Gemi Çizimi

Gemilerin denizde seyir yapmadan önce nasıl aşamalardan geçtiğini hiç düşündünüz mü? En büyüğünden en küçüğüne bütün gemiler yapılmadan önce planları çıkarılıp üretime belirli bir proje ile girerler. Gemi çizimi de bu aşamalardan sadece bir tanesidir. Eski usülde el ile yapılan çizimler, gelişen teknolojinin de yardımı ile özel bilgisayar programları ile yapılmaktadır. Gelin size gemi yapımdaki bu önemli aşamayı anlatalım.

Gemi Çizimi Nedir?

Basit bir ev inşaatı öncesinde bile belirli hesaplar yapılarak binanın o kadar insanın yükünü taşıyıp taşıyamayacağı konusunun önceden tespit edilebilmesi için projeler çizilmektedir. Bir araba da piyasaya sürülmeden önce prototip aşamasında belli plan ve projeler çizilerek çıkarılacak olan ürünün verimli olup olmayacağı hesaplanır.

Aynı durum gemi projeleri için de geçerlidir. Bir geminin özellikle stabilite hesapları yapılırken, gemini yüzme kabiliyeti ve müşteri isteklerini karşılayabilecek şekilde yüzme yeteneğinin sağlanabilmesi ve bunun hakkında emin olunması için gemi projeleri çizilmektedir.

Gemi Çizimi Kim Tarafından Yapılır?

Kendi alanında hassas hesaplamaları olan ve bu konuda dikkat gerektiren bu projelerin çizimleri, yine alanında uzmanlaşmış gemi inşaatı teknikerleri ve gemi inşaatı mühendisleri tarafından çizilir ve kontrol edilir.

Teknolojinin ilerlemesi ile ana şartları belli olan projelerin özel bilgisayar programları ile yapıldığı olsa da, yine de sonradan eklenen revizyonlar ve müşteri isteklerinin gemi plan ve projesinde yer alması için bir personelin kontrolünden geçirilmesi gerekmektedir.

Gemi Çizimi Programları

Gemi Projelerinin farklı tip ve farklı özellikte olan gemiler için her birisi birbirinden farklı özellikler sunduğunu yukarıda belirtmiştik. Piyasada da bu alanda eksikliklerin giderilmesi için kullanılan farklı gemi dizayn programları mevcuttur.

Bunlar için sitemizde ilerleyen günlerde gemi tasarım programları adı altında özel bir makale yayınlayacağım ama burada bilgi amaçlı olarak gemi plan ve projelerinde kullanılan programların listesi aşağıdaki gibidir

  • Autocad
  • Rhino
  • MaxSurf
  • Aviva
  • Nupas Cadmatic

Gemi Çizimi Programları Nasıl Öğrenilir?

Bu programlar kişisel kullanım için değil, kurumsal kullanıma yönelik olarak özel olarak üretilmişlerdir. Bu nedenle piyasası çok büyük olan gemi inşaa sanayisi için çok büyük olmayan fakat kişisel olarak altından kalkılamayacak miktarlarda lisans ücretleri bulunmaktadır.

Buna ek olarak bu tarz programları tek sefer alarak ömür boyu kullanım yapabileceğiniz anlamı da çıkmamaktadır. Artık yazılım şirketleri , piyasaya sürdükleri bu programın kullanımı için yıllık lisanslama veya aylık lisans kiralama işlemleri yapmaktadırlar.

Örnek vermek gerekirse bir CADMATIC programının bir lisans için yıllık kullanım ücreti 5000Euro gibi bir fiyatı bulabilmektedir ki ev kullanıcıları için çok çok uçuk bir fiyat olduğu aşikardır.

Yine de bu programların öğrenilebilmesi için internette bir çok mecrada tutorial adı verilen eğitim videolarına ulaşabilirsiniz. En azından program ile karşılaştığınızda ara yüzlerine hakim olabilirsiniz. Tabi bahsettiğimiz alanına özgü programlar için geçerlidir. Yoksa bir AutoCad programını editional versiyonuna ulaşıp kısa süreli demoları ile pratik yapma imkanınız bulunmaktadır.

Yorum yapın