C Kodu

Çoğu denizci illa ki Liman Başkanlığındaki işlemleri için ödeme yapmadan önce sistemde yapılacak işlemleri için sıra alması ve o işlemine göre ödeme yapması gerekmektedir. Liman Başkanlığındaki memur da sürekli olarak “C Kodu Oluştur” talimatını verir ama Liman Başkanlığında ilk defa işlem yapacak arkadaşların C Kodu hakkında detaylı bilgisi bulunmamaktadır. sorusunu sorarlar. Bu yazımızda sizlere bu konu hakkında basit bilgilendirme yapmak istedim.

C Kodu Nedir?

Liman Başkanlıklarında eskiden yapılan işlemlerin ücretlerinin tahsil edildiği Maliye Bakanlığı vezneleri bulunuyordu. Daha sonraları bu vezneler kapatılarak işlemler Liman Başkanlığı tarafından ücretlendirilerek, ücretin bankaya yatırılması esasına dayanmaya başlanıldı. İyi de hala sorunu yanıtlamadın diyenler olacaktır.

İşte Liman Başkanlıklarındaki yaptırdığınız her ayrı işlem için Denizcilik Müsteşarlığı Online Portalına yapılan işlem ile ilgili adınıza iş emri çıkartılır ve bu iş emrine göre yaptıracağınız işlemin ücretini bankaya ödeyerek, ödeme dekontunuzu Liman Başkanlığı memurlarına teslim edersiniz. Denizcilik Müsteşarlığı online sistemlerinden sizin adınıza yapılan ödeme ve işlem emirlerine genel olarak verilen isimdir.

C Kodu İçin Nereye Başvurmalıyım?


Aslında işlemlerinizin daha hızlı olması için bu kod numarasını Liman Başkanlıklarına gelmeden önce kendiniz de oluşturabilirsiniz. Ama eksik bir evrak ödeme işlemi yapılmaması adına yaptıracağınız işlem ile ilgili önce Liman Başkanlıklarından bilgi teyidi yapıp ondan sonra kod oluşturma aşamasına geçmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

C Kodu Nasıl Oluşturulur?

İşte en çok merak edilen konuya geldik. Bu kadar bilgi verdikten sonra uygulamalı olarak sizlere kod oluşturma aşamalarını gösterebiliriz. İlk yapılacak olan şey Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının ödemeler sayfasından giriş yapmanız gerekmektedir.

Liman Başkanlığı C Kodu Oluşturmak

http://odemeler.udhb.gov.tr

Açılan sayfadan bireysel’i tercih edip e-devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Sonraki aşamada kişisel bilgilerinizi girerek sizden güvenlik adımını geçmeniz için doğrulama yapılması için kişisel bilgilerinizin doğrulanması istenilecektir.

Doğrulama işlemi bittikten sonra açılan sayfanın sol tarafından bu kod numarası ile ilgili oluşturulacak tüm denizcilik hizmetlerinin listesi bulunmaktadır.

C Kodu İçin İşlem Seçmek

Örneği Liman Cüzdanı Yenilemek için bu kodu oluşturmak istiyorsanız, gemi adamı cüzdan işlemleri, Sertifika almak veya sertifika yenilemek için istiyorsanız, sertifika işlemleri sekmesinden belirlenen sayıda sertifika adetini yazıp ona göre hesapla butonuna tıkladığınızda sizin o sertifikalar için bankaya ne kadar ücret yatırmanız gerektiğini size göstermekte.

Burada size rakam ve harflerden oluşturulmuş bir kod verilecek ve bu numara ve TC Kimlik numaranız ile anlaşmalı bankalardan (En son Halk Bankasıydı) ödemenizi yaparak dekontunuzu liman başkanlığına teslim ederek işleminizi tamamlayabiliyorsunuz.

“C Kodu” üzerine 19 yorum

 1. Ben Azerbaycan vatandaşıyım. Istanbulda Özel Turgut Reis Gemiadamları kursunda eğitim aldım. Şimdi elimde olan belgeler üzerine İstanbul Liman Başkanlığı Gemi Adamı Servisinden sertifika almak istiyorum. E-devlet kullanıyorum. Ama e-devlet üzeriden C kodu almak için sisteme giremiyorum. Ne yapa bilirim?

  Yanıtla
 2. merhabalar.
  65 günlük hizmetimi tamamladım. vardıya tutma yeterliliğimi cüzdanıma işletmek borçlandırmayı nasıl yapabilirim?

  Yanıtla
 3. C kodunu aldim mobil bankaciliktan ucreti nasil ne sekilde yatirmaliyim c kodunu ilgili bankanin hangi bolumune yazmaliyim

  Yanıtla
  • Mobil bankacılık üzerinden ödeme konusuna hakim değilim.
   Var ise kurum ödemeleri segmesinden TC Kimlik Numaranızla çıkabilir.
   Ama dekontunuzu liman başkanlıkları istediğinden dolayı banka şubesinden yatırmak daha iyi olacaktır.

   Yanıtla
 4. C kodunı stcw sayısını yanlışlıkla fazla yaptım fazla borçlandırdım nasıl düzenleyebilirim iptal edebilirim bilgisi olan varsa cevap bekliyom ricam

  Yanıtla
  • Ayrı bir C kodu daha oluşturun ve bankaya gittiğinizde son oluşturduğunuz C kodunu söyleyin gişe memuruna.
   Diğerinin ödemesini yapmayın.
   Belli süre sonra üzerinizdeki borçtan düşecektir.

   Yanıtla
  • Bankalar sizden ödemeler için sadece TC kimlik numaranızı isterler. Sistemlerine baktıklarında eğer C Kodu oluşturmadıysanız maalesef ödeme yapamazsınız.
   Bu pandemi nedeni ile işlemler askıya alınmış olabilir. İlerleyen süreçte tekrar denemenizi tavsiye ederim.

   Yanıtla
 5. Ben 04.08.2020 sali gunu https//odemeler.udhp.gov.tr sitesinden ust uste 2kez basvuruda bulunmusum bu nasvurularin 2sinide silmek istiyorumnasl silebilirim yardimci olurmusunuz

  Yanıtla
 6. iyi aksamlar kolay gelsin gemı adamı ve stcwlerı yenılemek için gebs sistemine basvuru yaptıktan sonra yatırılacak ucret ıcın işlem harcı denen bi secenek var bu işlem harcını belge harcları ödeme sitesinden hangisine karsılık gelmektedır bu işlem harcını ne adı altında yatırıcaz

  Yanıtla
 7. Merhaba, stcw yenileme için başvuru yaptım parasını yatırdım eksik belge talep ettiler ve belgeyi çalıştığım kurumdan zamanında alamadım başvurum reddedildi yatırdığım paranın iadesini nasıl alabilirim?

  Yanıtla
 8. stcw yenileme için geçen yıldan yapmış olduğum harç ödemesine fark ödemek istiyorum. fakat sistem fark ödemesi için c kodu vermiyor. ödemenin tamamını istiyor. bakanlıktan gelen talep fark ödemesi yolunda

  Yanıtla
  • Mevcut sistemde görünen C Kodu işlemini iptal edip, yeniden işlem açsanız faydası olmuyor mu?

   Yanıtla
 9. Merhaba adım soyadım Gökay aslan Gemi adamları sisteminde yeterlilik güncellemesi yaptım 1 haftadır c kodu gelmedi ne yapmam gerekiyor.

  Yanıtla

Yorum yapın