Gemide Spor

Denizin ortasında sosyal yaşantıdan bahsedip de gemide spor yapılıyor mu gibi bir sorunun akıllara gelmemesi olanaksız olur. Sonuçta gemiler her ne kadar bir iş yeri de olsalar, o kadar da ev konumunu almakta ve mesai saatleri dışında insanlar gemide sosyalleşmektedir.

Gemide çalışmak kimisi için çok farklı gelsede, birçokları için tarif etmesi zor bir tecrübe. Hal böyle olunca gemide çalışmak istiyorum diyenler de gemi hayatı konusunda merak içerisinde akıllarına bazı sorular geliyor. İsterseniz gelin bu soruların cevaplarını beraber verelim.

Gemide Spor Yapmak

Aslında bu konuda en temel soru şu. Gemide sosyal hayat nasıldır? Sonuçta spor yapmak da sosyal hayatın vazgeçilmezlerinden birisi. Spor yapmak isteyen için yer, zaman, ekipman önemli değil elbette. Özellikle mesleğe yeni atılacak olan genç zabitler tarafından merak edilen bu sorunun cevabı çok basit. Tüm gemilerde olmasa da artık denizlerimizde seyir yapan gemilerin neredeyse %98’inde gayet donanımlı ekipmanların bulunduğu spor salonları bulmak mümkün.

Denizin ortasında spor yapabilmek için aslında tam teşekküllü bir spor salonuna ihtiyaç yok. Çünkü gün içerisinde makinecilerin makine dairesinde yaptıkları işlerde veya güverte personelinin güvertede yapmış oldukları günlük bakım tutum işlerinde zaten bir spor salonunda da yapabilecekleri hareketler yapılmaktadır.

Gemide Spor Saatleri

Gemilerin çalışma durumuna ve mesai düzenine bakacak olursanız, herkesin sabah 08:00 ve akşam 17:00 çalışmadığını bilirsiniz. Hal böyle de olunca insanlar spor saatlerini, vardiya ve dinlenme saatlerine göre ayarlamaktadır. Ayrıca geminin liman, denetleme veya yükleme boşaltma operasyonlarını da göz önüne almak gerekebilir.

Herkes Gemide Spor Yapabilir mi?

Gemi gibi bir çalışma ortamında herkes aynı ortak alanları kullanmaktadır. Dolayısı ile insanların rütbelerine bakılmadan herkesin aynı mekanı paylaşmaları üzerine kurulmuş bir iş ortamıdır denilebilir. Bu durumda bir spor salonu gemide sadece 1 tane ise, bütün personelin, zabit veya personel ayrımı yapılmadan ortak ve eşit şekilde kullanması esastır.

Çok ekstrem bir durum olmadığı sürece genel olarak kimse, bir diğerinin yaptığı spora karışmaz. Çünkü neredeyse bütün yazılarımızda bildirdiğimiz gibi gemilerde bir aile ortamı çalışma örneği sergilenmektedir. Orada bulunan herkes kader birliği yapmıştır.

Gemide Spor Salonu var mı?

Gemilerde yaşanan bazı kötü örnek teşkil edebilecek durumlarda, spor yapma veya herkesin spor yapıp yapmamasına karar verme yetkisi gemi kaptanına aittir. Örneğin gemi içerisinde, spor salonu kaynaklı olarak bir sorun çıktı. Veya gemi personeli ile zabitan kadrosu arasında daha önceden yaşanmış bir sorunda spor salonu, ortak sauna gibi insanların sosyal amaçla kullandıkları alanların kullanımları yasaklanabilir.

Veya en uç örnek olarak şunu verebilirim. Gemi kaptanı veya baş mühendisi kendinden başka kimseyi, spor yaparken yanında istemeyebilir. Bu durum her ne kadar gemide gergin bir ortama neden olsa da yaşanmamış şeyler değil.

Gemide Spor Hareketleri

Nasıl ki denizin ortasında spor yapmak karadaki spor salonlarındaki aktivite ile aynı ise, yapılacak olan hareketlerin de aynı olması gayet normaldir. Hatta denizden elde edeceğiniz daha temiz ve bol oksijen ile, yapacağınız spordan çok daha fazla keyif alacağınız ve kendinize katkı sağlayacağınız da garantidir.

Eğer gemide bir spor salonunuz var ise ve orada da uygun spor ekipmanlarınız bulunuyorsa işiniz gayet kolaydır. Ama dediğimiz gibi spor yapmak için illa da malzeme veya spor salonu olmasına gerek bulunmamaktadır. Onun yerine sizin gemide yapacağınız her aktivite spor olarak değerlendirilebilir.

Örneğin makine bölümünde çalışıyorsanız, makine kontrol odasından sintine katına merdiven ile hızlı adımlarla inip çıkmak, kalori yakımında size fayda sağlayacaktır. Hele ki ortamın sıcak ve terlemeye de müsait olduğu göz önünde bulundurulursa, metabolizmanız, normal şartlara göre çok daha hızlı çalışacaktır. Veya siz farkında bile olmadan gemide spor yapıyor olabilirsiniz. Nasıl mı? Bir arızaya müdahale süreniz ve içerisinde bulunduğunuz stres yüklemesi, sizin bol miktarda efor harcamanıza neden olabilmektedir. Bu da bir çeşit spor sayılabilir.

Gemide hangi spor hareketleri yapılır?

Yukarıda makinecilerin sporundan bahsettik. Aynı şekilde güvertede çalışanlar da spor yapabilirler ve onların avantajı da açık havada efor sarf etmeleri ve çevreyi görebilmeleri olacaktır. Makine dairesindeki hararet spor yapmaya her zaman elverişli olmayabilir. Oysa güvertede, deniz manzarasında el aletleri ile, yüksek tempoda çok daha uzun soluklu spor yapmak mümkün olabilmektedir.

Ayrıca şunu da özellikle belirtmek gerekebilir. Spor yapmak dediğimizde sadece aletli sporlar algılanıyor ama gemide futbol maçı yapmak, gemide basketbol maçı yapmak da mümkün. Açık havada, basketbolun keyfini düşünsenize. Olursa tek kaybınız basket topunuz olur. Onun için de oynayacağınız alanın etrafına file germeniz yeterli olacaktır.

Yorum yapın