Gemi Stajı Ayarlamak

Denizcilik Fakültesi öğrencilerinin en büyük sorunlarını soracak olursanız akıllara ilk sırada gemi stajı ayarlamak gelecektir.Eğitimi tamamlayabilmek için yeterli miktarlardaki staj süresini tamamlamak gerekmektedir. Genellikle denizcilik eğitim kurumlarının öğrencilerinin aynı zamanda staja çıkacak olmasından dolayı, gemide staj yapmak isteyen öğrencilerin sayısı çok fazla olmasına rağmen, yeterli sayıda gemi bulunmamasından ve son yıllarda kontrolsüz olarak denizcilik eğitimi veren kurumların çoğalmasından dolayı staja çıkılacak gemi bulma işi zorlaşmıştır.

Uzakyol Gemi Stajı Ayarlamak

Yazımızın başlığı ve giriş cümlelerinden de anlaşılabileceği gibi bu yazıda sizlere bazı püf noktalarını paylaşarak, öğrenciler için neredeyse kabus haline dönüşmüş bu sorunu az da olsa kolaylaştırmanın ipuçlarını sizlerle paylaşacağız.

Gemi Stajı Ayarlamak İçin İlk Yol Şirketler

Şimdi ilk olarak, mezun olduğunuzda hangi şirketlerle muhatap olacağınızı biliyor musunuz? Denizcilik Şirketleri iletişim bilgilerini edinin bakalım. Bunu en garanti şekilde Deniz Ticaret Odasının web sitesindeki üyeler bölümünden edinebilirsiniz.

Bir diğer iletişim bilgisi edinme yolu da tavsiyedir. Evet. En eski iş ortaklığındandır. Denizcilik Fakültesi öğrencisi iseniz, sizin okulunuzdan da gitmeyi planladığınız şirketlerde çalışmış, çalışmakta olan veya orada çalışmış birisini tanıyan kişiler çıkacaktır. Onlar aracılığı ile de bağlantı kurabilirsiniz.

Gemi Stajı Ayarlamak İçin Karar Verin

Bir şirketle görüşmeye gideceksiniz ama şirketin filosundaki gemiler sizin çalışmak istediğiniz veya sizin stajınızı tamamlamanıza yeterli minimum özellikteki gemileri barındırıyor mu? Siz tankerde staj yapmak istiyorsunuz ama, filosunda tanker gemilerini barındırmayan bir şirket ile görüşmeye gitmek ne kadar mantıklı olabilir değil mi?

Şöyle de bir durum var. Zaten gemilerde staj yapabilecek seviyeye gelmeniz demek, denizcilik fakültelerinde en az 1 yıllık bir eğitim almış olmanız demektir ve bu aşamadaki bir öğrenci en kaba hali ile gemi tiplerini ve çalışma şartlarını öğrenmiş demektir. Dolayısı ile staja çıkmayı planlayan bir öğrenci zaten hangi tip gemide çalışma hayali olduğunu bilir ve ona göre şirketlere staj başvurusunda bulunur.

Gemi Stajı Ayarlamanın Planlama Aşaması

Çalışmak istediğiniz gemi tipini baz alarak şirketlerinizi belirlediniz ve elinizde kabarık bir liste mevcut. Harf sırasına göre mi şirket ziyaretlerinde bulunacaksınız? Tabiki hayır.

Elinizdeki listede bulunan yüzlerce firmadan ismini duyduklarımızı belirleyelim. Birçok kişi telaffuz etmiş olabilir veya internet yardımıyla bunlar belirlenebilir. Yaklaşık olarak 15-20 en iyi şirketi belirlememiz yeterli olacaktır. Bunu belirlerken kullanacağınız kriterler sadece gemi stajyer maaşları olmamalı. Sefer bölgeleri, gemi yaşı, gemi personelinin eğitim durumları ve hangi denizcilik eğitim kurumlarından mezun oldukları gibi önemli bilgiler belirleyici olmalıdır.

Gemi Stajı Ayarlamak İçin Şirketlere Ziyaretler

İşin can alıcı ve sizin de geleceğinize yön verecek aşama burası aslında.
Listemizdeki şirketlere sırası ile ulaşma zamanı geldi. Şimdi, denizcilik şirketi iletişim bilgilerinden ilgili şirketin insan kaynakları departmanına telefon ederek randevu almanız sizin yararınıza olacaktır. Bu sizin hem planlı olduğunuzu gösterir, hem de çat kapı giderseniz ilgili kişinin o esnada başka bir işi olduğundan şirketten geri çevrilebilirsiniz. Size önerim ne olursa olsun telefon ile randevu alıp, zamanında görüşmeye gitmeniz gerekliliğidir.


Kendinizi tanıtıp gemi stajı görüşmesi randevunuzu aldınız. Görüşmeye sıradan bir görüşme olarak gitmeyin. Şirket hakkında gitmeden önce bilgi edinin. Kaç tane gemisi var, tonajları neler gibi. Çok resmi olmamak kaydı ile düzgün bir kıyafetle ve traşla görüşmeye gitmenizde fayda var. İstekli olduğunuzu ilgiliye gösterin ve gereksiz sorular sormaktan çekinin. Gemi stajı başvuru formunuzu doldurup, fotoğrafınızı da verin. Staja çıkmak için hazır olduğunuz tarihi de belirtin ki en uygun gemi için planlamanız yapılsın.

Gemi Stajı Ayarlamak İçin Beklemelisiniz

Her şirket hadi sen bizim artık stajerimizsin. Şu tarihte şu gemiye gidiyorsun demez. Diyemez. Bir planlama kapsamında değerlendirmeye girersiniz öncelikle. Dolayısı ile sizler için bir bekleme süresi başlamıştır.

Eğer şirketten size kesin olarak staja çıkarma ile ilgili bilgi verilmedi ise, başka şirketlerle de görüşeceğinizi çekinmeden bildirin. Bundan zarar değil, fayda gelir. Hem onlara karşı dürüst olduğunuzu gösterirsiniz, hem de kendi şansınızı arttırırsınız. Diğer gideceğiniz şirkete de aynı bilgilere verin. Unutmayın ki insan kaynakları müdürleri birbirlerini çok iyi tanır denizcilik sektöründe. Sizin sakladığınız bilgiler er yada geç onların kulaklarına gidecektir.

Gemi Stajı Ayarlamak Son Dakikaya Kalmamalı!

Unutmadan eklemek istediğim önemli bir konu da var. Bu gemi stajı görüşmelerinizi staja çıkmadan 1-2 hafta önce yapmayın. Mümkün olan ilk fırsatta, okullarınızın açıldığı ilk zamanlarda yapın ki, herkes staj başvurusuna gittiğinde, gemiler stajyerler ile dolduğunda eliniz boş dönmeyin.

Bu süreç özellikle deniz ulaştırma işletme mühendisliği öğrencileri için çok zordur. Her durumda staj konusunda bir sıkıntınız olursa, lütfen sitemize de bakmayı unutmayın. Elimizden gelen yardımı yapmaya çalışırız.

Kolay gelsin…

Yorum yapın