En İyi Denizcilik Firmaları

Denizlerde çalışıp para kazanmak isteyen herkes doğal olarak kendileri için en güzelini isterler. Peki en iyi denizcilik firmaları hangileridir? Bunların içerisinde en yüksek maaşı veren denizcilik firması hangisidir? Çalışma koşulları nelerdir? Bu yazımızda sizlere bu konular hakkında genel bilgiler verip denizcilik firmaları hakkında aklınızda bir takım bilgilerin oluşmasını ve araştırmalarınızı da bu yönde yapmanızı sağlamaya çalışacağım.

En İyi Denizcilik Firmaları Nasıl Belirlenir?

Elbette bir çok alanda en’lere sahip firma olabilir. Burada önemli olan öncelikle bizim hangi kategorideki en iyiyi bulacağımıza karar vermektir. Örneğin konteyner, tanker, kimyasal, dökmeci, ro-ro, barge. Bunların her birisi ayrı karakteristiğe sahip gemiler. Dolayısı ile de her birisinin en iyileri kendi içlerinde farklı olacaktır. Bunların içerisinde yabancı bayrak, Türk bayrağı olanları var. Uluslararası sularda çalışanı var, kabotaj hattında çalışanı var. Personeli yabancı olanı var, Türk olanı var.

Gördüğünüz gibi kriterler çok fazla olunca detaylandırmak da o derecede zor oluyor. Ama ben sizin işinizi kolaylaştırmak adına belli kategorilerden bazı şirketleri burada sizlerle paylaşacağım. Son karar elbette sizlerin olacak. Benim size burada vereceğim bilgiler kesinlikle kesinlik içermemekle beraber, yorumu, araştırması ve detayları tamamen size kalmış durumda olacak. Genel başlıklar halinde en iyi denizcilik firmaları konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tanker Taşımacılığında En İyi Denizcilik Firmaları

Ditaş Denizcilik

Tanker firmaları konusunda DİTAŞ Denizciliği en iyi denizcilik firmaları konusunun başına aldım. Çünkü denizcilik firmaları içerisinde belli bir düzeni ve devamlılığı olan nadir şirketlerden bir tanesidir. DİTAŞ Denizcilik daimi kadro sistemi ile personel çalıştıran bir firmadır. Yani kontrat usülü çalışma yoktur. DİTAŞ Denizcilik tarafından kabul edilirseniz, sabit kadronuz olur ve sürekli olarak orada çalışabilirsiniz.

Ditaş Denizcilik Başvuru

Maaşlar kontrat usulüne göre değil yılda 12 ay sürekliliği vardır. Gemide olmadığınız dönemlerde maaşınızda mesai ücreti olmadığından dolayı düşme yaşanacaktır ama kök maaşınızı almaya devam edersiniz ve izin döneminizde de sigortanız tam olarak yatacaktır. Bununla beraber bir Koç Holding şirketi olan DİTAŞ Denizcilik’te çalıştığınız zaman, Koç Holding şirketlerinden özel indirim haklarınız, özel sağlık sigortası gibi avantajlarınız olacaktır. Bütün gemileri Türk Bayraklı olan DİTAŞ Denizciliğin sadece 1 gemisi Amerika hattında kirada çalışmaktadır. Tüm personeli Türk’tür ve maaşlar hiç sektirilmeden her ayın son günü hesabınıza yatırılmaktadır.

Web Sitesi

Beşiktaş Denizcilik

Ülkemizin diğer önemli tanker şirketlerinden birisi de Beşiktaş Denizciliktir. 2001 yılında Türkiye’ye gelen 2 suezmax tipi gemiden ( suezmax gemi 165000 ton taşıma kapasiteli gemidir) birisi DİTAŞ Denizciliğe gelen CUMHURİYET Tankeri, diğeri de Beşiktaş Denizciliğe gelen BEŞİKTAŞ tankeridir. Buradan da Beşiktaş Denizciliğin, ülkemizdeki tanker piyasasına verdiği hizmet kolaylıkla görülebilir.

