Gemide Pazar Günü

Denizde çalışan insanların tüm çalışmaları her zaman merak konusu olmuştur. Ama özellikle karada olan insanların tatil yaptığı izin günlerinde denizdekiler ne yapıyor? Gemide pazar günü ne yapılıyor? Tatil oluyor mu yoksa çalışmaya devam mı? Bu gibi soruların ardı arkası kesilmiyor. Bu nedenle bu yazımda sizlere gemiciler pazar günü ne yapar konusunu incelemek istedim.

Gemide Pazar Günü Ne Yapılır?

Eğer bir liman cüzdanınız var ise ve belirli süreli bir kontrat için gemi ile sefere çıktıysanız, ailenizden uzak kaldığınız süre boyunca sizin için günlerin çok da bir anlamı yok gibi bir şey denilebilir. Ailenizden uzakta en güzel tatili yapsanız ne olacak sanki?

Bu nedenle gemideki çalışmalar da belirli bir düzen halinde devam eder. Bildiğiniz gibi gemide iş bitmez. Ama işini bilen zabitler, personelin yorulduğunu hissettiklerinde gemide boş bir tatil günü yakalayabilirler. Bunu da genellikle pazar gününe denk getirirler.

Gemide Pazar Günü Mesaisi

Özellikle uzak hatlarda çalışan gemilerde geminin iş yoğunluğu da dikkate alınarak pazar günü tatil edilir. Bu saatte sadece vardiyası olan personel gerekli vardiyalarını tutar ve istirahate çekilirler.

Tabi pazar günü bir limana denk geldiyse veya bir denetleme durumu söz konusu ise bu tatil geçerli olmayabiliyor. Ama zabitler öyle durumlarla karşılaştıklarında, es geçilen bu pazar tatilini başka müsait bir gün yine yaptırıyorlar. Sonuçta gemide bir gün bile olsa yalnız başına kafa dinlemek ayrı bir güzellik.

Gemide Pazar Günü Kahvaltısı

Karada çalışan bir kişi olsanız ve pazar gününüz tatil olsa ne yapardınız? Muhtemelen sabahın 06:30-08:00 arasında kalkıp kahvaltı yapmazdınız. Gemide de bu konuya dikkat ediliyor. Özellikle zorlu gemilerde ve hatlarda çalışan gemi adamları pazar günü tatili alırlarsa, kahvaltı ile ilgili küçük bir değişiklik alabiliyor.

Gemide Açık Büfe Kahvaltı

Önceden yapılan bir planlama ile gemi aşçıbaşısı kahvaltı için özel ikramlıklar hazırlayıp gemi ortamında insanlara güzel bir sunum yapar. Bu sunum da saat 10:30 gibi başlayıp 13:00 gibi sonlanınca bunun adına brunch deniliyor.

Gemide Pazar Günü Kuru Fasulye

Her gemide pazar günleri brunch olacak diye bir durum elbette söz konusu değil. Ama Türk personelin çalıştığı gemilerde değişmeyen bir pazar günü rutini vardır. Öğle yemeklerinde kuru fasülye ve pilav çıkar.

Peki sizce neden gemilerde pazar günü kuru fasulye yemeği yapılır? Düşündünüz mü? Bununla ilgili farklı rivayetler günümüze kadar ulaşmıştır. Bir rivayete göre, her gün birbirinin aynı geçen rutin denizcilik günlerinde personelin zamanı takip etmesindeki zorluktu. Şimdiki zaman ile kıyaslamayın. Dijitalleşmenin olmadığı, daha ilkel bir yaşam hayal edin. Personel her gün aynı işleri yapıyor ve dış dünya ile iletişim kopuk. En güzel zaman takip aracı, gemi aşçı başısının pazar günleri kuru fasulye yapması. Öğle yemeğinde bu yemeği görenler o günün pazar günü olduğunu öğreniyorlardı.

Gemide Pazar Günü Yemeği Kuru Fasulye

Bu konu ile ilgili anlatılan bir diğer hikaye de gemiye kumanyanın alınış zamanları ile ilgiliydi. Özellikle hafta başları alınan kumanya nedeni ile, yiyeceklerde bozulmaların yaşanmaması için hafta içerisinde taze sebze ve meyveler tüketilirken, kuru fasulye gibi daha dayanıklı baklagiller hafta sonu en son güne bırakılırdı. Ertesi gün de, gelen taze kumanya ile yiyecekler yapılırdı.

Türk gemilerinde pazar günleri kuru fasulye yemeği yapıldığını söyledik. Benzer durum yabancı gemilerde de var elbette. Onlar da genellikle pazar gününü pizza günü olarak geçiriyorlar.

Yorum yapın