisi iş başvurusu yaparken bu bilgiyi de ekleyerek, yolcu gemilerinde çalışma şansınızı arttırabileceksiniz.

İçindekiler

Silver Servis Nedir?

Bu terim genellikle turizm sektöründe sıklıkla kullanılan bir tabirdir. Yaşantının her alanında hizmet sektöründe belirli kalite standartları bulunmaktadır. Yeme-içme konusunda da müşterilerin kendilerini daha fazla özel hissetmelerini sağlayan silver servis tanımını açıklamamız gerekirse, standart kalıpların dışında bir servis anlayışıdır.

Normalde bir yiyecek mekanında müşterilerin istekleri ne olursa olsun, menülerin ebatları, içerikleri hep standarttır. Bu detaylar da menülerde detaylı şekilde gramajına kadar belirtilmektedir. Silver Servis adını verdiğimiz bu özel menülerde ise, müşteriye özel bir servis açılarak, müşterinin istediği kadar yiyecek ve çeşidin tabakta olması sağlanarak, müşteri için özel bir menü oluşturulmaktadır.

Yolcu Gemilerinde Silver Servis Detayları

Tüm yukarıda yazanlara ek olarak iyi bir servis için dikkat edilmesi gereken bazı detaylar da bulunmaktadır. Özellikle yolcu gemilerinde akşam yemeği yemek, herkesin yaşayabileceği türden bir ayrıcalık değildir ve bunun en özel şekilde gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu nedenle yolcu gemilerinde akşam yemeğinde uyulması gereken bazı incelikler aşağıda sunulmuştur;

 • Eğer yemek çorba ile başlayacaksa, çorba birer kişilik kaselerde, oturan kişinin sağ tarafından, masa üzerindeki servis tabağının üzerine nazik şekilde bırakılır, çorba servisi masada yapılacaksa, içerisinde kepçe bulunan çorba kasesi oturan kişinin solundan masaya hafif değdirilerek sunulur ve misafirin kolayca ulaşması sağlanır.
 • Servis tabaklarının içerisine, yemek esnasında kullanılabilecek veya ihtiyaç duyulabilecek tüm servis çatal, bıçak, kaşık vb aletler konulmalıdır.
 • Servis tabaklarının altına temiz bir peçete koyup oturan kişinin tabağına yaklaşarak ve servis tabağı masaya değecek şekilde sol taraftan servis yapılmalıdır.
 • Yemekler ya servis yapacak kişi tarafından tabaklara konularak servis yapılır, ki buna İngiliz usulü servis adı verilir veya servis tabağı misafire yaklaştırılak misafir tarafından istediği kadar alması sağlanır. Buna da Fransız Usulü Servis adı verilmektedir.
  Serviste en önemli konulardan bir tanesi, servis her zaman sol taraftan yapılır.
 • Çorbalar içildikten sonra kaşıkları ya sapı sağa gelecek şekilde ya da öne gelecek şekilde tabağın içerisinde bırakılmalıdır.
  Su servisi, yemek servisi başlamadan önce bardaklar masadan kaldırılmadan sağ taraftan bardaklara doldurularak yapılır.
 • Kirli tabaklar sağ taraftan alınıp aynı anda sol taraftan temiz tabaklar masaya konur. Kirli tabaklar misafirlerin önünde üst üste konulmamalıdır.
 • Yemek sırasında servis yapan kimse misafirlerin ekmek ve su durumlarını sürekli olarak kontrol ederek ekmekleri çatal ile masaya eklemelidir.
 • Tüm bu servisin büyük bir dikkat ve sessizlik içerisinde yapılması önemlidir.

Yolcu Gemilerinde Silver Servisin Önemi

Yolcu gemileri her türlü lüks tatilin simgesi durumundadır. Dünya turuna çıkıyorum dediğiniz zaman ilk akla gelen seyahat yöntemi yolcu gemisi seyahati olmaktadır. Bu denli önemli ve özel olan gezi sisteminde de hizmetin en önemli durumu olan silver servis, yolcu gemilerinin vazgeçilmezi haline gelmektedir.

Gemi yolculuğu yapacak olan herkes kendini bir üst sınıf, değerli olarak görmek istemektedir. Bunun bir gereği olarak da yolcu gemilerinde silver servis önemli hale gelmektedir.

Özellikle gemide kamarot olarak çalışmak isteyen kişilerin bu servis türünü iyi öğrenip referanslarına eklemeleri, yolcu gemilerinde iş imkanı bulmaları açısından önemli olacaktır.

Bu yazının güncellendiği tarih Ağustos 15, 2020 12:00