Gemide Hastalık

Hastalığın her türlüsü kötüdür fakat gemide hastalık kadar zor bir durum da olamaz sanırım. Sonuçta destek alınabilecek bir tıbbi kurum yok, aile yanında değil vb. Gemide çalışmak isteyenlerin merak ettiği konulardan birisi olan gemide hasta olmak ile ilgili yazımızda siz de kendinizden ilginç şeyler bulabilirsiniz.

Gemide Hastalık Önlemleri

Gemide hasta olmak elimizde olan veya kimsenin özellikle istediği bir şey değildir. Bu nedenle hasta olabilecek kişinin tekrar sağlıklı haline kavuşabilmesi için bir takım önlemler alınmıştır. Örneğin gemilerde doktor veya ilaç bulundurmak, özel tıbbi yardım hatlarından destek almak gibi. Dilerseniz gemilerde hastalığa karşı alınan önlemler konusunda aşağıdaki duruları inceleyelim.

Gemide Doktor Var Mı?

İnsanlık hali. Gemide hasta olunabilir. Bundan daha da önemlisi, hasta olunması durumunda buna kim müdahale edecek? Gemide doktor var mı? İşte burada çalıştığınız gemi devreye giriyor. Eğer yolcu gemilerinde yani cruise gemilerinde çalışıyorsanız, kuaföründen fitness eğitmenine, otel görevlisinden aşçısına kadar her meslekten insanın bulunduğu yolcu gemilerinde doktor var mı diye sormak mantıksız olacaktır. Neredeyse tam teşekküllü bir hastane bile var denilebilir.

Hangi Gemilerde Doktor Bulunur?

Peki aynı durum yük gemileri için de geçerli olabilir mi? Yani yük gemilerinde doktor var mı? İşin orası biraz sıkıntılı işte. Ticari yük gemilerinde az personel ve maksimum iş hedef alınmıştır. Bu nedenle yük gemilerinde doktor bulunmamaktadır. Onun yerine eğitimlerinde tıbbi müdahale eğitimleri almış ve gerekli stajlarını tamamlamış olan zabitler gemide hasta olan personele müdahale etmektedir.

Gemide İlaç Var Mı?

Gemide doktor var mı aşamasını geçtikten sonra, bu kişiler gemide hasta olan personele nasıl müdahalede bulunacaklar, gemide tedavi nasıl olur gibi sorular akıllara geliyor. Hastalık tedavisi ilaçlarla yapılır. Peki gemide ilaç var mı? Soruların tümüne yanıt evet olacaktır. Gemide belirli kategorilerden 38 farklı ilaç türü bulunmaktadır ve bunlar da düzenli olarak takip edilip sayılarak kontrol altında tutulur ve gemide hasta olan bir personel olursa tıbbi kayıtları tutularak hastalık sebebi, teşhis ve tedavi yöntemleri gemi revir kayıt defterine yazılarak takip edilir.

Gemide Sağlık Sorununda Yapılanlar

Gemide hasta olmak aslında sıradan bir durum. Çoğu zaman insanlar kendi kendilerine, dinlenerek de tadavilerini tamamlıyorlar. Ama bazı zamanlarda da istenmeyen kaza durumları veya beklenmedik acil tıbbi durumlar yaşanabiliyor. Örneğin gemide böbrek taşı sancısı veya böbrek taşı düşürmekgemide kalp krizi geçirmek, vücudun bütünlüğünü bozan bir kopma, kanama vakası yaşanabiliyor. Bu durumda sakin olmak gerekmekte ve soğukkanlılıkla olaya en kısa zamanda en doğru müdahalede bulunulmak durumundadır. Gemide elektrik çarpmaları, gemide kalp krizi geçirmek, gemide böbrek sancısı çekip böbrek taşı düşürmek bunlardan sadece bazılarıdır.

Gemide Doktorluk Yapmak

Eğer gemide acil bir sağlık durumu oluşursa, gemide müdahale edilemeyecek boyutta olduğuna karar verilirse en yakın liman otoritesinden yardım talep edilir. Bu esnada ekipler gelene kadar kazazede veya hastanın sağlık durumunun stabil kalmasına gayret edilir.

Örneğin gemide kalp krizi geçirdiğine kanaat getirdiğiniz bir personele gemide müdahale edemezsiniz. Hemen tıbbi yardım talebinde bulunursunuz ve hastanın kan basıncını düşürmek için aspirin gibi kan sulandırıcı takviyesi yaparak tansiyonunu belirli bir seviyenin altında tutmaya çalışırsınız.kadar kötü ve istenmeyen bir durumsa, hasta olduktan sonra da çaresiz olmuyorsunuz. Hastalık süreci karadakine göre biraz daha zahmetli geçse de, uygun bir limanda tam bir doktor muayenesine girebiliyorsunuz veya şanslıysanız zaten limana varana kadar iyileşmiş de oluyorsunuz. En güzel tedavi yönteminin de istirahat olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim.

Yorum yapın