Gemi Takip

Sevdikleri, yakınları gemide olanlar için, önceden veya halen gemide çalışan kişiler için gemi takip bir noktadan sonra tutku veya hastalık haline gelebiliyor. Bunun için de günümüz teknolojisinde bizlere yardımcı olan bazı sistemler mevcut ve herkes bunları ücretsiz şekilde kullanabiliyor. İsterseniz bu yöntemleri beraberce inceleyelim.

Gemi Takip Nedir?

Her ne kadar teknoloji çağında yaşıyor olsak bile, bazı zamanlarda gemilerde çalışan yakınlarınız ile iletişime geçmekte zorlanabilirsiniz. Çünkü her lokasyonda kişisel iletişim araçları verimli şekilde çalışamayabiliyor.

Özellikle buna benzer durumlarda insanların gemi pozisyonlarını internet üzerinden takip etmelerine imkan sağlayan bazı internet siteleri bulunuyor. Bu şekilde merak ettiğiniz kişilerin gemileri o esnada nerede veya varış limanına ne zaman ulaşacaklar kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Gemi Takip Sistemleri

Aslında bunun için sizin ek bir ekipman yada sistem bulundurmanıza gerek yok. Gemide bulunan entegre sistemler ile sizde mevcut olan internet bağlantısı zaten bu eksikliği sizler için gidermeye yetiyor.

Gemilerde bulunan AIS Sistemlerinden daha önce sitemizde bahsetmiştik. Otomatik tanımlama sistemi adı verilen sistemler, anlık konumlarını, rotalarını çevredeki diğer gemiler ile sürekli olarak paylaşmaktadırlar.

Burada bahsedeceğimiz yöntem ile siz de merak ettiğiniz bir geminin AIS Sistemi bilgilerine internet aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Gemi Takip Nasıl Yapılır?

Şimdi işin hokus pokus kısmında. İnternette, o an AIS Sistemleri açık olan gemilerin verilerini gösteren Marine Traffic adında bir web sitesi mevcut. Öncelikle internet tarayıcınızdan oraya giriş yapıyorsunuz.

Gemi Takip Web Sitesi

Açılan ana sayfanın sol tarafında bulunan büyüteç simgesine tıklayarak açılan menüye veya sağ üst tarafta bulunan vessel, port, etc yazan bölüme arama yapmak istediğiniz gemi adının (liman da olabilir) ismini Türkçe karakter olmadan yazın.

İnternetten Gemi Takibi Yapmak

Açılan sayfada geminin haritadaki güncel verileri görünecektir.

Gemi Takip Programı

Bunun için ayrı birçok program mevcut. Özellikle android veya apple uygulamaları da olmasına rağmen bilgisayardan gireceğiniz bu sitede çok daha detaylı bilgilere de sahip olabilirsiniz.

Şunu da belirtmekte yarar var. Bizim burada tanıtımını yaptığımız site masaüstü bilgisayarlar için kullanılan ücretsiz versiyondur. Özellikle denizcilik şirketleri, kendi filolarını anlık olarak sınıflandırıp takip etmek için ücretli versiyonları da kullanmaktadırlar.

Ama bireysel kullanım için uydudan gemi izleme amaçlı olarak bizim de kullandığımız yöntem, yukarıda anlatılan yöntemdir.

Yorum yapın