Gemide Yüksek Maaşlı İş

Bu başlığı özellikle seçtim. Çünkü çoğu kişi gemide yüksek maaşlı iş ve garantili iş imkanı için yaptığı aramalarda karşısına çıkan her adresi güvenilir bulup para kaptırıyor. Daha önce de bu konuda bazı yazılarım oldu ama ben yine de konunun önemi açısından bu yazımda size tekrardan iş garantili gemi adamı kursları konulu bir yazı yazmak istedim.

Gemide Yüksek Maaşlı İş Garantisi Var mı?

Her meslekte olduğu gibi denizcilik mesleğinde de garanti diye bir konu söz konusu bile değildir. En basitinden sizinle 6 aylık kontratlar usulü çalışan bir iş yeri ile nasıl garantili bir iş imkanı söz konusu olabilir? Örneğin karada bir tekstil atölyesinde patron size dese ki “Tamam ben seni işe alırım ama kontratın 6 aylık olacak” dese, siz buna “Aaaa, ne güzel garantili bir iş buldum” diyebilir misiniz? Bence çoğu kişinin akıllarında daha fazla soru işareti oluşur. İşte bu nedenledir ki gemide garantili iş imkanı var mı sorusunun en güzel yanıtı elbette HAYIR olacaktır.

Gemide Yüksek Maaş Veriliyor mu?

Denizcilik mesleği ile ilgilenenlerin büyük bir kısmı (hatta neredeyse tamamı) gemide yapacağı iş ve yapılan işler ile ilgili bilgi almaktan daha fazla gemide ne kadar para kazanılır, gemide maaşlar ne kadar sorularının üzerine yoğunlaşmaktalar. Bu da onları para tüccarlarının, denizcilik simsarlarının ellerine düşürmektedir.

Gemide yüksek maaş ile iş imkanı yok anlamı çıkmasın bu dediğimden. Ama yukarıdaki konu başlığında yazılan şekilde bir arama motoru sonucunda çıkan sayfalardaki ilanları kontrol ederseniz eğer, hiçbir vasfı olmayan bir kişiye bile verilecek eğitim sonucunda Gemide yüksek maaş garantili iş imkanlarına ulaşacakları yönünde ibarelerle karşılaşabilecekler. Bu maaşlar da öyle az buz rakamlar da değil. Örnek veriyorum. Türk Bayrak gemiler için gemici maaşı $2500, yabancı bayraklı bir gemide çalışan gemici maaşı olarak da $3000’dan başlayan fiyatlar belirtilmekte.

Eğer gemide ne kadar maaş alabilirim sorusunu şimdi siz de kendinize sorduysanız, gemide maaşlar konulu yazıma göz atıp, şu an isimleri belli olan bazı şirketlere ait olan maaş skalasından fikir alabilirsiniz.

Gerçekten Gemide Çalışmak İsteyenler Ne Yapmalı?

Peki hiç bir bilgisi ve eğitimi olmayan bir kişinin gemide çalışması bu kadar da imkansız mı? Elbette değil. Sadece doğru bir rota çizmesi gerekmekte. Zaten bu yazının da asıl amacı bu. Öncelikle denizde çalışmak isteyen kişi kendi kafasında bu işi gerçekten yapıp yapamayacağına bakacak ve ona göre geminin hangi kadrosunda çalışacak ona karar vermeli. Bunun için sitemizde bulunan Geminin Bölümleri isimli yazımızda, gemide bulunan kadrolar ile ilgili detaylı bilgiler alabilirler.

Buna karar verdikten sonra da güvenilir gemi adamı kurslarını bulması gerekmektedirler ki aslında işin en önemli kısmı burasıdır. Bunun için de Türkiye Denizciler Sendikasından güvenilir ve belki de anlaşmalı olan gemi adamı kursları ile ilgili detaylı bilgi alınabilir.

Bundan sonraki aşama da şirketlere iş başvurusu ve gemide çalışma kısmı olacaktır ki bu da gidilen kursun yardımı ile , denizciler sendikasının yönlendirmeleri ile kolaylıkla aşılabilecek olan bir aşama sayılabilir.

Gemide yüksek maaş garantili iş imkanı konulu yazımız ile beraber, siz denizde çalışmak isteyen kişileri bilgilendirme yazılarıma devam edecek gibi görünüyorum. Yorumlarda gelen sorulara göre bu konuda daha detaylı bilgiler verebilirim. Siz de merak ettiğiniz konuları sormaktan çekinmeyin. Elimden geldiğince sizlere bu konuda yardımcı olmaya çalışıyorum.

“Gemide Yüksek Maaşlı İş” üzerine bir yorum

Yorum yapın