Gemide Çalışmak

Gemide çalışmak yaşam şartlarının gitgide zorlaştığı bu dönem daha bir cazip görünmektedir. Gemici olmak isteyen bir kişi muhtemelen bunun araştırmasını yapıyorsa gerekli olan belgeler konusunda fazla bilgisi bulunmuyordur. Bu yazımda da sizlere gemide çalışmak için gerekli olan belgeler, gemide çalışma başvurusu nereye yapılır gibi sorulara cevap vermeye çalışacağım. Hatta gemide çalışanların maaşları konusunda da fikirler verebilirim.

Gemide Çalışmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Gemide çalışmak isteyenlere yönelik olarak bazı gazetelerde ve tanınmış internet sitelerinde bazı ilanlar yayınlandığı görülüyor. Son zamanlarda bu iş epey genele yayılmış durumda. Oysa ki gemide çalışmak için gerekli evraklar veya belgeler hazırlanmadan bu söz konusu olamıyor. Sonuçta karada bile araba, motor kullanmak için dahi ehliyet gerekiyor. Gemide çalışmak için de buna benzer belgeler bulunmaktadır.

İsterseniz kısaca gemide çalışmak için yapılması gerekenler konusunda kısa başlıklar halinde açıklamalarda bulunalım

Eğitim Almalısınız

Basit bir işi yapacak dahi olsanız bununla ilgili bir eğitim alınması gerektiğini bilirsiniz. Bu ister okul şeklinde olsun, ister usta çırak ilişkisi şeklinde olsun. Daha önce yapmadığınız bir işi öğrenip meslek edinmek isterseniz bir şekilde o iş ile ilgili birilerinden eğitim alınması gerekmektedir.

Denizci olmak istiyorum diyen birisi de bu konuda ilk önce eğitimlerini alıp bu alanda kendini yetiştirmelidir. Bunun sonunda da yeterli seviyeye geldiğini belgelemelidir. Eğer ki gemide kaptan olmak istiyorum veya zabitan kadrosunda çalışmak istiyorum diyorsanız, bunun için ilgili eğitim kurumlarına başvuru yapılmalıdır. Lisans düzeyinde fakültelere başvurmak gibi.

Gemi Adami Kurslari
Gemi Adamı Kursları

Fakat o kadar eğitim alamam, gemi mürettebatı olmak istiyorum veya tayfa olmak istiyorum diyorsanız işiniz daha kolay olacaktır. Piyasada Ulaştırma Bakanlığından onaylı gemi adamı kursları bulunmaktadır. Bunlardan birisine katılarak gerekli teorik ve pratik eğitimlerini alabilir ve kurs bitiminde size verilecek sertifikayı almanız yeterli olacaktır. Daha öncesinde ise yine sitemizde yayınlanan gemi adamı kursları ile ilgili bilgilendirme yazısına bakabilirsiniz.

Bu aşamada unutmayın! Gemide çalışmak istiyorum derken, elinizdeki birikimi almak isteyen dolandırıcılar da piyasada çok fazla var. Ondan dolayı eğitim almayı planladığınız eğitim kurumunu iyice araştırmanızı öneririm.

Liman Başkanlıklarına Başvuru Yapmalısınız

Gemide çalışmak için düşülen hatalardan birisi de aracılardan medet ummaktır. Daha önce de benzer konularda defalarca yazılar yazmış olmama rağmen, bu sektörde çalışmak isteyen insanların hayalleri daha ağır basıyor. Hele de ekonomik olarak son noktaya dayanmış insanlar, bu umut tacirlerinin sahtekarlıklarına daha fazla inanma eğilimine giriyorlar.

Öncelikle bilinmesi gereken bir konu var. Sizin gemide çalışmanıza onay verecek tek kurum var. O da Liman Başkanlıkları. Gemide çalışmak için gereken en önemli evrak olan Liman Cüzdanı Almak İçin liman başkanlıklarına başvuru yapılmalıdır.

Liman Cüzdanı Almak İçin Gerekli Belgeler

 • İkametgah
 • Diploma/Öğrenci Belgesi (Diplomanın orjinali ve fotokopisi / öğrenci belgesinin aslı)
 • Sağlık Raporu orjinali ve fotokopisi
 • Son 6 ay içerisinde alınmış sabıka kaydı
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi
 • İl veya İlçe nüfus müdürlüklerinden alınan parmak izi kaydı yazısı (Gemi adamı cüzdanı çıkarılmasında sakınca yoktur yazısı)
 • Eğitim kurumlarından aldığı belgeleri gösterir başarı belgeleri / Yazıları
 • 2 adet fotoğraf
 • Aşçı kadrosu için en az 6 ay çalıştığını gösterir bonservis/hizmet belgesi
 • Yarım kapak dosya
 • Harç makbuzları
 • Askerlik durum belgesi

Gemide Çalışmak İçin Denizcilik Şirketi Bulmak

Aslında gemide çalışmak için gerekli olan en önemli adımlardan birisi ve sonuncusu da bu. Her ne kadar evraklarınız belgeleriniz tam olsa bile, düzgün bir denizcilik şirketi ile anlaşma yapılmadan gemide çalışılması maalesef imkansız görünüyor. Yine sitemizde En İyi Denizcilik Şirketleri adında bir yazı da bulunmakta. Buradan edinilecek bilgilerle çalışmayı planladığınız denizcilik şirketleri ile ilgili bir ön bilgi sahibi de olabilirsiniz.

Bu noktadan sonrası aslında sizin ikili ilişkilerinize kalmış durumda. Burada kapı kapı denizcilik şirketlerine de gidip iş başvurusu yapabilirsiniz, veya bu konuda alanında uzmanlaşmış insan kaynakları profesyonellerinden sizi gemide çalışmak için göndermeleri konusunda yardım alabilirsiniz.

Eğer denizde çalışmak konusunda daha önce bir tecrübeniz yok ise ( ki bu yazıyı hala okuyor olmanızdan, böyle bir tecrübenizin olmadığından dolayı buraya bilgi edinmek için geldiğinizi anlayabiliriz) en iyisi işi uzmanlarına bırakmak olacaktır.

Gemide iş bulma konusunda bir başka etkili yol ise her zaman en çok işe yarayan yol, bir şekilde o alanda gemide çalışan bir tanıdığın aracılığı ile kişisel bilgilerinizin bir denizcilik şirketine bırakılması olacaktır.

Yorum yapın