Eğitim Gemisi Kazası

28.06.2019 tarihinde İstanbul Boğazında Piri Reis Üniversitesine ait eğitim gemisi kazası yaşandı. Geçtiğimiz aylarda da Samsun’a çıkışı ile adından söz ettiren eğitim gemisinin kaza görüntüleri basın ile paylaşıldı.

Küçük Temas Var

Öğle saatlerinde Kabataş açıklarında meydana gelen olayda şehir hatları vapurunun manevra yaptığı esnada Piri Reis Üniversitesine ait olan eğitim gemisi ile küçük çaplı bir çatışma meydana geldi.

İstanbul Boğazında yaşanan ve facianın eşiğinden dönülen olayda can ve mal kaybının yaşanmaması en büyük teselli oldu.

Eğitim Gemisi Kazası Vapurun Manevrası Engelledi

Vapurun geri manevra yapmasıyla facianın ucuz atlatıldığı görülüyor. Facianın eşiğinden dönülen o anlar üniversiteye ait gemidekiler tarafından cep telefonu kamerasıyla görüntülendi. Orada da çarpışma öncesi durum ve çarpışma anına ait görüntüler mevcut.

Eğitim Gemisi Kazası Üniversiteden Açıklama

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre olay gerçeği yansıtmayan bilgilerle dolu, kendileri çatışmayı önleme tüzüğüne göre her şeyi yapmış, her iki tarafta da dikkate alınmayacak derecede hasarlar oluşmuş ve karşılıklı olarak konu kapanmıştır gibi bir açıklama yapıldı.

“Piri Reis Üniversitesi Eğitim Gemisi saat 12:35’te Sarayburnu
Limanına yanaşmak üzere Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilmiş “Kılavuz Kaptan eşliğinde” seyir ediyor olduğu esnada “Şehit Sami Akbulut” isimli şehir hatları vapuru ile yakın düşmüştür. 
Yakın düşme durumu sonucu Kılavuz Kaptan eşliğinde seyreden eğitim gemimiz, yakın düşen vapur ile çatışmayı önlemek adına COLREG (Uluslararası Denizde Çatışmayı Önleme Tüzüğü) uyarınca gerekli manevrayı yapmış olmasına rağmen, yakın düşen vapur ile gemimiz arasında çok küçük çapta bir temas gerçekleşmiştir. 
Her iki taraf da hasar beyan etmemiş olup, maddi ve manevi herhangi bir problem ve çevre kirliliği yaşanmamıştır. 

Bu konuda gerçeği yansıtmayan haberlerin dikkate alınmaması önemle duyurulur.

Piri Reis Üniversitesi”

Kılavuz Kaptan Olması Yeterli mi?

Öncelikle olayda can, mal ve çevre kirliliğine ilişkin kayıpların olmaması tek teselli noktası oluyor. Fakat kılavuz kaptanın olduğu bir gemide sorumluluk konusunun tekrar gözden geçirilmesi gerekir. Sonuçta bahsettiğimiz yer sıradan bir liman manevra alanı değil. İstanbul Boğazı. Her an trafik var ve tehlikeli bir trafik.

Yukarıdaki açıklamayı yapan üniversite yetkililerine de hak vermemek elde değil. Kazadır elbette. Her zaman yaşanabilir. Fakat. Bir denizcilik üniversitesinin bu konuda çok daha hassas olması gerekmez mi?

İlk cümlesinde gerçeği yansıtmayan haberlerden bahsedilmiş. İnternette bu kaza ile ilgili araştırmalar yaptığımda haber niteliği taşıyan bir veriye ulaşamadım. Gerçek dışı beyan ile ilgili bir bilgi göremedim ben. Gördüğüm en sağlam veri 1.10sn’lik video kayıtları ve o da artık çarpışma gerçekleşmeden hemen önce görünüyor.

Yorum yapın