Gemi Kaptanı Korona’dan Hayatını Kaybetti

Ülkemizin ve dünyanın Covid-19 virüsü ile mücadelesi esnasında gelen Çinli gemi kaptanı Korona’dan hayatını kaybetti haberi, yeni bir takip noktasının oluşması gereğini hatırlattı. Geminin boğaz geçiş sırası nedeni ile demir bölgesinde beklemekte olduğu sırada, daha önceden enfekte olan gemi kaptanı hayatını kaybetti.

Çinli Gemi Kaptanı Korona’dan Hayatını Kaybetti

Geminin bir Çinli şirket tarafından işletildiği ve kaptanının da Çin vatandaşı olduğu biliniyor. İstanbul boğazından geçmek üzere demir sahasında bekleyen gemi kaptanının hayatını kaybetmesi neticesinde durum yetkililere bildirildi.

Gemi Karantinaya Alındı

Gine’den yükünü alıp Ukrayna’ya tahliye edecek olan Hong Kong bayraklı ve COSCO Shipping and Bulker şirketinin işlettiği gemi, boğaz geçişi öncesi ikmal yapmak üzere demir sahasında demirledi. Gemi kaptanının da bu esnada korona virüsten dolayı hayatını kaybettiği bildirildi.

Çinli Gemi Kaptanı Koronavirüsten Hayatını Kaybetti

Ölüm haberinin ardından hemen Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ekiplerine bilgilendirme yapılarak yetkililerin olay yerine gelmesi sağlandı. Koronavirüs’ten ölen kaptanın cenazesinin Çin’e gönderileceği belirtildi.

Korona Virüsü Denizcilik Sektöründe

Bir çok sektörü dolaylı veya direk yol ile etkileyen bu virüs, uluslararası ticaretin bel kemiğini oluşturan denizcilik sektörü için de çok hayati riskler taşıyor. Sonuçta gemi adamları farklı limanlara, farklı yüklere ulaşmak ve teslim etmek zorundalar. Bu esnada da virüsten etkilenmeleri çok kolaylaşıyor.

Denizcilerin Koronavirüs Tehlikesi

Burada göz ardı edilen bir durumu da sizlerle paylaşmak istiyorum. Tüm dünyada, bir çok sektör el ele vererek bu virüsü alt etmek için ek önlemler, tedbirler almasına rağmen, ben hiç bir yerde özellikle bu tehlike ile en az sağlık çalışanları kadar iç içe olan denizcilerden bahsedildiğini duymadım.

Hususi olarak denizcilik haber sitelerine girdiğimizde de Türk denizcilerinin hava limanlarında nasıl mahsur kaldıkları ile ilgili haberler var. Denizcilik şirketlerinin personelin hayati tehlikelerini en aza indirmek için aldığı bazı önlemleri görüyoruz ama bu virüs tehlikesinin sadece içeriden alınan önlemler ile değil, aynı zamanda dış mekan ile olan ilişkiler konusunda da alınacak önlemler ile düzeleceği belirtilmektedir.

Uluslararası ticaretin önemini en üst düzeye çıktığı bu günlerde, bu ticareti yapan emekçilerinde de en kısa zamanda uygun şartlarla çalışması dileklerimle.

Yorum yapın