Denizcilerin Aile Hayatı

Denizcilik mesleğini yapmak isteyen  genç arkadaşların akıllarında belli başlı ana sorular olduğunu gördüm. Bu sorulardan birisi de denizcilerin aile hayatı nasıldır. Gemide kaç ay çalışıp evimize ne zaman döneriz. Denizcinin düzenli aile yaşantısı olur mu? gibi sorular. Bu yazımda size bu konular hakkında çok kısa bilgiler vereceğim. Durumları kendi yaşantınız ile kıyaslama yapabilirsiniz.

Denizcilerin Aile Hayatı Nasıl?

Aile yaşantısının bizim toplumumuzda yeri çok daha önemlidir. Bir Avrupalı ailede çocukların 18 yaşında kendi yaşamlarını kurmaları adına serbest bırakılırken, bizde tam tersi, adam 50 yaşına gelip çoluk çocuğa karışsa bile anne babası hayatta ise hala müdahalelerde bulunur, korumacı bir yaklaşım sergilenir.

Hal böyle olunca da, meslekleri gereği aylarca bırak aileyi, vatanından uzakta olan denizciler akla gelmektedir. Denizcilerin aile yaşantısı nasıl olacaktır? Aylarca eve gelmeden nasıl bir aile yönetimi sağlanacaktır?

Denizcilerin Aile Hayatı Nasıldır?

Burada televizyon dizilerinden birisi (Öyle bir geçer zaman ki) insanların yarasına tuz batar nitelikte, çok ters bir etkide bulundu maalesef. zaten insanların akıllarında soru işareti varken, bu dizi gerçekten de denizciler hakkında insanların kafalarında çok ters etkiler ortaya çıkardı. Gerçekten de denizcilerin aile yaşantısı tam da dizide geçen gibi mi? Her denizcinin, her limanda bir sevgilisi var mıdır?

Denizcilerin Aile Hayatı Zordur

Denizcilik mesleği işin gerekleri nedeni ile gözden uzak çalışılan bir iştir. Dolayısı ile denizcilerin bir aile sahibi olması zor görünüyor. Bu doğru. Sonuçta denizciler ortalama olarak 23-24 yaşlarında mesleğe atılıp bir çok yaşıtlarının göremeyeceği ülkeleri o yaşlarında, hayatlarının en hareketli döneminde görüyor ve daha da güzeli maaş getirisinin de fazla olması nedeni ile çok daha rahat ve hayallerindeki gibi zaman geçirebiliyorlar.

Karada standart bir işi olan insanlar için bu sadece hayallerdeki bir plan veya ancak yılda 1 kere yapılabilecek bir tatil durumundadır. Oysa denizciler için rutin bir durum olmaktadır. Yani dışarıdan birisi için hayalleri kurulan durum psikolojik olarak herkesin beynine kazınıyor. Öyle olunca da bu kadar eğlenceli hayatı olan denizci neden evlensin ön yargısı ortaya çıkıyor.

Denizci tarafından aile yaşantısı ise çok daha farklı. Tamam. Bazı limanlarda güzel eğlenceler oluyor. 3 gün 5 gün veya 10 gün. Peki sonrası? Yine gemi ve işler. Kontratınız 6 ay diyelim. Geldiniz evinize. O kadar yer görüp kısılmış gibi hissedersiniz kendinizi. Beraberce, kendi ülkenizde, bildiğiniz yerde güzel vakit geçireceğiniz bir dost, bir sırdaş, bir yoldaş ararsınız. Çünkü diğer eğlenceler yaşancıdır sizin için. Geçicidir. Siz kalıcı bir şeyler istersiniz.

Birisi ile görüşürsünüz, anlaşırsınız ama bu sefer de yine mesleğiniz araya girer. Gemiye gidersiniz ve 6 ay daha yoksunuz. Geldiğinizde her şey değişmiş olabilir. Sonuçta “Gözden ırak olan, gönülden de ırak olur” diye bir atasözümüz var. Sağlam bir ilişkinin temelini karadaki bir kişi 1-2 yılda atabilirken sizin için bu süreç 3-4 yıl alabilir. Sonuçta karşınızdaki kişiyi tanımaya çalışıyorsunuz ve her seferinde araya deniz giriyor.