Beşiktaş Denizcilik İş Başvurusu

Türk personelle çalışan Beşiktaş denizciliğin sefer bölgesi değişkendir. Maaşlarını ay sonunda belirlenen günler içerisinde ödeyebilmekte, sıkıntı yaşanmamaktadır. Personeli bilgili ve deneyimli olup gemilerinde yaşam standartları gayet iyidir. Beşiktaş Denizcilik aynı zamanda Yalova Altınova bölgesinde bir de tersane sahibidir. Websitesi

Zenith Gemi İşletmeciliği

Eskiden Dünya Denizcilik olarak bilinen Zenith Denizcilik, geçtiğimiz yıllarda dünyanın en iyi denizcilik firmalarından birisi olan Scorpio Group bünyesinde işletmecilik yapmaya başlayarak standartlarını dünya standartlarına entegre etmeyi başarmış, çalışmaları ile de dünya tanker taşımacılığı alanında önemli bir yere sahip

olan denizcilik firmalarımızdan birisidir. Genelde belirli personel ile çalışmayı tercih ettiğinden dolayı, her ne kadar DİTAŞ Denizcilikteki kadro sistemi resmiyette yok desek de çalıştığı personeli kolay kolay bırakan bir firma olduğu söylenemez. Hiyerarşik bir temelde taşımacılık görevini üstlenen firmanın gemileri yabancı bayraklıdır. Websitesi

Dökme Yük Taşımacılığında En İyi Denizcilik Şirketleri

İnce Denizcilik

Türkiye’nin dökme ve kuru yük taşımacılığındaki en iyi denizcilik firmaları konusunda da İnce Denizcilik ile başlamak istedim. 1967 yılından beri taşımacılık alanında faaliyet gösteren İnce Denizcilik şu an dünya genelinde taşımacılık alanında ciddi potansiyele sahip firmalardan bir tanesi. Birisi İstanbul, diğeri Singapur’da olmak üzere 2 adet operasyon merkezi bulunan İnce Denizciliğin şu anda işlettiği 14 adet çeşitli tonajlarda gemileri bulunmakta. Websitesi

Mardaş Denizcilik

Türkiye’nin lider denizcilik firmalarından birisi olma hakkına sahip olan Mardaş Denizciliğin şu n işletmesinde olan 8 adet kuru yük gemisi bulunmaktadır. Büyük bir organizasyonu kontrol eden Mardaş, sadece gemi işletmeciliği değil bunun yanında liman işletmeciliği de yaparak sadece kendi gemilerine değil, özellikle Ambarlı Limanında bulunan diğer gemilere de hizmet verebilme kapasitesine sahip ender firmalardan birisi olma özelliğine sahiptir.

Personel maaş ödemelerini TL olarak yaparken, zabitlerin maaş ödemelerini dolar kuru üzerinden yapmaktadır. Mardaş Denizcilikte kontrat usülüne göre çalışma yapılmakta olup kontratlar 6 aylık periyotlarda tamamlanmaktadır. Websitesi

Konteyner Taşımacılığında En İyi Denizcilik Şirketleri

Arkas Denizcilik

Konteyner taşımacılığı konusunda en iyi denizcilik firmaları araştırmamızın ilk sırasında Arkas Denizciliği yazmazsak yanılırız. Arkas Holding bünyesinde faaliyet gösteren Arkas Denizcilik gerçekten işini hakkı ile yapan nadir firmalardan bir tanesidir. Holding bünyesinde sadece deniz taşımacılığı bulunmuyor.

Otomotiv sektöründen liman işletmeciliğine kadar bir çok alanda faaliyet gösteren Arkas Denizcilik, geçtiğimiz yıllarda bir değişikliğe de girerek petrol bunker burge gemilerinin işletmesi ile özellikle Ambarlı limanında çalışan gemilere yakıt ikmali konusunda da hizmet vermeye başlamış, bu alanda sektörde önemli firmalardan birisi olma ünvanına erişmiştir.

Arkas Denizciliğin Merkezi İzmir’dedir. Yoğun ve hareketli bir gemi programına sahip olan şirkette çalışanların bir çok sosyal haklardan yararlandığı bilinmektedir. Arkas Denizciliğin kaç gemisi var? sorusuna ise işletmeciliğini de yaptığı gemilerle beraber 49 adet konteyner gemisi ve 7 adet yakıt ikmal barcı bulunmaktadır. Websitesi

Turkon Lines

Konteyner taşımacılığı konusunda ülkemizin belirli şirketlerinden birisi de şüphesiz ki Turkon Line’dır. Çeşitli tonajlarda 7 adet konteyner gemisi bulunan Turkon Line ile ilgili bazı olumsuz algılar piyasayı meşkul ediyor. 2010 dünya ekonomik krizinden etkilenen firma, belirli bir dönem maaş ödemelerini geciktirmesi ile biliniyor ama ona rağmen de hala varlığını sürdürebilmektedir.

