Gemide Tank Seviye Ölçümü

Gemide tank seviye ölçümü dediğimiz zaman akıllara ilk olarak iskandil almak, ullage ve sounding terimleri gelmektedir. Hepsi de farklı metotlarla tank içerisindeki akışkanın seviyesini hacimsel olarak bize vererek gerek yükleme, gerekse tahliye operasyonlarında bizlere yardımcı olmaktadır. İsterseniz bu terimlerin hepsinin tam olarak ne olduklarına ve önemlerine değinelim.

Gemide Tank Seviye Ölçümü Önemi Nedir?

Bir limana girdiğinizde, limandan ayrılmadan hemen önce veya bunkering operasyonu öncesinde ve sonrasında, sizden geminin tanklarında tam olarak ne kadar yakıt olduğunu, geminin yük hacmini isteyeceklerdir.

Veya bir yakıt alımı öncesi, dışarıdan gelen şirket, daha net hesap yapabilmek için veya sizlerin gemiye alınan yakıtın uygunluğunu görmeniz için tanklarınızda ne kadar yakıt olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Gemi Tanklarının Seviye Ölçümleri sayesinde elinizde net bir değer olacağından dolayı, basit hesaplamalarla, sıkıntısız olarak dışarıdan alınan akışkanın veya dışarıya verilen akışkanın net miktarını bilerek daha net hesaplar yapabileceksiniz.

Gemide Tank Seviye Ölçümü İskandil Nasıl Alınır?

Gemideki herhangi bir tankın (yakıt, yağ, su olabilir) ölçüleri farklı şekillerde alınabilir. Son teknoloji gemilerde özel tank radar sistemleri bulunur. Bununla birlikte bu sistemler en nihayetinde elektronik cihazlardır ve arıza yapabilirler.

Bu durumda tankımızda ne kadar sıvı olduğunu tam olarak belirleyebilmemiz için ölçmemiz gerekmektedir. İşte gemilerde bunun gibi tank ölçme işlemlerine iskandil alma adı verilir. İskandil alma özel bir aletle yapılır. İskandil almak için kullandığımız aletin adı iskandilmetre’dir.

Gemide İskandil Nasıl Alınır?

İskandil tanktan 2 farklı şekilde alınır. Sounding ve Ullage. Bunları anlamak için aşağıdaki çizimden yararlanalım.

Sounding ve Ullage Nedir?

Gemide Tank Seviye Ölçümü Sounding ve Ullage

Sounding, tank içerisindeki sıvının yüzey yüksekliği ile tank tabanı arasında kalan yüksekliktir.

Ullage ise tank içerisindeki sıvı yüksekliği ile tank tavanı arasında kalan boş olan kısmın yüksekliğidir. Ullage genellikle tank içerisinde bulunan sıvı çok fazla yoğun olursa ve tank doluluğu çok fazla olduğu zaman ölçümde kolaylık olması bakımından alınır.

İskandil boruları genellikle tankın üst seviyesine yapılır. Böylelikle sounding veya ullage almak isteyen kişi bu iskandilleri almak için ayrıca bir manhole kapağı veya kaporta açmayacağından emniyetli bir iş yapmış olur. Bu önlemlere ragmen iskandil borularıi emniyet amacı ile özel bir kapak mekanizması ile donatılmış, muhtemel kaçakların en aza indirilmesi sağlanmıştır.

İskandil borularından ölçüm alınmadan önce eğer varsa tank tabanından da iskandil borusunun girişindeki valfler açılmalıdır ki böylece iskandil borusunun içerisine tank içerisindeki seviye kadar sıvı dolsun ve doğru şekilde değerler alınabilsin.

Sounding veya ullage alındıktan sonra elde edilen değerler, sounding table veya sounding cetvelindeki uygun trim aralığından bakılarak tank içerisindeki sıvı miktarının ne olduğuna karar verilmelidir.

Yorum yapın