Deniz Harp Okulu

Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde bulunan Deniz Harp Okulu donanmamızdaki yetkin subayların eğitim görüp harp sanatını öğrendikleri yerlerdir. Cumhuriyet tarihinden bile daha eskilere giden harbiyemiz ile ilgili hazırladığım bu yazı sonunda deniz harp okulu hakkında bilgi sahibi olacak, eğitimi ve mülakat hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Deniz Harp Okulu Okumak

Deniz Harp Okuluna kabul edilen öğrenciler, başta deniz kuvvetleri komutanlığına bağlı gemilerde ve sahil güvenlik komutanlığına bağlı tesis ve gemilerde görev yapmak üzere eğitilirler. ( Bildiğiniz gibi Sahil Güvenlik Komutanlığı artık İçişleri Bakanlığı’na bağlıdır)

Harp okullarında verilen eğitim tam bir lisans eğitimi düzeyindedir. Bu nedenle öğrencilerin askeri bilgileri ve çağdaş donanma ve savaş araçlarını taktik ve stratejisi öğretilirken aynı zamanda akademik olarak da dünya standartlarında eğitimler verilmektedir. Bu bölümler aşağıda daha detaylı şekilde anlatılacaktır.

Deniz Harp Okulu Nerede? Nasıl Gidilir?

Milli Savunma Üniversitesi Deniz Harp Okulu İstanbul’un Tuzla ilçesinde bulunmaktadır. Eskiden olsa ulaşım imkanları kısıtlı diyebilirdim ama birçok yerden Tuzla’ya ve harp okuluna ulaşım imkanları vardır.

Deniz Harp okuluna nasıl gidilir gibi sorularla sıklıkla karşılaştığımdan dolayı, burada sizlere ulaşım ilgili de bilgiler vermek isterim. Okul önünde bir adet büyük otobüs durağı bulunmaktadır. Aslında bir çok güzergah için burası ilk-son durak olma özelliğine sahiptir. Harp okuluna gitmek için aşağıdaki hat numaralı otobüslerden birisine binmeniz yeterlidir;

Hat NumarasıHat İsmi
130Tuzla-Kadıköy
130ETuzla Evora Konutları-Kartal Metro/Cevizli
130HDeniz Harp Okulu-Sabiha Gökçen HL
130TAydınlı Toki Konutları-Tuzla
133TDeniz Harp Okulu-Maltepe Peronlar
KM12Tuzla Deniz Harp Okulu-Kartal Metro/Cevizli
KM13Tuzla-Pendik Metro/YHT

Bunlardan ayrıca Pendik-Tuzla minibüsleri de okula kadar gitmektedir. Kısacası ulaşımı kolay bir yerdedir.

Deniz Harp Okulu Sınavı ve Puanları

Sınava girmek isteyen adaylar, başvuru şartlarını sağlamaları halinde 120 adet çoktan seçmeli sorudan oluşan harp okulları giriş sınavına kabul edilirler. Sınavda soru dağılımları 60 sözel ve 60 sayısal olarak gelecektir. Bunların soru dağılımları da aşağıdaki gibi olacaktır.

 • Türkçe : 40 soru
 • Tarih : 5 soru
 • Coğrafya : 5 soru
 • Dİn Kültürü ve Ahlak Bilgisi (veya ek felsefe soruları) : 5 soru
 • Matematik : 40 soru
 • Fizik : 7 soru
 • Kimya : 7 soru
 • Biyoloji : 6 soru

Tabiki yukarıdaki soruların her birisinin farklı bir ağırlığı bulunmaktadır. Bu nedenle aşağıdaki tabloda her sorunun %kaç değeri olduğunu da görebilirsiniz. Ama merak etmeyin. Adil bir sınav sonucu için sizin sınava girdiğiniz puan türü de hesaplamalara katılmış. Mesela sayısal bir bölüm mezunu iseniz, sayısal sorularının katsayıları sizin için daha fazla olarak hesaplanıyor. Veya sözelci iseniz, puanınız ona göre hesaplanıyor. Herkes kendi alanında yarışıyor kısacası.

Deniz Harp Okulu Sınavı Puanı Nasıl Hesaplanır?

