Gemi Adamı Alımı

Gemi adamı alımı denildiğinde hemen akla ilk olarak, gemi adamı iş ilanı gelmekte. Aslında burada yazacağım yazı, daha önceden de belirttiğim gemici olmak isteyenlerin aradıkları iş ilanları ile ilgili. Gemide çalışmak istiyorum diyenler her ne kadar arayışlarını bitirmediler ise, gemi adamı ilanı veren kurslar, şirketler de aynı yolla bu açıktan faydalanmak istemektedirler. Bu yazımda sizlere bu alanda verilen yanıltıcı ilanlar ile ilgili bilgilendirmelerde bulunmak istiyorum.

Gemi Adamı Alımı İlanları

Google’da bu şekilde bir arama yaptığınızda bilmem ne denizcilik, bilmem ne gemi adamı kursu gibi farklı adresler çıkmaktadır. Hatta bu kişi yada kurumlar olayı o kadar profesyonel göstermeye çalışıp bunda da başarılı olmuşlardır ki, ulusal çapta tanınan en büyük kariyer sitelerine resmi ilanlar bile vermektedirler.

Burada yazacaklarımı dikkatlice okuyunca, aslında bu yazımın gemide çalışmak istiyorum diyenler için bir rehber olduğunu göreceksiniz. Bu şekilde en azından gemide yüksek maaşlı iş arayışı içerisinde olanlar aradan arayıcı çıkarıp, aynı şekilde, onların yaptıkları gibi denizcilik firmaları ile bizzat görüşebileceksiniz.

Gelin hep beraber gemi adamı alım ilanları konusunun aslında o kadar da büyütülmemesi gerektiği konusunda aklımızı ferahlandıralım.

Öncelikle Evrakları Tamamlayın

Bunu neredeyse tüm yazılarımda dile getirdim. Siz gemide çalışmak için iş ilanlarına baktığınız zaman bu kurslarla veya şirketlerle görüştüğünüzde sizden öncelikle gerekli evrakların hazırlanması için bir ücret talep etmektedirler.

Gemide çalışmak için gerekli belgeler konusunda sizler de bilgi sahibi olursanız, neden bu evraklar için başkasına para ödemek zorunda olacaksınız ki? O nedenle paragraf başında bağlantısını verdiğim yazıdan gemi evrakları konusunu inceleyip işlemlerinizi başlatın. Aldığınız evraklar da kenarda dursun. İş başvurularında sizin çok işinize yarayacak bunlar.

Güvenilir Denizcilik Şirketlerine Gidin

Eğer ki evraklarınız eksiksiz ve sorunsuz tamamlandıysa, aracıların ilk sorun olarak gördüğü ve sizlerden para talep ettiği bir kalemi ortadan kaldırmış bulunuyorsunuz. Şimdi onların da yaptıkları diğer adıma geçelim.

Evrakları tamamlanmış bir gemi adamı, artık resmi olarak denizcilik şirketlerine iş başvurusu yapmaya hazır hale gelmiş demektir. Aradaki kişiler genellikle kendi anlaşmalı firmaları olduğunu ve sizleri onlara göndereceklerini söylerler. Bu aslında doğru. Piyasada çok fazla denizcilik şirketi bulunuyor ve bu adamlar onlara personel temin ederek, sizlerden komisyon ücretini alarak geçimlerini sağlıyorlar. Ama gönderecekleri şirketleri ve gemileri siz değil onlar belirliyorlar. Bir belirsizlik yani.

Gemici Alım İlanları 2020

Aynı mantıkla sizler de kolaylıkla şirketlere, elinizdeki belgeler ile beraber iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Peki denizcilik şirketleri adreslerini nereden bulacaksınız? Eğer ki güvenilir denizcilik şirketlerinde çalışmak istiyorsanız, yine güvenilir bir aracıdan bu adresleri temin edebilirsiniz.

Güvenilir denizcilik şirketleri için Deniz Ticaret Odası’nın Üye sayfasını ziyaret edebilirsiniz. İlgili sayfaya ulaşmak için Deniz Ticaret Odası bağlantısına tıklamanız yeterli olacaktır. Açılan sayfada da aşağıdaki resimde belirtilen yönergeleri uygularsanız, odaya kayıtlı olan tüm üyelerin denizcilik şirketlerine ulaşabilirsiniz.

Şirketlerden Haber Bekleyin

Büyük denizcilik şirketleri gemi adamı alımı ilanını gazetelere veya internete vermezler. Bu büyüklükteki şirketlerin elinin altında sürekli olarak gemi adamı başvurusu bulunur ve ihtiyaç olması halinde onların içerisinden belirledikleri kişileri arayıp gemiye göndermektedirler.

Elbette bu tarz firmalar da genellikle referansı olan kişileri gemilerine göndermek isterler. Ama buna direk olarak torpil gözüyle bakmamak lazım. Siz ne kadar iyi ve başarılı bir insan olursanız olun, olaylara bir de şirketlerin tarafından bakmanız gerekmektedir. Milyonlarca dolarlık bir gemiye hiç tanınmamış, piyasa tecrübesi olmayan birisini göndermek mi, yoksa tecrübesi olan, ve o konuda gemi adamına referans olabilecek kişileri göndermek mi daha mantıklı olur? Bana kalırsa, tanıdığım bildiğim kişileri göndermek daha garantici bir yol oluyor. Ama bu kesinlikle tecrübeniz yok diye alınmayacaksınız anlamına gelmemektedir.

İhtiyaç olması halinde, hiç tecrübesi ve tanıdığı olmayan kişilerin de Türkiye’de çok kurumsal olarak holding şirketlerinin gemilerinde işe başladıklarına ben defalarca şahit oldum. Umudu kaybetmemek gerekiyor. Veya 3-5 başvuru sonrası arama gelmedi diye hemen işi bırakmamak gerekli. Sürekli olarak arayış içerisinde, belirli periyotlarda da başvuru yapılan şirketlere genel durumu sormaya gitmekte yarar olduğunu düşünüyorum.

Devlet Kurumlarına Gemi Adamı Alımı

Aslında bu konuda özellikle takipte kalınması gereken bir diğer basamak da, devletin denizcilik şirketlerinin takibi olmalıdır. Bunlar genellikle gemi adamı alım ilanlarını kamu kurumları siteleri üzerinden vermektedirler. Mesela İşkur, Devlet Personel Başkanlığı, BOTAŞ, TCDD gibi resmi kurumların sitelerini de düzenli olarak takip etmek yararınıza olacaktır.

“Gemi Adamı Alımı” üzerine bir yorum

Yorum yapın