Denizcilerin Aile Hayatı Evlilik Aşaması

Denizcilerin evliliğe karar vermesi çok daha sıkıntılı süreçleri doğurabilmektedir. Anlaştınız, aileler ikna edildi, her şey tamam. Nikahtayız. Sonrası ? Deniz mi? Mecburen deniz. Sonuçta sizin mesleğiniz bu. Yeni evlisiniz ve eşinizi bırakıp denize gidiyorsunuz. Veya eşiniz tarafından düşünün. Yeni evlendiniz ama beklediğiniz adam sizi nikahına alıp yine gidiyor. Çok zor bir durum. Denizde kalma süresine göre çok stresli günler. 6 ayda 1 ay buluşma vb.

Her iki tarafın da sinirlerinin gerileceği, kafasında çok şey kurabileceği dönemler işte bunlar. Gerginlikler anlaşmazlıklar, kuruntular ve takıntılar en çok bu aşamada oluyor ve maalesef en çok anlaşmazlıklar da bu safhada yaşanıyor. Öyle ya. Madem ki yanında olmayacaksın, denize gideceksin, neden evlendin? İşte burada her iki tarafın da anlayışlı olması gerekiyor. Hele bir de arada çocuk var ise çok daha zor.

Kadın evin hem annesi hem de babası olmak zorunda. Karada yapılacak her türlü işi eşiniz yapmalı siz denizdeyken. Her tarafa koşturmalı, sizi ve evi mağdur etmemeli. Ne kadar zor değil mi? Sizin için zor tarafı da şu ki, sizin de eliniz ve kolunuz bağlı. Her şey yaşanırken elleriniz ve kollarınız bağlı ve müdahale edebilecek bir konumunuz yok. Belki de çocuğunuzun doğumunu bile sonradan öğreneceksiniz.

Denizcilerin Aile Hayatı İmkansız mı?

Elbette imkansız da değil. Özellikle günümüz iletişim teknolojilerin son derece ilerlemesi denizcilerin ve ailelerinin iletişim olanaklarını bir nebze de olsa düzeltmeye yarıyor. Bu arada işler anlatıldığı kadar karışık mı? Yıllarca denizcilik yapıp çok da iyi aile yönetenler inanın ağırlıkta. Ama bilirsiniz işte. Bizde hep kötüler çok reklam yapılıyor. Hem de teknoloji bu derece ilerlemişken, internet, telefon bağlantıları var iken çok daha rahat oluyorsunuz. Tek eksiklik sevdiklerinizin fiilen yanınızda olmaması oluyor. O da belli bir süre sonra aşılıyor zaten. Her eve gidişiniz ayrı bir bayram, her gününüz ayrı bir mutluluk, eğlenceli gün oluyor.

Size bu aşamada önerim şu ki denize ilk çıktığınızda kendinize bir hedef belirleyin ve hedefinize ulaştığınızda aç gözlülük yapmadan denizi bırakın. Denizi hep en güzel zamanlarınız, en farklı duygularınız olarak hatırlayın. Mesela ben denizde çalışarak kendime şu şehirde şu semtte bir ev alacağım. Şu marka bir araba alacağım ve nakit olarak da şu kadar para biriktireceğim deyin. Bu esnada tabi evliliğinizi yapın. Dolayısı ile bir miktar mali düşüş olacak ve hedefleriniz için biraz daha çalışacaksınız. Belirlediğiniz miktarlara ulaşınca da denizi bırakın.

Denizcilerin Aile Hayatı Hakkında Öneriler

Zaten şahsi kanaatim denizi güzel bırakmanın da en mantıklı ve haklı durumu bir aile sahibi olmanız olacaktır. Bir amacınız olacak ve denizi çok daha iyi şartlarda bırakıp karada çok daha mantıklı yerlere geleceksiniz. Bir aileniz olmadan denizi bırakmayı denerseniz fazla bir sorumluluğunuz olmadığından dolayı hem denizdeki maaşlarınızı özleyecek ve karada tutarsız olacaksınız, hem de karadaki işler sizi tatmin etmeyecek, yine hareketli eğlenceli günlerinize dönmek isteyeceksiniz ve bu da sizin bir aile kurmanızı engelleyecektir.

Bu konuda aslında söylenecek çok daha fazla şey de var ama ben şimdi denizcinin aile hayatı konusunu burada tamamlıyorum. Aklınıza takılan bir konu olursa bu yazımızın altındaki bölümden bize yorum atarak ulaştırabilirsiniz.

Yorum yapın