En Pahalı Yolcu Gemileri

Dünyanın en lüks ve en pahalı yolcu gemileri denilince aklınıza gelenler hangileri? Peki bu gemiler kaç paraya yapılmıştır? Veya bu yolcu gemilerinin kapasitesi kaç kişidir? Burada sizler için sıralamaya giren ilk 10 gemi ile ilgili kısa bilgiler verip, gemi turuna çıkmak isteyenlere bir ipucu sunmaya çalışacağım.

En Pahalı Yolcu Gemileri 2019

2019 yılının özellikle turizm alanında, yolcu gemileri bakımından parlak geçen bir yıl olduğunu bende bu araştırmayı yaparken öğrendim. Milyar dolarlarla ifade edilen maliyetlerle yapılan büyük cruise gemileri halen dünya etrafında müşterilerine inanılmaz tatil zamanları yaratmaktadır.

İsteseniz yazının devamında bu gemilerin hangileri olduklarına bir göz atalım.

En Pahalı Yolcu Gemileri Royal Caribbean’dan

Listemizin ilk iki sırasında Royal Caribbean International firmasının iki gözdesi yer almaktadır. Allure of the Seas ve Oasis of the Seas.

Allure of the Seas

2009 yılının kasım ayında suya indirilen Allure of the Seas gemisi halen daha dünyanın en geniş yolcu kapasiteli gemisi ünvanını korumaktadır. Finlandiya’da inşa edilen gemi tam 1,4 Milyar Dolar maliyetindedir.

6780 yolcu ve 2200 gemi personeli kapasiteli bu devasa su üstü adasında tam 18 güverte bulunmaktadır.

Allure of the Seas view
Allure of the Seas seyahat
Dünyanın En Büyük Yolcu Gemisi Allure
Dünyanın En Büyük yolcu gemisi allure of the seas gemisinden havuz görüntüsü

Oasis of the Seas

Firmanın aynı seriden 2. gemisi ve dünya sıralamasında da 2. gemi durumunda. Maliyeti bunun da 1,4 milyar dolar değerinde. Allure of the Seas’ten farkı sadece boy uzunluğu 50mm daha kısa. Yanlış duymadınız. Sadece 50mm, yani 5cm kısa olduğundan dolayı 2.liğe düşmüş durumda.

Semphony of the Seas ve Harmony of the Seas

Listenin geri kalanında Semphony of the Seas ve Harmony of the Seas bulunuyor. Bu iki gemi de STX Fransa’da inşa edildi. İlk sıradaki iki gemi ile aynı özelliklere sahip. Bu iki geminin maliyeti de 1,35 milyar dolar. 6687 yolcu ve 2200 mürettebat kapasiteli bu gemiler Nisan 2018 tarihinden itibaren denizlerde çalışmaktalar.

Semphony of the Seas
Dünyanın en büyük yolcu gemileri semphony

Yorum yapın