Fonetik Alfabe

Bir telsiz görüşmesinde veya ilk defa telaffuz edilecek bir kelimenin telaffuzunda fonetik alfabe kullanılmaktadır. Peki düşündünüz mü uluslararası fonetik alfabe nedir ve neden kullanılır? Amacı nedir? Bu alfabenin, bilinen standart bil dile ait harflerden oluşan alfabe olmadığını öncelikle bilmek gerekir. İsterseniz beraberce detaylarını inceleyelim.

Fonetik Alfabe Nedir?

Dilbilimcilerin yaptıkları çalışma neticesinde bu alfabe için sesçil alfabe tanımı yapılmıştır. Yani farklı dillerdeki veya özel bir terime ait olan kelimeyi tanımlayabilmek, heceleyebilmek için herkes tarafından bilinen ortak bazı kelimelerin baş harflerinin kullanılması ile oluşturulmuş bir kelimeler topluluğudur.

Örnek vermek gerekecek olursa, “A” harfi ile başlayan bir teknik terim var. Biz buna Ahtung” diyelim misal olarak. Bu terimin tüm harflerinin sesini kimse bilmiyor ve telaffuzlarda da başka başka manalar çıkıyor. Kelimenin ilk harfi olan “A” harfi için Türkiye’de Adana’nın A’sı, İngilizce de ise Amsterdam olarak bilinen kelimeler söylenildiği zaman herkes o kelimenin “A” harfi ile başladığını kolaylıkla anlayabilir. Bir standart oluşturmak adına da tüm dünyada bu “A” harfi ælˈfə (alfa) olarak telaffuz edilir.

Her harf için buna benzer standart kelimeler belirlenmiştir ve operatörler bir kelime telaffuzu yaparken, kelime içerisindeki harfleri bu standart olarak kabul edilen kelimeler ile netleştirebilmektedirler. Buna benzer dünya üzerinde kullanılmakta olan konuşma seslerini kodlayabilmek ve standart hale getirmek mümkün olmaktadır.

Fonetik Alfabenin Amacı Nedir?

Uluslararası Fonetik Aflabe ( Internatipnal Phonetic Alphabet – IPA) amacı, farklı dillerdeki kelimelerin ve sözcüklerin doğru şekilde telaffuz edilmesinin sağlanması, standart ve keyfi tercümelerde meydana gelebilecek olançok sayıda hatanın önüne çelilebilmesi için geliştirilmiş bir alfabedir.

Fonetik alfabe ile ilgili yapılan bazı araştırmalarda da amaç olarak bir kelimeyi diğerlerinden ayırmaya yarayan her ses için ayrı bir sembol geliştirmek olarak belirtilmiştir.

Fonetik Alfabe Nasıl Kullanılır?

Aslında alfabenin kullanımı çok basittir. Örnek vermek gerekirse, bir hava trafik kontrolörü, piste iniş yapacak olan “KLM” havayollarına ait uçak için kendi dilinde KLM diyemez. Onun yerine her milletten pilotun anlayabileceği şekilde KLM’nin baş harfleri ile başlayan fonetik alfabeyi söyler.

K: Kilo
L: Lima
M: Mike

Kısacası KLM yerine telsizden “Kilo Lima, Mike” dediği anda herkes aslında onun KLM demek istediğini anlamaktadır.

Nato Fonetik Alfabeye aşağıdan ulaşabilirsiniz

Fonetik Alfabe Kelimeleri

Denizcilikte Fonetik Alfabenin Kullanılması

Buraya kadar anlattıım kısımlar, tüm dünya için geçerli olan kısımdı. Bir de fonetik alfabenin gemilerde kullanımı durumu var. Malum bugün bir çok gemi, karşı taraf ile haberleşmelerini VHF Gemi Telsizi ile sağlamaktadır. Özellile de seyir emniyetinin tahsis edilmesi açısından, operatörlerin telsizde ifade ettikleri kelimeler en net şekilde anlaşılmak zorundadır.

Gemilerde uluslararası telsiz konuşma dili de İngilizce olduğundan dolayı İngilizce alfabenin en iyi şekilde bilinmesi gerekmektedir. Bu nedenle, denizcilik için IMO’nun yayınladığı fonetik alfabenin en iyi şekilde bilinmesi gerekmektedir. Bu alfabe sayesinde kritik veya olağan durumlarda, karşıdan gelen geminin personeli hangi milletten veya hangi dili konuşuyor olurlarla olsunlar ortak bir noktada herkesin anlayabileceği bir payda oluşmaktadır.

Denizcilik için yayınlanan fonetik alfabe aynı zamanda bazı bayrak flamaları da içermektedir. Aşağıda resimde de görülebileceği üzere, her bir flama, ayrı bir harfi temsil eder ve bazı durumlarda da her flamanın çok farklı anlamları bulunmaktadır.

Uluslararası Fonetik alfabe ile ilgili sizlerinde ekleyeceğiniz konular var ise veya sorularınız var ise, konu altında bulunan yorum bölümden bizlere yorumlarınızı iletebilirsiniz.

“Fonetik Alfabe” üzerine 2 yorum

 1. Bir ödevim var. Şu cumleleri uluslararası fonatik alfabe ile yazacağım. Hiç birşey anlamadim. Nasıl olacak. Nasıl yazacağım. Lütfen yardım edin.
  Ben Berra Bayram.Denizli de yaşıyorum.Bir erkek ikizim var. Dil ve konuşma terapisi okuyorum. Müzik yapmayı seviyorum.

  Yanıtla
  • Merhabalar;
   Öncelikle hangi alanda fonetik alfabe kullanımı yapmak istediğinizi bilemedim.
   Makalede söz konusu olan fonetik alfabe denizcilik alanında kullanılan, belirli flamaların belirli harfleri temsil ettiği ve uzaktan görselleştirilebilecek bir alfabeyi temsil etmektedir.
   Daha detaylı bilgi verirseniz, sizler için de araştırmalarda bulunabiliriz.
   Saygılar.

   Yanıtla

Yorum yapın