Ulusal ve uluslararası düzeyde toplamda 8 adet irtibat bürosu bulunmaktadır. Turkon Denizcilik aslında gemileri, teknolojisi ve uzman kadrosu ile yurt dışında bile kendine imrenndiren bir denizcilik firmamızdır. Yaşam mahallinden aşağı katlara olan ulaşımın asansörlerle sağlandığı, lüks kamaralara sahip olan firma sağlam bir kemik kadroya sahip ve çalışanlarına da yaptığı özel sigorta ile aslında eskiden yaşamış olduğu sıkıntıları atlattığını bir şekilde gösterebiliyor.

Turkon Denizcilik gemi maaşlarına gelecek olursak, geçtiğimiz yıl için edindiğimiz bilgiler personel için 4+1 kontratla $1100-$1200, zabit kadrosu maaşları da 3+1 kontratla $2600-$5250 olduğu yönündedir. Tabi benim size bu konuda önerim, yine sitemizde bulunan Gemi Adamları Maaşları 2019 isimli yazımı okumanız olacaktır. Website

Ro-Ro Taşımacılığında En İyi Denizcilik Şirketleri

Ulusoy Denizcilik

Aslında ulusoy denizcilikten ziyade aklımızda hep UN Ro-Ro olarak kalan ülkemizin ilklerinden olan ro-ro firmasıdır. 2000’li yılların başında Haydarpaşa Limanının vazgeçilmezi olan ve kendisine has gemileri olan firmanın şu an Pendik tersanesi yanındaki özel limanı ile hem İstanbul şehir trafiğine olan olumsuz etkisi azalmış, hem de ulaşım zamanları konusunda bir ilerleme kaydetmiştir.

Bazı gemilerinin Amerikan işletmesinde olması ve buradaki çalışanlar ile Türk bayraklı gemilerdeki çalışanların yaptıkları işler konusunda geçtiğimiz yıllarda bazı sıkıntılar yaşayan şirkette şu an bir çok sorun çözülmüş görülmekte ve çalışanlarının da sendikalaşma kapsamında daha fazla sosyal imkanlara sahip oldukları bilinmektedir. Kontrat süreleri personel için 7+1, zabit ve başlar için de 5+1 ve 6+1 olarak planlanmış olan ulusoy denizcilikte de daimi kadro ile çalışma bulunmaktadır. Websitesi

Ekol Lojistik

Aslında ekol lojistik DFDS isimli gruba satıldı ama ekibi yine bir şekilde orada devam etmekte. Yalovada bulunan terminale DFDS’ye ait olan gemiler ile Ulusoy’a ait gemiler gelmektedir. Her ne kadar fiiliyatta satılmış olsa da, kendi alanında kendi limanını bulundurup hala aynı ağı kullanmasından dolayı, burada onlara da yer vermek istedim.

Ro-ro taşımacılığına geçtiğimiz yıllarda giren Ekol Lojistik firması yeni bir taşımacılık firması olmasına rağmen kendi alanında en iyi denizcilik firmaları yazımızda kendine yer edinmeyi başardı. Yalova’da kendisine özel bir liman yapan ekol lojistik özellikle İtalya hattı ile öncelikle kendi bünyesinde olan ekol lojistik araçlarının daha hızlı transferini sağlayarak hem kendi taşımacılık ağını geliştirmiş, aynı zamanda diğer nakliye firmalarının ulaşımını kolaylaştırarak alanında eksikliği yaşanan konuda çözüm sunmaya çalışmaktadır.

Henüz yeni bir denizcilik şirketi olmasına rağmen uzman kadrosu ve tecrübeli ekibi ile ilerleyen dönemlerde çok çok daha iyi noktalara geleceği sinyallerini şimdiden bize veriyor. Ekol lojistikte zabit kontratlarının şu an 2+2 olduğu ve ilerleyen dönemde, ülkemiz için hayal olan 1+1 sistemine geçeceği de alınan bilgiler arasında yer alıyor. Ekol Lojistik gemileri sefer bölgeleri ise sadece İtalya olmayıp, Fransa ve Yunanistan hatları da mevcut. Ekol Lojistik gemi sayısı şu an 7 tane ve hastalık karşılıklı olarak 9 sefer yapılmaktadır. Ekol Lojistik gemilerinde de kadro sistemi uygulanmakta olup, süreklilik bulunması bakımından denizciler açısından bir avantaj olduğu görülmektedir.