Harp Okulları Taban Puanları 2019

Bildiğiniz gibi her sene bir önceki yılın taban puanları üzerinden bir yerleştirme yapılabilmektedir. Bu yıl da aşağıdaki tablodaki puanlar üzerinden bir yerleştirme yapılmıştır. Tabloda Milli Savunma Üniversitesinin tüm harp okullarının yerleştirme puanları bayan puanları da ayrı gösterilerek verilmiştir.

2019 Yılı MSÜ Taban Puanları

Deniz Harp Okulu Bölümleri

Okulda askeri anlamda iki ana branş bulunmaktadır. Güverte ve Makine bölümleri. Her bölümden mezun olan subay adayları, kendi alanlarında branşlaşma eğitimlerini alarak o konuda donanma hizmetine hazır birer subay olarak yetiştirilirler.

Deniz Harp Okulunda Hangi Bölümler Vardır?

Bunların haricinde ayrıca bilimsel ölçütlere dayalı olarak, bir subayın meslek hayatında karşılaşabileceği sorunları en akılcı yöntemlerle çözebilmesi için bazı mühendislik eğitimleri de verilmektedir. Harbiye mezunları aşağıdaki bölümlerden birisini seçerek asker olma yetkinliğinin yanında bir de mühendis olma hakkı kazanırlar. Bu bölümler;

 • Endüstri Mühendisliği,
 • Makine Mühendisliği,
 • Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği,
 • Bilgisayar Mühendisliği,
 • Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümleridir.

Deniz Harp Okulunda Eğitim Almak

Aslında en geniş bölüm bu olabilir. İlk bölümde deniz subayı olmak için gereken bilgileri vermişken burada ise harp okulunda eğitimin tüm aşamalarını anlatmayı planlıyorum. Mesela dersler, intibak eğitimi, boy kilo uyumu gibi okulda eğitim için zorunlu olan kısımlar. Hatta en önemlisi de deniz harp okulu başvuru şartları olacak sanırım.

Deniz Harp Okulu Başvuru Şartları

En son yapılan öğrenci alımlarında aşağıdaki başvuru şartları dikkate alınarak adaylar belirlenmişti;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Deniz Harp Okuluna kesin kayıt yaptırmadan önce lise ya da dengi bir okuldan mezun olmuş olmak,
 • Deniz Harp Okuluna kayıt olmak için gün ve ay önemli olmaksızın en fazla 20 yaşında olmak,
 • Kadın adayların boylarının 149 cm, erkek adayların boyunun ise 162 cm den kısa olmaması ve boy kilo endeksinin orantılı olması,
 • Arşiv ya da güvenlik soruşturmalarında hiçbir olumsuzluğun bulunmaması,
 • Devlet güvenliği, hırsızlık, dolandırıcılık ya da yüz kızartıcı herhangi bir suçtan affa uğrasa dahi herhangi bir cezanın bulunmaması,
 • Hiçbir terör örgütüne üyeliği bulunmamak ya da terör faaliyetinde bulunmamış olmak şeklindedir.

Deniz Harp Okulu İntibak Eğitimi

Bilindiği üzere, lisans düzeyinde eğitim veren bu kurumun 2 adet ana öğrenci kaynağı bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Heybeliada’da bulunan Askeri Deniz Lisesi ve diğeri de ülke çapında eğitim veren sivil liselerdir.

Harp okulunda bu her iki lise türündeki öğrenciler için de intibak eğitimi süresi 6 haftadır. Bu eğitimin amacı; öğrencilere okulun tanıtılması, askeri kanun, yönetmelik ve yönergelerin, askeri örf ve adetlerin öğretilmesi, öğrencileri temel ve savaş beden eğitimi bakımından yüksek bir seviyeye getirmek, askeri lise/sivil kaynaktan alınan aday öğrencilere eğitim-öğretim yılı başlangıcından önce nazari/tatbiki temel askerlik bilgilerini vermektir.

Deniz Harp Okulu Dersleri

Bu okul hem askeri hem de sivil mühendislik eğitimi veren bir eğitim kurumudur. Askeri derslerin yanı sıra, yukarıda belirttiğimiz mühendislik bölümlerinden hangisinin seçildiğine bağlı olarak farklı uzmanlık alanlarından dersler okutulmaktadır. Harp okulu dersleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Deniz Harp Okulunda Okutulan Dersler Nelerdir?

Yorum yapın