“En İyi Denizcilik Firmaları” üzerine 12 yorum

 1. Fitter Ömer usta hazırım iş arıyorum torna elektrik kaynak okjijen gazaltı kaynak mekanik teknik bilgiye sahibim 05 02 2023 de gamma Denizcilik den konturatım bitdi İskenderun limanda indim saygılarımla arz ederim

  Yanıtla
 2. Milli Eğitim müdürlüğünden emekli 15 yıl gemilerde AŞÇI hizeti yapmış biriyim.evraklarım hazır iş bekliyorum ilgilenen fırmalara teşekür ederim.

  Yanıtla
 3. yağcıyım 3 ay önce cunda denizciliğe ait gemiden indim vardiya tutma ve can kurtarma belgelerine sahibim 9 aylık hizmetim var orta seviye ingilizce biliyorum gemiye katılmak için hazırım ilgilenen firmalara teşekkür ederim

  Yanıtla
 4. Merhaba bu çok güzel bilgiler içeren bir liste. Ancak ben yük taşımacılığından çok şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan gemi şirketlerini arıyorum. Eskiden İstanbul’dan Artvin’e kadar vapurlarla yolcu taşınırdı. Anafartalar, Tırhan, Cumhuriyet, Saadet gibi vapurların isimlerini bilirim. Bu seferleri devlet düzenlerdi. Artık devlet bu işi yapmıyor. İstiyorum ki yolcu taşımacılığı alanında hizmet veren şirketlerden biri eskiden olduğu gibi İstanbul’dan Artvin’e gemi seferleri düzenlensin. Son derece eşsiz bir yolculuk olur. Ancak bunun için Karadeniz’e açılmaya uygun gemiler olması lazım. 2-3 sene önce İDO’ya bu talebimi ilettim ama cevap olarak filolarındaki gemilerin hiçbiri Karadeniz’e açılmaya uygun gemiler olmadığı için kabul edilmedi. İsteseler bu türde gemiler alabilirler. Mesela Samsun ve Ankara ismindeki o meşhur gemileri bilen bilir. Artık çok yaşlandılar ama onlar gibi gemiler lazım bu seferin yapılabilmesi için. Düşünsenize İstanbul’dan gemiye biniyorsunuz Artvin’e kadar eşsiz bir yolculuk yapıyorsunuz. Var mı ötesi?

  Yanıtla
  • Merhabalar. Çok güzel bir talep fakat dediğiniz gibi eskiden bu seyahatleri Türkiye Denizcilik İşletmeciliği bünyesindeki yolcu gemileri üstlenmekteydi. Ankara, Samsun bunlardan bazıları. Bahsettiğiniz gemiler yaşlanmış olsalar da özelleştirilip farklı özel şirketlerde farklı hatlarda seferlerine devam etmektedirler.
   Bildiğiniz üzere yolcu taşımacılığı lüks bir seyahat sistemidir. Tamamen arz ve talebe bağlı olarak seferlerin icra edilmesi gerekir. Her ne kadar devlet şirketleri buna yanaşmasa da fizibilite çalışmasına uygun görülselerdi eğer bugüne kadar çok zevkli hatlarımız denizlerde de olabilirdi.
   Demiryollarında bulunan, İstanbul Kars arasındaki Doğu Ekspresi nostaljisi denizlerde de pek ala yaşanabilir.
   Buradan sizler aracılığınızla biz de ilgili yerlere konuyu açalım.
   Umarım faydalı bir sonuç alabiliriz.

   Yanıtla
 5. Gemici olarak dahili hat çalışan tanker gemilerinde iş arıyorum vardiya cankurtarma var 9 ay deniz hizmeti var 7 ay dalgıç gemisinde 2 ayda tanker gemısınde calıştım.

  Yanıtla
 6. Selamlar Uzak seferde iş arıyorum.yeterlilik makına lostromosu tam sınırlama yok …baglı olarakda Usta makina tayfası ve Yağcı tecrubelerim yeterli olacağına inanarak gereken yere acil işe başlamayı düşünuyorum cevap verılırse telefonum açık olucaktır…… MYO motor bölümünü tam bıtırdım.sertıfıkalar 9 adet bıtış 2026 /Aşı karnesı sarı humma var/Pasaport var/Gemı adamı Cuzdan yeterlilik bıt 2026 Saglık karnesı bır 28-3-20 26 Istanbuldayım Yagcı/Usta makına tayfası acil iş arıyorum

  Yanıtla

Yorum yapın